KaradenizYurtiçi Gezilerimiz

Doğu Karadeniz’de Gezilecek Yerler – Yemyeşil Doğasıyla Doğu Karadeniz

Doğu Karadeniz Gezi Rehberi

Doğal güzellikleriyle ülkemizin en değerli bölgelerinden olan Karadeniz Bölgesi hem doğusu hem de batısıyla harika gezi rotaları sunmaktadır. Yeşilin bin bir tonuna sahip yaylaları, vadileri, tabiat parkları, doğal gerçekliğin tam ortasında bulunan köyleriyle gezilmeye değer rotalara sahiptir. Bu içeriğimizde Doğu Karadeniz’de gezilecek yerler için öneriler sıralanmıştır. İşte yemyeşil doğasıyla kendine hayran bırakan Doğu Karadeniz gezi rehberimiz…

Doğu Karadeniz’de Nereler Gezilir?

Sera Gölü – Trabzon

Doğu Karadeniz’de gezilecek yerler

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde yer alan Sera Gölü, şehrin en önemli doğal güzellikleri arasında gösterilmektedir. Trabzon şehrine 12 km, Akçaabat ilçesine ise 8 km uzaklıkta yer alır. Gölün uzunluğu yaklaşık 1.200 metre olup genişliği ise 150 metre dolaylarındadır. En derin yerinin ise 20 metre kadar olduğu tahmin edilmektedir. Göl, 1950 senesinde bu bölgede gerçekleşen bir toprak kayması sonucu oluşmuş bir heyelan set gölüdür. 2010 senesinde tabiat parkı olarak ilan edilerek kamuya açık bir park düzenlemesiyle turizme kazandırılmıştır. Göl kenarında piknik yapılabilir, kamp atılabilir, çevrede yürüyüşe çıkılabilir. Tabiat parkı içerisinde tesisleşme yeterli düzeyde olduğundan günübirlik dinlence alanı olarak da tercih edilebilir. Burada kamp bir konaklama tercihi olsa da başka alternatifler de bulunmaktadır. Özellikle de Trabzonspor’un Şenol Güneş Spor Kompleksi bu alan oldukça yakın olduğundan konaklama alternatifleri bakımından zenginlik içermektedir. Tabiat parkı içerisinde de bir otel bulunmaktadır.

Palovit Şelalesi – Rize

Doğu Karadeniz’de gezilecek yerler

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Palovit Şelalesi, muhteşem bir doğa içerisindedir. Rize’de yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen bölgeler içerisinde bulunmaktadır. Konum olarak Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisindedir. Bu bölgenin en yüksek debili şelalesi olarak bilinmektedir. Yemyeşil ağaçların ve kayalıkların arasından, bembeyaz bir örtü ile 15 metre yükseklikten dökülmektedir. Şelalenin bulunduğu alana ulaşmak kolay değildir. İki aracın bile zor geçtiği, dik ve oldukça engebeli bir araziden geçerek şelaleye ulaşım sağlanmaktadır. Dik ve dar bir vadi içerisinde yer aldığında kimi zaman gün ışığı bile buraya zor değmektedir. Ancak yazın bunaltıcı sıcaklarından kaçmak için bölge halkının tam anlamıyla akın ettiği yerlerden biridir. Palovit Şelalesi çevresinde dinlenebilir, doğa içerisinde vakit geçirebilir ve pikniğinizi yapabilirsiniz. Buna ek olarak çevrede gezebileceğiniz birçok alan daha mevcuttur. Bunlardan ilki Zilkale’dir. Zilkale, Rize’nin en önemli tarihi rotalarından biridir. Çamlıhemşin ilçe merkezinden 15 km mesafede bulunur. Oldukça gösterişli ve tarih kokan bu yapı da görülmeye değerdir. Buna ek olarak şelalenin yakınlarında bir de Gito Yaylası ve Çat Köyü gibi yerleri de gezip görebilirsiniz. Buralarda hem alışveriş yapabilir hem de konaklama ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Karaca Mağarası – Gümüşhane

Doğu Karadeniz’de gezilecek yerler

Doğu Karadeniz’de gezilecek yerler içerisinde sayılabilecek rotalardan biri de Gümüşhane’de bulunan ve damlataş özelliği gösteren Karaca Mağarası’dır. Mağara, Gümüşhane’nin Torul ilçesinde, Karaca Mahallesi sınırlarında bulunmaktadır. Toplam uzunluğu 256 metre olup mağaranın en derin yeri 15,5 metredir. Denizden yüksekliği ise 1550 metredir. Mağara, birbirine bağlı olan 5 salondan oluşmaktadır. İçerisinde dikitler, sarkıtlar, sütunlara ek olarak mağara incileri, mağara gülleri, traverten havuzları bulunmaktadır. Mağarada temiz ve polensiz bir hava bulunduğundan, buranın astım hastalarına iyi geldiği varsayılmaktadır. Ortalama 12 – 17 derece arasında bir ısısı vardır. Nem oranı ise yüzde 70 dolaylarındadır. Büyüleyici bir atmosfere sahip olan mağarada fotoğraf çekimi yapabilirsiniz ancak flaş kullanımı yasaktır. Mağaranın bulunduğu çevrede dinlenme alanları, yeme içme alanları, hediyelik eşya dükkanları gibi yerler mevcuttur. Burada hem mağarayı gezebilir hem çevreyi keşfedebilir hem de bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Mağaraya giriş ücretlidir. Yetişkinler için giriş ücreti 10 TL olup öğrenciler için 5 TL’dir. Fiyatlarda değişiklik olabileceğinden 0456 626 50 70 numarayı arayıp güncel fiyatlar hakkında ya da merak ettiğiniz başka konular hakkında bilgi alabilirsiniz.

Çoruh Nehri – Bayburt

Doğu Karadeniz’de gezilecek yerler

Doğu Karadeniz’in doğal güzellikleri denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri Çoruh Nehri’dir. Ülkemizin sahip olduğu en önemli doğal miraslar arasındadır. Nehir, ülkemizden doğup Gürcistan denizine dökülmektedir. 431 kilometrelik bir uzunluktadır. 410 kilometresi ülkemiz sınırlarında olup kalanı Gürcistan sınırlarındadır. Dünya üzerindeki nehirler içerisinde en hızlı akan nehirlerden biri olan Çoruh Nehri, su sporları için çok tercih edilmektedir. Nehrin yaklaşık 100 kilometrelik bir alanı kano, rafting gibi aktiviteler için uygundur. Nehrin hem dingin hem de zorlu parkurları vardır. Eğer su sporlarına meraklıysanız Çoruh Nehri’ni de mutlaka gezip görmelisiniz. Nehirde 3 ayrı parkur vardır. Bu parkurlar zorluk derecelerine göre sınıflandırılmıştır. Su sporları için genellikle burada profesyonel eğitmenler ve ekipler yer almaktadır. Eğer böyle bir ekiple karşılaşırsanız parkura başlayabilirsiniz. Ancak yardım alıp danışabileceğiniz kimse yoksa hiç başlamamanızı tavsiye ederiz. Çünkü parkur deneyimsizler için tehlikeli olabilecektir. Burada elbette ki aktivite seçeneği yalnızca su sporları ile sınırlı değildir. Çevrede kamp yapabileceğiniz, piknik yapabileceğiniz ve yürüyüşe çıkabileceğiniz alanlar vardır.

Hatila Vadisi Milli Parkı – Artvin

Doğu Karadeniz’de gezilecek yerler

Doğu Karadeniz’de gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen şehirlerden biri Artvin’dir. Artvin doğal güzelliklerle dolu yemyeşil bir doğaya sahiptir. Şehirde gezip görebileceğiniz çok sayıda tabiat parkı, yayla, vadi gibi doğal güzellikler mevcuttur. Bunlardan biri de Hatila Vadisi Milli Parkı’dır. Artvin şehir merkezinden yalnızca 10 km uzaklıkta yer alır ve toplu taşıma araçlarıyla bile ulaşım sağlamak mümkündür. Artvin’de 3 tane milli park yer alır ve Hatila Vadisi hem doğası hem de büyüklüğü itibariyle en güzel olanıdır. Milli park içerisinde birkaç tane dere yer almaktadır. Coğrafi yapısı ise V tipi, dar tabanlıdır. Burada Akdeniz ikliminin özellikleri görülmektedir. Doğu Karadeniz’in mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biridir. Buraya geldiğinizde birçok aktivite alternatiflerine sahip olacaksınız. Su sporları, kamp, trekking, doğa fotoğrafçılığı bu aktivitelerden bazılarıdır. Bunlara ek olarak alanda bir de seyir terası yer almaktadır. Seyir terasına çıkarak da alanı panoramik bir şekilde izleyebilir, harika kareler çekebilirsiniz.

Ulugöl Tabiat Parkı – Ordu

Listemizin son sırasında Ordu’nun Gölköy ilçesinde yer alan Ulugöl Tabiat Parkı bulunmaktadır. Göl yaklaşık 27 hektarlık bir alan üzerindedir. Görünüm itibariyle harika bir manzaraya sahiptir. Özellikle de sonbaharda, yaprakların sararması ve dökülmesiyle birlikte doğal bir peyzaj görünümü sunmaktadır. Göl çevresinde kafe ve restoranlar, yürüyüş yolları, iskele, piknik yapmak için masa ve sandalyeler, mescit, çocuk oyun alanları, tuvalet ve çeşmeler yer almaktadır. Buna ek olarak burada bisiklet sporu için uygun parkurlar da bulunmaktadır. Dilerseniz kamp da yapabilirsiniz. 2022 için kamp ücreti 55 TL’dir. Kamp haricindeki konaklama alternatifiniz bungalov evler olacaktır. 2022 için bungalov ev ücreti ise 250 TL dolaylarındadır. Tabiat parkı, ilçe merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıktadır.

Bu içeriğimizde Doğu Karadeniz’de gezilecek yerler listelenmiştir. Siz de Karadeniz’in en yeşil bölgesini daha yakından tanımak için listede yer alan mekanları alternatifleriniz arasında bulundurabilirsiniz. Buna ek olarak daha fazla gezi içerikleri için YouTube kanalımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri