KaradenizPlaj ÖnerileriYurtiçi Gezilerimiz

Türkiye’nin En İyi Plajları: Karadeniz’de Denize Girilebilecek Yerler

Karadeniz Plajları

Deniz, kum ve güneş denildiğinde her ne kadar akla ilk olarak Akdeniz ve Ege Bölgesi gelse de Karadeniz’in de kendine hayran bırakan plajları vardır. Karadeniz Bölgesi’ni keşfe çıkacak olanlar aynı zamanda denize girilebilecek elverişli plajlar arıyorsa bu içeriğimiz bir rehber niteliği taşıyacaktır. İşte Türkiye’nin en iyi plajları kapsamında Karadeniz’de denize girilecek yerler:

Karadeniz Bölgesi’nin En Güzel Plajları

Amastris Sahili – Bartın, Amasra

Türkiye’nin en iyi plajları

Tarihi milattan önce 4. yüzyıllara uzanan Amastris, Amasra’da gezilip görülmeye değer en güzel mekanlar arasında. Bölge adını içine bulunan Amastris Antik Kenti’nden almıştır. Geçmiş yüzyıllarda bölgenin en önemli ticaret ve liman merkezlerinden biri olan Amastris Sahili muhteşem manzarası ve doğası itibariyle Karadeniz turunuz esnasında mutlaka görmeniz gereken yerler arasında. Denizi oldukça temiz ve berrak bir görünüme sahiptir. Yaz aylarında ılık bir ısısı vardır. Plaja girişler ücretsizdir. Tuvalet, büfe gibi olanaklar vardır. Şemsiye ve şezlong kiralayarak denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

İnkumu Plajı – Bartın, İnkumu

Türkiye’nin en iyi plajları

Karadeniz Bölgesi’nin mavi bayraklı plajlarından biri olan İnkumu Plajı, Bartın şehir merkezinden yaklaşık 15 km mesafede yer almaktadır. Plajın uzunluğu yaklaşık 200 metre, genişliği 50 metre kadardır. Engelliler için erişilebilir plaj olması ise en güzel taraflarından biridir. Yaz sezonlarında oldukça kalabalık olabilmektedir. Kumsalın kuzeyinde Karadeniz dağlarıyla, güneyi ise yemyeşil ormanlarla çevrilidir. Plajı günübirlik olarak ziyaret edebileceğiniz gibi çevrede yer alan otelleri ve diğer çeşitli konaklama tesislerini kullanabilirsiniz. Denizi oldukça temizdir. Hatta çıplak gözle denizin dibindeki balıkları da görebilirsiniz. Plaja özel araçlarınızla kolayca ulaşabileceğiniz gibi Bartın’daki İnkumu durağından kalkan toplu taşıma araçlarını kullanarak da ulaşım sağlayabilirsiniz. Plaja giriş ücretsiz olsa da diğer olanaklardan yararlanmak için ücret ödemeniz gerekecektir. Tuvalet ve duş için 10 TL, soyunma kabini için 5 TL, 2 şezlong ve 1 şemsiye için ise 100 TL ücret alınmaktadır.

Antik Plaj – Sinop, Merkez

Türkiye’nin en iyi plajları

Burası Sinop’ta yer alan Antik Otel’e ait bir plajdır. Ancak belirli bir ücret ödenmesi halinde müşteriler haricindeki kişiler de yararlanabilmektedir. Ücretli bir plaj olduğundan daha sakin ve huzurlu bir ortama sahip olduğunu söylemek mümkündür. Sinop’un en güzel plajları arasında gösterilir. Denizi tertemiz olup kumsalı ise ince taneli, altın rengindeki kumlarla örtülüdür. Kendinizi Ege’de bir plajda gibi hissedeceğiniz bir havası vardır. Aynı zamanda şehir merkezine yalnızca 3 km uzaklıktadır. Sinop’taysanız ve nezih bir plajda denize girmek, kum ve güneşin tadını çıkarmak istiyorsanız Antik Plaj oldukça doğru bir alternatif olacaktır. Plaja giriş ücreti 50 TL olsa da değişiklikler yaşanabileceğinden gitmeden önce teyit etmenizde fayda olacaktır. Şemsiye ve şezlong kiralama ise ayrıca ücrete tabiidir.

Kemalpaşa Plajı – Artvin, Kemalpaşa

Türkiye’nin en iyi plajları kapsamında Karadeniz’de denize girilecek yerler içerisinde bir diğer uygun plaj Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde bulunan Kemalpaşa Plajı’dır. Şehir merkezinden yaklaşık 70 km uzaklıktadır. İlçe merkezinden ise araçla yalnızca 5 dakikalık bir mesafede yer almaktadır. Dilerseniz ilçeye geldikten sonra yürüyerek de plaja kolayca ulaşabilirsiniz. Denizi oldukça temiz ve dalgasızdır. Ancak plajı tamamen kumlarla kaplı değildir. Çoğunluğu çakıl taşlarıyla kaplıdır. Aynı zamanda denizin sığ yerleri de bu şekilde olduğundan deniz ayakkabısı giymeniz gerekebilir. Denizde yüzerken karşı tarafta yer alan yemyeşil ağaçlarla çevrili dağları ve ormanları görebilirsiniz. Deniz suyu yaz aylarında ılıktır. Hatta ısısı yüksek deniz sularında yüzmek isteyenler için biraz soğuk olarak da algılanabilir. Ancak temmuz veya ağustos aylarında giderseniz enfes bir denizle karşılaşmanız muhtemeldir. Dilerseniz plaj çevresinde yer alan kamp alanlarında karavan ya da çadır kampı da yapabilirsiniz. Plaja girişler ücretsizdir.

Hamidiye Plajı – Rize, Pazar

Türkiye’nin en iyi plajları

Rize’nin Pazar ilçesinde yer alan Hamidiye Plajı, şehir merkezinden yaklaşık 40 km ve ilçe merkezinden ise 2 km uzaklıkta yer almaktadır. Fırtına Deresi’nin denize döküldüğü yerde bulunur. Plajın bir kısmı kayalık, bir kısmı ise kumlu bölümlerden oluşmaktadır. Kayalık kısımlarda yürümek biraz zor olduğundan yanınıza deniz ayakkabısı alabilirsiniz. Denizi oldukça temiz ve berrak olsa da bazı bölümlerde aniden derinleşen yerler vardır. Dikkatli olmanızda fayda olacaktır. Plajda büfe, kafe gibi tesisler bulunmaktadır. Girişler ücretsizdir. Şemsiye ve şezlong kiralayarak plajın ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Kaşüstü Plajı – Trabzon, Yomra

Türkiye’nin en iyi plajları

Trabzon’un Yomra ilçesinde yer alan Kaşüstü Plajı şehir merkezinden 15 km uzaklıkta yer alır. İlçe merkezinde yer alması sebebiyle de yürüyerek bile kısa sürede ulaşım sağlamak mümkündür. Plajın uzunluğu yaklaşık 400 metre olup genişliği ise 40 metre kadardır. Aileniz ve sevdiklerinizle birlikte Trabzon çevresinde denize girebileceğiniz yer arıyorsanız Kaşüstü Plajı oldukça güzel bir tercih olacaktır. Plajda duş, cankurtaran, restoran – kafe, tuvalet, soyunma kabini ve büfe gibi olanaklar mevcut durumdadır. Burada denizde yüzmek haricinde deniz bisikleti ya da kano kiralayarak da geziye çıkabilirsiniz. Plajın en güzel yanlarından birisi engelli bireyler için erişilebilir olmasıdır. Tekerlekli sandalye kullanıcıları için uygun olanaklar sunmaktadır. Plaja giriş ücretli olup 20 TL gibi bir ücreti vardır. Aynı zamanda şezlong ve şemsiye kiralamak da ayrıca ücrete tabiidir.

Beygir Kumu Plajı – Giresun, Tirebolu

Türkiye’nin en iyi plajları kapsamında Karadeniz’de denize girilecek yerler içerisinde yer alan Beygir Kumu Plajı şehir merkezinden 40 km ve ilçe merkezinden ise yaklaşık 2 km uzaklıkta yer almaktadır. Plajın kumsalı tamamen ince taneli kumlarla kaplıdır. 250 metre uzunluğunda ve 50 metre genişliğindedir. Deniz suyu oldukça temiz ve dalgasızdır. Çocuklu aileler için uygundur. Ancak plajda tuvalet, duş gibi olanakların olmaması en büyük eksikliğidir. Plajın içerisinde kafe ve büfe gibi yerler olmasa da plajın bulunduğu çevre oldukça işlek ve hareketli olduğundan kafe ve restoranlar mevcuttur. Plaja giriş ücretsizdir.

Yatakent Halk Plajı – Samsun, Yatakent

Türkiye’nin en iyi plajları

Samsun’un Yatakent ilçesinde yer alan bu halk plajı şehir merkezinden 90 km ve ilçe merkezinden ise yalnızca 2 km uzaklıkta yer almaktadır. Deniz suyunun oldukça temiz olduğunu söylemek mümkündür. Dalgakıranlar sayesinde sakin ve durgun bir suyu vardır. Ayrıca hemen derinleşen bir yapısı da yoktur. Plaj içerisinde tuvalet, duş, soyunma kabini, oturma alanları ve büfe gibi olanaklar mevcuttur. Çevresinde Karadeniz yemeklerini deneyebileceğiniz restoranlar da bulunmaktadır. Plaja girişler ücretsiz olmakla birlikte şemsiye ve şezlong ücrete tabiidir.

Belice Plajı – Ordu, Fatsa

Türkiye’nin en iyi plajları

Ordu’nun Fatsa ilçesine bağlı Belice Plajı şehir merkezinden 45 km ve ilçe merkezinden ise 13 km uzaklıktadır. Plaj ağaçlarla kaplı, yemyeşil dağlar arasında yer aldığından harika manzaralara sahiptir. Kumsalı büyük oranda kumlarla kaplıdır. Denizi biraz akıntılı olduğundan yer yer soğuk olabilmektedir. Hem denize girmek isteyenler de hem de kamp yapmak isteyenler için uygun şartlara sahiptir. Girişler ücretsizdir.

Bu içeriğimizde Türkiye’nin en iyi plajları kapsamında Karadeniz’de denize girilecek yerler sıralanmıştır. Kapsamlı bir Karadeniz turu planlıyorsanız içeriğimiz sizin için bir rehber niteliği görecektir. Buna benzer daha birçok içerik için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri