Gastronomi GezileriGezi MagazinRize

Rize’nin Yöresel Yemekleri: Rize Mutfağından Nefis Lezzetler

Rize’nin Meşhur Yemekleri

Doğal güzellikleriyle, hırçın deniziyle, yemyeşil doğasıyla, cana yakın insanlarıyla herkesin gönlünde taht kurmuş olan Karadeniz’in mutfağı da ayrı güzelliklere sahiptir. Karadeniz’in kendine özgü çok sayıda lezzetleri vardır. Bu lezzetler Türkiye’nin hatta dünyanın dört bir yanına nam salmıştır. Bu içeriğimizde de Doğu Karadeniz’in en güzel şehirlerinden olan Rize’nin yöresel yemekleri tanıtılmıştır. İşte Rize mutfağından nefis lezzetler:

Rize’de Ne Yenir?

Muhlama (Kuymak)

Amasya’nın nesi meşhur

Karadeniz denildiğinde akla ilk gelen lezzetlerden biri şüphesiz ki muhlamadır. Kuymak olarak da bilinen bu meşhur lezzet, bölgeye has tereyağı eşliğinde pişirilir ve peynir çeşitleri iler harmanlanır. Bu lezzeti herkes evinde hazırlayabilir ancak bazı püf noktaları vardır. Mümkünse bakır bir tavada pişirilmelidir. Tereyağı bakır tava üzerinde eritilirken 2 yemek kaşığı mısır unu eklenir. Un kavrulmaya başlanırken bir çimdik tuz ilave edilmesi önemli bir detaydır. Bir diğer önemli nokta da tavadaki malzemelerin kek hamuru gibi bir kıvam almasıdır. Malzemeler bu kıvamı aldığında üzerine peyniri eklenmelidir.

Hamsikoli

Rize’nin yöresel yemekleri

Karadeniz yöresel yemekleri içerisinde olmazsa olmaz unsurlardan biri elbette ki hamsidir. Hamsiyi bu bölgede çok çeşitli tariflerin içerisinde bulabilmek mümkündür. Bunlardan biri de ekmektir. Rize’ye ait oldukça lezzetli bir ekmek olan Hamsikoli ya da diğer bilinen ismiyle hamsili ekmek, Rize geziniz esnasında deneyebileceğiniz özel bir lezzettir. Oldukça lezzetli ve bir o kadar da şifalı olan bu tarif mısır unuyla hazırlandığı için glütensiz beslenenler açısından rahatlıkla tercih edilebilecektir. Rize’de Hamsikoli denemek istiyorsanız hamsilerin iyi temizlenmesini rica edebilirsiniz. Ayrıca kuru soğan ve tuz ekleyerek daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

Hamsili Pilav

Rize’nin yöresel yemekleri

Rize’nin yöresel yemekleri içerisinde hamsili pilav belki de en meşhur olanıdır. Rize ziyaretiniz esnasında yöreye özgü güzel bir yemek isterseniz ilk tercihlerinizden biri olabilir. Ayrıca bu yemeği evde kendiniz de kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Bu yemeği hazırlarken en önemli detaylardan biri hamsilerin iyice temizlenerek mısır unuyla harmanlanmasıdır. Bir diğer önemli detay da dolmalık fıstık kullanılmasıdır. Dolmalık fıstık kullanımı bu tarifi ayrı bir boyuta taşıyacaktır. Hamsili pilavı Rize’de birçok restoranda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Laz Böreği

Karadeniz yöresel yemekleri

Rize’nin en özel lezzetlerinden bir tanesi de Laz böreğidir. Karadeniz’de daha çok kahvaltı sofralarını şenlendiren bu lezzet günün her öğününde gönül rahatlığıyla tüketilebilir. İncecik açılmış hamur arasına muhallebi eklenerek hazırlanan bu börek, alışılagelmiş lezzetlerden oldukça farklıdır. Özellikle kahvaltı sofralarında çayla birlikte tüketilen bu lezzeti evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Karalahana Çorbası

Karadeniz yöresel yemekleri

Rize’nin en meşhur lezzetlerinden biri karalahana çorbasıdır. Karadeniz Bölgesi’ndeki her evde sıklıkla pişen bu özel lezzet aynı zamanda şifa deposudur. Tarifte kullanılan malzemeler her zaman temin edilecek niteliktedir. Karalahana, soğan, tereyağı, zeytinyağı, mısır unu, saça, baharat ve biraz kuru fasulye bu tarifi hazırlamanız için yeterli olacaktır. Tarifin en önemli püf noktası karalahanaların orta kıvamda pişmesidir. Çok fazla ya da çok az pişmesi çorbanın kıvamını bozabilecektir.

Karalahana Sarması

Türkiye’nin yöresel yemekleri

Karalahananın çorbası olduğu gibi sarması da bu yörede oldukça popülerdir. Asma yaprağından yapılan sarma herkesin severek yediği yemeklerden olsa da karalahana sarması da bir o kadar lezzetlidir. Farklı bir sarma çeşidi denemek, Rize’ye gitmişken farklı lezzetler tatmak isterseniz karalahana sarması güzel bir tercih olabilecektir.

Bu içeriğimizde Rize’nin yöresel yemekleri listelenmiştir. Rize’ye gidecek olursanız listede belirtilen yemekleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Dilerseniz bu yemekleri evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Bunlara ek olarak daha fazla gezi ve gastronomi içerikleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu