BursaMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

Bursa’nın Tabiat Harikalarından: Misi Köyü Gezilecek Yerler

Misi Köyü Gezi Rehberi

Hafta sonu tatilinde farklı deneyim ve macera arayıp farklı şehirlerin köklü köylerinde bütün sıkıntıları oraya bırakmaya gidenlerden misiniz eğer böyle bir düşünceniz varsa 2000 yıllık geçmişi olan bu köyü gidilecek listenizin en başlarına yazmanızı öneriyoruz. Misi Köyü Gezisi nedir, nasıl yapılır işte Misi Köyü gezilecek yerler  tüm detaylarıyla sizlerle!

Misi Köyü Tarihi Nereye Dayanıyor?

Günümüzde adı Gümüştepe Mahallesi olarak anılsa da namı Misi olarak kalmıştır. Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı olan bu köyün kökleri çok eskiye dayanmaktadır. Misi Köyü’nün ilk adının Mysia olduğu sanılmaktadır. Milattan sonra 183 yılında Alex adlı bir keşiş, seksen beş kişilik bir maiyetiyle Hıristiyanların öncüleri olarak İnkaya ve Misi köylerine yerleştikleri, Konsül’ün toplanarak İncil tartışması yapıldığı tarihi kayıtlarda mevcuttur. Bugün kalıntılara rastlanılan manastır civarında İncil’in bir nüshasının gömülü olduğuna inanılır. Bu kalıntılar dolayısıyla bölge Hıristiyanlar için de önem taşımaktadır. Misi Köyü Gezisi yaparken sadece gezmek değil bir diğer hedefimiz de öğrenmekti. Misi Köyü, tarihiyle bile bize pek çok şey kattığını söyleyebiliriz.

Misi Köyü’nde Gezilecek Yerler Neler?

Misi Köyü Evleri

Köy evlerinin hep bir cazibesi olmuştur ve bu evleri içten içe hayran bakışlarımız vardır. Misi köyü evleri 1989 senesinde sit alanı ilan edilip, koruma altına alınmış. Bu kadar renkli evlerin varlığı Osmanlı mimarisini de göz önüne seriyor. Bir tablo çizermişçesine yapılan bu renkli evlerin aralarından geçerken fotoğraf çektirmekten alıkoyamıyor insan kendini. Övmemizi bi kenara bırakarak evlerin restore ve dikkat çeken bazı konuları anlatalım.

Misi İpek Evleri

Restore edilen evlerden biri köyün kadınlarına tahsis edilerek bu eve İpek Evleri adı verilmiştir. Eskiden büyük bir zanaat olarak bilinen İpekböcekçiliğini burada yaşatma hedeflenmiş ve bu evde bu zanaat yaşatılmaya devam edilmeye çalışılmaktadır.

Misi Koza Evi

Aynı şekilde köyün kadınlarına tahsis edilen bu Koza evi dışı mavi renkle boyanmış olup köyün en dikkat çeken yapıları arasında yer almaktadır. Bu evdeki amaç ise köy ve çevresindeki lezzetleri yaşatmaya çalışılmasıdır. Bu evde yapılan yemekler köy çevresinde bulunan lokanta ve cafelerde sunulmakta. Burada size önereceğimiz yemeklerden bazıları Kestaneli Kuzu Güveç, Lahanalı Kocagömez, Mantı, Çiğ Börek, Isırganlı Erişte ve Sarma. Misi Köyü gezilecek yerler yaparken bizi en çok cezbeden yer bu kısımdı. Şimdiden bu lezzetli yemekler için afiyet olsun sizlere.

misi köyü gezisi

Misi Köyü Tarihi Yerler

Misi Etnografya Evi

İçerisinde bölge halkının sosyal ve kültürel yaşamına ilişkin pek çok unsuru barından bir ev olarak hazırlanmış mekan özelliği ile karşımıza çıkmakta

Mysia Fotoğraf Müzesi

Pek çok müze gibi Pazartesi günleri dışında her gün hizmet veren ve girişi ücretsiz olan saat 10:00 – 18:30 aralığında ziyaret edebilirsiniz. Müze içerisinde eski Bursa ve Misi Köyü fotoğraflarını görebilmek mümkün. Oldukça ufak olan bu müze zaman zaman da fotoğrafçılık atölyelerine ev sahipliği yapmakta.

Nilüfer Çayı

Bu köyde kıskanılacak ilk şeylerden biri de köyün içinden geçen Nilüfer Çayı. Hemen yanı başında bulunan kavak ve çınar ağaçlarıyla farklı bir ahenk katıp çevresinde bulunan ufak kafelerde oturup bir çay eşliğinde anın tadına vardığınız bir güzellik. Lakin kafelerde yer bulması bi o kadar zor baştan söyleyelim. Böylesi bir yer doğal olarak bu köyün en kalabalık özelliğini taşıyor.

Misi Köyü gezilecek yerler sırasında öğrendiğimiz şeylerden biri de köyün geçimi. Köy daha çok tarım ve bağcılık temelleri üzerinde ayakta kalmaya çalışıyor. Köy içinde gezerken gördüğünüz tezgâhtan ne kadar gelişmiş olduğunu anlayabiliyorsunuz. Çilekler, böğürtlenler, üzümler ve daha muhteşem meyveler sizin için tezgahta yerini almış bekliyor.

Köyden dönmeden önce Misket üzümünden yapılmış şarabı, üzüm pekmezini, ipekten yapılan hediyelik eşyaları almayı unutmayın.

Misi Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Misi Köyü planınız varsa elbette bunu araştırırsınız. Misi Köyü’ne nasıl gidilir sorusunu merak ettiğinizi düşünerek bu konu hakkında da bilgilerimizi veriyoruz. Bursa’nın meydanında bulunan belediye otobüsü ile buraya ulaşmanız mümkün. Eğer özel araç ile gidecekseniz Gümüştepe mahallesi olarak navigasyondan aratabilirsiniz. Burası Misi Köyü diye adını duyurdu ancak Gümüştepe mahallesi olarak kayıtlarda bulunmaktadır.  Ek olarak Bursa’da gezebileceğiniz bir diğer yer olan Ulu Camii Gezisi‘ne de göz atabilirsiniz.

Misi Köyünde Konaklama

Köy içerisinde konaklama nasıl olacak veya köy içinde bir günden fazla süre ile seyahat edecekler için köy halkı bu duruma önceden kullanılan ve daha sonra restore edilmiş bir şekilde butik otel tarzı evler sunuyor. Günlüğü pek pahalı değil. Gitmişken butik otellerde kalma deneyimini yaşayabilirsiniz.

Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri