KaradenizPlaj ÖnerileriŞehirden Kaçış

Karadeniz’in En İyi Plajları: Karadeniz’de Denize Girilebilecek Yerler

Karadeniz Plajları

Karadeniz, birçok insan için hırçın dalgaları olan bir deniz olarak anılsa da aslında Akdeniz ve Ege plajlarını aratmayacak denizleri de vardır. Karadeniz Bölgesi’nde çarşaf gibi, tertemiz bir denize girmek, kum ve güneşin doyasıya tadını çıkarmak isteyenler için bu içeriğimizde Karadeniz’in en iyi plajları listelenmiştir. İşte Karadeniz’de denize girilebilecek yerler:

Karadeniz’in En Güzel Plajları

Kemalpaşa Plajı (Kopmuş Plajı) – Artvin

Karadeniz’in en iyi plajları

Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde yer alan Kemalpaşa Plajı ya da bir diğer bilinen ismiyle Kopmuş Plajı, şehir merkezinden yaklaşık 75 km uzaklıkta yer alıyor olup ilçe merkezinden ise 1 km uzaklıktadır. Şehir merkezinden yürüyerek de olsa kolayca ulaşabileceğiniz bir konumdadır. Doğal bir ortamı vardır ve bakir kalmış bölgeler arasında sayılabilir. Havaların oldukça ısındığı zamanlarda plajda yer bulabilmek biraz zorlaşmaktadır. Gün doğumları ve gün batımları harika manzaralara sahne olmaktadır. İnsanların genellikle kamp için tercih ettiği sahillerden biridir. Çadırınızı getirerek burada dilediğiniz kadar konaklayabilirsiniz. Normal şartlarda plaja giriş ücretsiz olsa da kamp için cüzi rakamlarda ücretler talep edilebilmektedir. Kamp için tek sıkıntılı tarafı kumsalın çoğunlukla taşlardan oluşmasıdır. Ancak yine de güzel bir zemin bularak konaklayabilmeniz de mümkündür. Denizi temiz olup çoğunlukla dalgasız ve sıcaktır. Ana yol üzerinde yer alan bir plaj olduğundan araçlarınızı yol üzerine park edebilir ya da plajın yakınlarında yer alan küçük otoparka yer bulabilmeniz halinde park edebilirsiniz. Plajda büfe, tuvalet, mescit, duş ve soyunma kabinleri yer alır. Ayrıca plajın yakınlarında da alışveriş yapılacak yerler mevcuttur. Hopa ilçe merkezinden yalnızca 10 km uzaklıktadır.

Çatalçam Plajı – Samsun

Karadeniz’in en iyi plajları

Karadeniz’de denize girilebilecek yerler içerisinde Samsun birçok seçenekle başı çekmektedir. Bölgenin en büyük şehri olan Samsun’da denizin doyasıya keyfini çıkarabileceğiniz alanlardan bir tanesi Çatalçam Plajı’dır. Atakum sahil şeridinde yer alır ve bu civarda denize girilebilecek birçok plajdan yalnızca bir tanesidir. Samsun’da yaz turizminin en hareketli geçtiği Atakum’a yolunuz düştüğünde keyifli bir tatil geçirmeniz muhtemeldir. Atakum’da yer alan plajlar içerisinde Çatalçam Plajı, yapılaşmanın en az düzeyde olduğu yerlerden biridir. Bu sebeple de daha çok ilgi görmektedir. Denizi oldukça temiz olup dalgasızdır. Plajın uzunluğu yaklaşık olarak 350 metre olup genişliği ise 50 metreye kadar çıkmaktadır. Plajı tamamen kumlarla kaplıdır. 2015 senesinde mavi bayraklı plajlar listesinde yerini almıştır. Aynı zamanda Samsun’un tek mavi bayraklı plajı konumundadır. Şehir merkezinden yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan plaja Samsun – Bafra yolunu kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz. Dilerseniz şehir merkezinden hareket ede dolmuşları da kullanabilirsiniz.  Çatalçam Plajı, yılın her günü tamamen ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilir.

İnkumu Plajı – Bartın

Türkiye’nin en iyi plajları

Karadeniz’in en iyi plajları listemizin olmazsa olmazlarından bir tanesi de Bartın’ın Amasra ilçesinde yer alan İnkumu Plajı’dır. Bartın şehir merkezinden 15 km uzaklıkta bulunur. Batı Karadeniz’in ön plana çıkan doğal güzellikleri içerisindedir. Plajın uzunluğu da ayrıca Karadeniz’in en uzun plajı olup 3 kilometredir. Genişliği 60 metreyi kadar bulan plaj ana yol üzerinde konumlanmıştır. Dağların denize paralel biçimde uzanıyor olmasıyla orman ve deniz adeta iç içe geçmiş şekilde görünmektedir. Doğal güzellikleriyle, tertemiz havasıyla ve bakir doğasıyla Bartın’da denize girebileceğiniz en güzel alanlardan biridir. Burada denize girmek için en uygun zamanlar haziran ve eylül arasıdır. Mayıs ayında biraz soğuk olabilir. Ayrıca havaların çok ısınmaya başladığı zamanlarda burada yer bulabilmek biraz sıkıntı olabilmektedir. Yine de daha tenha bölgeler de vardır. Burada kamp yapan birçok insan görebilirsiniz. Buna ek olarak plaja giriş yapılan yerde, çam ağaçlarının altında bir piknik alanı da bulunmaktadır. Dilerseniz burada mangal yakıp piknik de yapabilirsiniz. Plaja girişler ücretsizdir. Konaklamak isteyenler için kamp haricinde bir diğer seçenek de oteller olacaktır. Yakınlarda konaklayabileceğiniz çok sayıda otel – pansiyon bulunmaktadır.

Albatros Plajı – Trabzon

 

Karadeniz’in en iyi plajları

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde yer alan Albatros Plajı, 500 metre uzunluğunda bir sahile şeridine sahiptir. Genişliği ise 25 metreye kadar çıkmaktadır. Kumsalın tamamen ince taneli kumlarla kaplı oluşu burayı Akdeniz plajlarına benzer kılmaktadır. Karadeniz için oldukça ender görülen bu özellik sebebiyle bölgenin en popüler plajları arasında gösterilmektedir. Plaj içerisinde soyunma kabini, duş alanları, tuvalet, restoran ve büfe gibi olanaklar mevcuttur. Yaz aylarında oldukça kalabalık olabilen bu plajda güneşin ve kumun tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Deniz tam olarak sığ sayılmadığından çocuklu ailelerin dikkatli olmasında fayda vardır. Deniz dibi kumlarla kaplı olup deniz ayakkabısı kullanımını gerektirmez. Plaja giriş ücretli olup şezlong, şemsiye gibi olanaklar için de ayrıca ücret ödenmektedir.

Karakum Plajı – Sinop

Karadeniz’in en iyi plajları

Yaz mevsiminde Sinop’un en kalabalık plajlarından olan Karakum Plajı, şehir merkezinden yaklaşık 5 km mesafede yer almaktadır. Tam olarak konumu Yüzgüleç Tatil Köyü’dür. Şehir merkezinden plaja gidecek olanlar toplu taşıma araçlarını kullanabilir. Özel araçlarıyla gelecek olanlar için ise park yerleri mevcuttur. Yaz aylarında oldukça hareketli geçen plajın en ön plana çıkan özelliği kumlarının adından anlaşılacağı üzere siyah / koyu renkte olmasıdır. Aynı şekilde denizin dibi de bu kumlarla örtülüdür. Farklı bir görünüme sahip olan bu plaj görülmeye değer bir güzelliktedir. Sahili yürüyüş ve kamp için elverişlidir. Sevdiklerinizle denizin, güneşin ve kumun tadını doyasıya çıkarabilir ve kamp atabilirsiniz. Yılın her günü ve saatinde açık olan plaja girişler ücretsizdir.

Tirebolu Plajı – Giresun

Karadeniz’in en iyi plajları

Karadeniz’in en iyi plajları için verilebilecek bir diğer plaj önerisi ise Tirebolu Plajı’dır. Giresun’un 2 halk plajından biridir. Yaklaşık 200 metre uzunluğunda olup 50 metre genişliktedir. Sahili tamamen kumlarla kaplı olduğundan oldukça güzel bir görünümü vardır. Yaz boyunca Giresun’un en ilgi gören denizidir. Plajda; tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, yeme içme ihtiyaçları için işletmeler mevcuttur. Şehir merkezine yakın bir konumda olduğundan insanların ilk tercihleri arasında yer alır. Denizi zaman zaman dalgalı olsa da her zaman temizdir. Sıcak ve rüzgarsız günlerde gitmeniz daha keyifli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Plaja giriş ücretsizdir.

Mavi Dünya Plajı – Ordu

Karadeniz’in en iyi plajları

Ordu şehir merkezinden yaklaşık 13 km uzaklıkta bulunan Mavi Dünya Plajı, Karadeniz’de denize girilebilecek en güzel yerlerden biridir. Buraya ulaşım toplu taşıma araçlarıyla da sağlanabilmektedir. Şehir merkezinden kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Genellikle kampçıların ve trekking severlerin uğrak yerleri arasındadır. Ücretli bir plaj olduğundan olanaklar tatmin edici düzeydedir. Duş, soyunma kabini, büfe, şezlong ve şemsiye gibi olanaklar mevcuttur. Denizi temiz olsa da aniden derinleşen yerleri vardır. Acemi yüzücülerin dikkatli olması gerekebilir. Mavi Dünya Plajı, yılın her günü ve saati ziyaret edilebilir.

Bu içeriğimizde Karadeniz’in en iyi plajları listelenmiştir. Siz de Karadeniz Bölgesi’nde tatil yapmayı, denizin tadını çıkarmayı düşünüyorsanız bu içeriğimizden faydalanabilirsiniz. Buna ek olarak daha fazla gezi ve tatil içerikleri için YouTube kanalımıza göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri