KaradenizYurtiçi Gezilerimiz

Batı Karadeniz’de Gezilecek Yerler: Karadeniz ve Marmara’nın Harmanlandığı Rotalar

Batı Karadeniz Gezi Rehberi

Ülkemizin her bir bölgesi oldukça değerli ve kıymetlidir. Her bir bölge gezginlere çok çeşitli zenginlikler sunmaktadır. Bunların başında da Karadeniz Bölgesi gelir. Karadeniz Bölgesi; doğusuyla, batısıyla, tarihi ve doğal güzellikleriyle her anlamda gezmek için son derece ideal olanaklara sahiptir. Bu doğrultuda Karadeniz Bölgesi’ni keşfe çıkacaklar için Batı Karadeniz ele alınmıştır. İşte Karadeniz ve Marmara’nın harmanlandığı rotalar ve Batı Karadeniz’de gezilecek yerler:

Batı Karadeniz’de Nereler Gezilir?

Safranbolu – Karabük

Batı Karadeniz’de gezilecek yerler

Karabük’ün Safranbolu ilçesi sosyal yaşamının izlerini tarih boyunca korumayı başarmış örnek yerlerden biridir. Batı Karadeniz denildiğinde de akla ilk Safranbolu gelir. Burada Karadeniz iklimi belirgin bir şekilde görülmektedir. Kışlar ılıman, yazlar ise az yağışlı ve sıcak geçer. İlçe görülmeye değer birçok tarihi yapı ve doğal güzellikler yer alır. Gitmeniz durumunda tam anlamıyla gezmeden dönmemelisiniz. İlçe merkezinde yer alan Yemenciler Çarşısı ile Bakırcılar Çarşısı kesinlikle ilk görmeniz gereken yerler içerisindedir. Bununla birlikte Hıdırlık Tepesi olarak anılan Safranbolu’nun en güzel manzaralı tepesi de şehri panoramik bir şekilde izleyebileceğiniz bir alandır. Eğer şehrin tarihini daha yakından tanımak isterseniz Safranbolu Kent Tarihi Müzesi oldukça ideal bir rota olacaktır. Yörük Köyü ise Safranbolu’nun maketi olarak anılır. Kısa sürede Safranbolu’nun birçok güzelliğini gezip görmüş gibi hissedebileceğiniz bir güzelliktedir. Doğayla iç içe vakit geçirmek, kamp ve piknik gibi aktiviteler yapmak isteyenler için ise Tokatlı Kanyonu oldukça güzel bir tercih olacaktır. Son olarak ise Safranbolu’nun en popüler yeri Safranbolu Evleri tavsiyesinde bulunulabilir. Evler, ilçede oldukça merkezi bir konumda yer aldığından kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Arnavut kaldırımlı sokaklar içerisinde bulunan bu evler, ilçenin en büyük kültürel ve tarihi zenginliğidir. Ev içi ve bahçeler yüksek duvarlarla örülü ve pencereler kafeslidir. Dilerseniz bu evleri gezebilir ve konaklayabilirsiniz. Birçok ev otel ve pansiyon olarak hizmet vermektedir. Safranbolu, şehir merkezinden yalnızca 10 km uzaklıktadır.

Valla Kanyonu ve Seyir Terası – Kastamonu

Batı Karadeniz’de gezilecek yerler

Dünyanın en derin ikinci kanyonu olarak bilinen Valla Kanyonu’nun uzunluğu yaklaşık 12 km, yüksekliği ise 1,2 km’dir. Kanyonun bir diğer özelliği ise dünyada geçişi en zor kanyonlar arasında bulunmasıdır. Kanyon içerisinde çok sayıda girdap, mağara, şelale, debisi yüksek sular ve handikaplar yer aldığından kanyonun geçişi oldukça zordur. Bir diğer neden de kanyonda bahar ve kış aylarında sis oldukça fazla olduğundan görüş açısının oldukça azalmasıdır. Ancak birçok macera sever için sayılan tüm bu hususlar daha cazip karşılanmaktadır. Gerçekten de kanyona geldiğinizde kalabalık tırmanma ve trekking ekipleri ile karşılaşabilirsiniz. İstanbul’a olan yakınlığı sebebiyle de gerek hafta sonlarında gerekse de tatil günlerinde burası çok sayıda gezginin akınına uğramaktadır. Kanyona giriş için gerekli ekipmanlara sahip olma zorunluluğu vardır. Ekipmanların eksik olması ya da hiç olmaması, ölüm gibi ciddi sonuçlara neden olabileceğinden buraya girişlerde ekipmanlar kontrol edilmektedir. Bununla birlikte alan oldukça büyük olduğundan yanınızda bir alan kılavuzu da taşımak durumundasınız. Kanyon içerisinde kamp yapılacak alanlar, şebekenin çektiği alanlar sprey boyalarla belirtilmiştir. Bu kısımları takip ederek en uygun alanda vakit geçirebilirsiniz. Kanyonda Muratbaşı Seyir Terası ve Kerte Seyir Terası olmak üzere 2 tane seyir terası bulunmaktadır. Eşsiz manzarayı bu teraslardan izleyebilirsiniz. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen Valla Kanyonu giriş ücreti; kişi başı giriş ücreti 5 TL, indirimli kişi başı giriş ücreti ise 2.5 TL’dir.

Akçakoca, Gölkaya – Düzce

Batı Karadeniz’de gezilecek yerler

Batı Karadeniz’de gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri Düzce şehridir. İstanbul, Ankara gibi metropol şehirlere olan yakınlığı sebebiyle de birçok insan için tercih sebebidir. İstanbul’a 220 km, Ankara’ya ise 235 km olmakla birlikte Bolu’ya 55 km, Sakarya’ya 72 km ve Zonguldak’a ise 116 km uzaklıktadır. Akçakoca ilçesi, denize kıyısı olması sebebiyle şehrin turizm açısından en gelişmiş bölgesidir. Kısa süreli kaçamaklar ve tatiller için tercih edilebilir. Çünkü düzce tatil yerleriyle, iklimiyle, doğal güzellikleriyle ve zengin su kaynaklarıyla her anlamda gezilmeye değer bir şehirdir. Eğer Düzce’de açık alanda vakit geçirmek isterseniz Kardüz Yaylası’nı tercih edebilirsiniz. Tüm yaylalar birbirine yakın bir konumda yer alır ve Abant’a kadar uzanır. Tarihi bir gezi isterseniz Prusias Ad Hypium – Konuralp Antik Kenti güzel bir seçenektir. Burası Küçük Melen ve Tabak Çayları yakınında, ovada son bulan bir tepenin üzerine kurulmuştur. Buna ek olarak Gölkaya ilçesinde yer alan Güzeldere Şelalesi de açık alanda vakit geçirebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Şehre 30 km uzaklıktadır ve kamp yapmak için harika bir seçenektir. Dilerseniz burada bungalov veya hobbit evlerde konaklayabilirsiniz.

Harmankaya Şelaleleri, Filyos, Cehennem Ağzı Mağarası – Zonguldak

Batı Karadeniz’de gezilecek yerler

Batı Karadeniz’in gelişmişlik açısından en önemli şehri Zonguldak’tır. Denize olan kıyısıyla, maden işletmeleriyle, doğal güzellikleriyle görülmeye değeridir. Bartın’a 50 km, Düzce’ye 86 km, İstanbul’a 330 km, Ankara’ya 275 km uzaklıkta yer alır. Burada görebileceğiniz ilk yerlerden biri Harmankaya Şelaleleri’dir. Burada toplamda 10 şelale bulunur ve şelalelerin tamamını görmek için epeyce bir yol yürümeniz gerekecektir. Filyos da Zonguldak’ın en güzel ilçelerinden biridir. Kafa dinlemek, denize girmek ve doğada vakit geçirmek için ideal rotalar sunar. Son olarak burada Cehennem Ağzı Mağarası’nı görebilirsiniz. Burası da Ereğli ilçesi sınırlarındadır. Şehir merkezinden yaklaşık 50 km mesafede yer alır. Güç Tanrısı Herkül’ün yeryüzündeki on ikinci görevini gerçekleştirdiği bölge olarak bilindiğinden mitolojik olarak öneme sahiptir. Şehirde tarihi rotalar gezmek isterseniz de Fetih Çınarları ve Halil Paşa Konağı alternatifleriniz arasında bulunabilir. Özellikle Fetih Çınarları adı verilen Fatih Sultan Mehmet’in emriyle dikilen 8 adet çınar görülmeye değerdir.

Amasra – Bartın

Batı Karadeniz’de gezilecek yerler

Batı Karadeniz’de gezilecek yerler içerisinde son sıramızda doğal güzellikle donatılmış olan Bartın’ın Amasra ilçesi bulunmaktadır. Bölgenin sosyal faaliyetler bakımından en canlı şehridir. Denize kıyısı olması ve mavi bayraklı plajlarıyla, bu bölgede tatil yapılabilecek en güzel rotalar içerisindedir. Ormanlık araziler bakımından da zengin olup yeşil bir atmosfere sahiptir. Konumu, doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Yarımada şeklinde olan ilçede Kuş Kayası Yol Anıtı görebileceğiniz tarihi yerlerden biridir. Yufka kabartma tekniğiyle kayalara oyulmuş olan Kral Heykeli, Roma İmparatorluğu tarafından yapılmıştır. Denize girmek isterseniz İnkumu Plajı ilk tercihleriniz arasında yer almalıdır. Bartın’a araçla 20 dakika mesafede yer alır ve keyifli vakit geçirebileceğiniz harika bir doğaya sahiptir. Amasra; Ankara’ya 283 km, İstanbul’a 420 km, Karabük’e 88 km, Düzce’ye 200 km ve Zonguldak’a ise 90 km uzaklıkta bulunur.

Bu içeriğimizde Batı Karadeniz’de gezilecek yerler hakkında öneriler sıralanmıştır. Her anlamda gezilip görülmeye değer bir bölge olan Batı Karadeniz’e yolunuz düştüğünde listemizdeki yerleri de alternatifleriniz arasında bulundurabilirsiniz. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil içerikleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazımızada göz atabilirsiniz: İstanbul Deniz Müzesi: Nerede, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri ve Daha Fazlası

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri