Rize

Rize Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler: Rize Gezi Rehberi

Rize'de Nereler Gezilir?

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden olan Rize, doğal güzellikleri ile ön plana çıkmıştır. Antik Çağ yazılı kaynaklarında Rhizus olarak anılan Rize adının anlamı “Dağ Eteği” demektir. Şehrin coğrafi yapısına bakıldığında da dağ eteklerine kurulu olan birçok yerleşim alanının olduğu görülmektedir. Şehirde Karadeniz ikliminin bütün özellikleri görülmektedir. Öyle ki yaz aylarında bile yaylalarında üşümek mümkündür. Rize gezilmesi ve görülmesi gereken yerler bakımından ziyaretçilerine; nehirler, şelaleler, yaylalar, sahiller, termal kaplıcalar gibi çeşitli seçenekler sunmaktadır. İşte Rize’yi gezip görmek isteyenler için detaylı bir şekilde hazırlanmış olan Rize gezi rehberi:

Rize Gezilecek Yerler

Çağrankaya Yaylası

Rize gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

İkizdere ilçesinde yer alan Çağrankaya Yaylası sürekli sis bulutlarıyla kaplı bir alandır. Çevresinde yer alan dik yamaçlı uçurumlar ve tepelerden ötürü sesler burada gürültülü bir şekilde yankılanmaktadır. Bu sebeple de yaylaya “Çağırankaya” adı verilmiştir. Zamanla yaylanın adı günümüzdeki haliyle anılır olmuştur. Rize’deki yaylalar içerisinde en fazla yerleşimin olduğu yayla burasıdır. Yaylada 1.500 üzerinde konut bulunmaktadır. Aşağı Çağrankaya, Kurdün Suyu ve Büyük Yayla olmak üzere 3 ayrı bölüme ayrılan yayla yaklaşık 2.300 metrelik bir rakıma sahiptir. Burada her sene şenlikler organize edilmektedir. Çağrankaya’nın en popüler şenliği ise “Çağrankaya Yayla Şenlikleri” olarak bilinen elektriğin yaylaya gelişini kutlamak için düzenlenen şenliktir. Şenlik kapsamında; horonlar oynanmakta, piknik ve mangal gibi organizasyonlar düzenlenmekte, doğanın tadı doyasıya çıkarılmaktadır. Son dönemlerde yaylada dikkat çeken bir diğer etkinlik de dağcılık kulüpleri tarafından gerçekleştirilen Çağrankaya Yaylası Kar Yürüyüşü Festivali’dir. İkizdere ilçe merkezinden yaklaşık 22 km uzaklıkta bulunan yaylaya giderken yol kenarında bulunan yaban mersinlerini toplamayı unutmamalısınız.

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Türkiye’de trekking yapılacak yerler

Türkiye’nin en büyük milli parklarından olan Kaçkar Dağları Milli Parkı, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer almaktadır. Milli parkın bir bölümü ise Erzurum ve Artvin şehirlerine uzanmaktadır. 51.550 hektarlık bir arazi üzerinde yer alan milli park korunmuş bir ekosisteme sahiptir. İçerisinde; alüvyol ormanlar, alpin çayırlar, çalı toplulukları, yaşlı ormanlar, buzullar ve buzulların oluşturduğu şekiller yer almaktadır. Bunlara ek olarak milli park içerisinde tarihi ve kültürel değerlere sahip varlıklar da bulunmaktadır. Bunlar içerisinde; Zil Kale, Kale-i Bala, Vartivor Yayla, Ayder Yaylası yer almaktadır. Kaçkar Dağları Milli Parkı, her yıl on binlerce yerli ve yabancı gezgine ev sahipliği yapmaktadır. Doğa yürüyüşü, kano, doğa fotoğrafçılığı, dağcılık, zirve tırmanışı, sportif balıkçılık, kayaklı yürüyüşler, kayak, piknik, çadır kampı, dağ bisikletçiliği, kuş ve yaban hayatı gözlemciliği, boğa şenlikleri, yayla şenlikleri, kaplıca ve sağlık turizmi gibi faaliyetler için uygun bir ortam sunmaktadır. Karadeniz sahil yolundan milli parka Çamlıhemşin mevkii üzerinden rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ağaran Şelalesi

Rize gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Rize gezilmesi ve görülmesi gereken yerler içerisinde en harika manzaralardan birine sahip olan alan Ağaran Şelalesi’dir. Burası, Rize’nin Çayeli ilçesi sınırlarında Sırt Köyü’nde yer almaktadır. İlçe merkezinden yaklaşık olarak 15 km uzaklıktadır. Şelalenin kaynağını Şairler Deresi oluşturmaktadır. Sarp ve yüksek bir kayalıktan kar beyazı renkte köpükler saçarak aktığından “Ağaran” adını almıştır. Şelalenin bulunduğu alanda yeşilin her tonuna tanıklık edebilirsiniz. Burada yapabileceğiniz pek çok aktivite bulunmaktadır. Şelalenin hemen yakınında bir yürüyüş parkuru vardır. Bu parkur, akıntının başladığı noktadan itibaren ormanın derinliklerine kadar devam etmektedir. Doğa yürüyüşüne ek olarak çevrede piknik yapıp mangal yakabileceğiniz, çadırınızı götürerek kamp atabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Kısacası, Rize’de doğayla iç içe bir alanda huzurlu vakit geçirmek istiyorsanız Ağaran Şelalesi alternatifleriniz arasında yer alabilir.

Gürcüdüzü Mesire Alanı

Rize gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Rize’nin Fındıklı ilçesinde yer alan Gürcüdüzü Mesire Alanı, doğal bir alandır. Her ne kadar doğal bir bölge olsa da burada tesisleşmenin ve yerleşimin oldukça fazla olduğu görülmektedir. Buradaki tesisleşmenin ilk başladığı dönemlerde burada bir “Kamping” ve “Yaylacılık Müzesi” nin oluşturuması planlanmıştır. Alan, yaklaşık 36 bin hektarlık bir arazi üzerinde yer almaktadır. Çevredeki birçok yaylanın bir geçiş güzergahı olduğundan ulaşım açısından kolay bir lokasyonda bulunmaktadır. Mesire alanı içerisinde; piknik yapıp mangal yakabileceğiniz alanlar, yürüyüş parkurları, dinlenme alanları, çeşmeler, piknik alanları, tarihi konaklar ve kameriyeler bulunmaktadır.

Dağmaran Seyir Terası

Rize gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Karadeniz’i adeta kucaklarmış gibi bir his uyandıran Dağmaran Seyir Terası, şehir merkezinden yalnızca 4 km uzaklıkta yer almaktadır. Seyir terasından; Handüzü Yaylası, Çağrankaya Yaylası, Kaçkar Dağları, Ovit Dağları ve Verçenik Yaylası kuş bakışı bir şekilde izlenebilmektedir. Seyir terası harika manzaralar sunmasıyla birlikte Karadeniz’in yöresel yemeklerinin sunulduğu bir restoran ve kafeye de sahiptir. Buraya sabah saatlerinde geldiğinizde keyifli ve yöresel lezzetlerle dolu bir kahvaltı yapabilir, doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca burada Rize’nin meşhur çayını da mutlaka içmelisiniz.

Ziraat Botanik Çay Bahçesi

Ziraat-Botanik-Cay-Bahcesi

Rize gezilmesi ve görülmesi gereken yerler içerisinde şehrin simgelerinden olan Ziraat Botanik Çay Bahçesi de gezilmeye değer rotalardan biridir. Şehir merkezinden yalnızca 2 km uzaklıkta ve bir tepe üzerinde yer alan botanik bahçesi, sunduğu manzarayla herkesi kendine hayran bırakacak bir güzelliğe sahiptir. Şehri ve Rize Kalesi’ni kuş bakışı ve panoramik bir açıdan seyretme fırsatı sunan bu çay bahçesi; yemyeşil bitkilerle, ağaçlarla ve rengarenk çiçeklerle donatılmış durumdadır. Misafirlerine doğayla baş başa, huzurlu ve dingin bir ortamda dinlenme alanı sunmaktadır. Botanik bahçesinin günlük ziyaretçi sayısı 5 bine kadar çıkmaktadır. Bu yönüyle Rize’nin en turistik yerlerinden biridir. Burada botanik bahçesini gezip fotoğraflar çekebileceğiniz gibi, bahçenin yanında yer alan küçük bir çay fabrikasını da gezip görebilirsiniz. Bu fabrikada, çayın işleniş sürecindeki tüm aşamalarına tanıklık edebilirsiniz.

Ilıca Köyü Kaplıcası (Ridos)

Rize gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Rize’nin İkizdere ilçesinde yer alan Ilıca Köyü Kaplıcası, Ridos Otel bünyesinde hizmet veren bir tesistir. Şifalı su kaynakları ile Karadeniz’in en popüler termal tesisi olan Ridos, her yıl Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Kaplıcanın; romatizmal rahatsızlıklara, eklem ağrılarına, cilt rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle eklem ağrıları için tamamlayıcı tedavi niteliğinde olduğu söylenmektedir. Tamamıyla doğal yeraltı su kaynağına sahip olan tesisin 2 termal kaynağı yer almaktadır. Kaynak sularının biri 70 derece ısıya sahipken diğeri 72 derecedir. Tesiste; Türk hamamı, spa, masaj merkezi gibi olanaklar mevcuttur.

Şimşirli İçmeleri

İkizdere – Ovit yolu üzerinde yer alan Şimşirli İçmeleri, bölgenin doğal su kaynaklarından biridir. Doğal maden suyu niteliğinde olan kaynak sularının oldukça şifalı ve sağlıklı olduğu bilinmektedir. Özellikle de böbrek taşı rahatsızlıklarına iyi geldiği kabul edilmektedir. Karayolu üzerinde eski bir asma köprü vasıtasıyla içmelere ulaşım sağlanmaktadır. Yemek yiyip içebileceğiniz, konaklayabileceğiniz tesisler de yer almaktadır.

Bu içeriğimizde Rize gezilmesi ve görülmesi gereken yerler listelenmiştir. Rize’yi baştan aşağı gezmek isteyenler, Karadeniz kültürüne daha yakından tanıklık etmek isteyenler için bu içeriğimiz bir rehber niteliği taşımaktadır. Buna ek olarak daha fazla gezi içerikleri için YouTube kanalımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri