Çocukİstanbul

Ücretsiz İtfaiye Müzesi Gezisi! Çocuklarınızla Birlikte Ücretsiz Gezin

Çocukla Ücretsiz Gezilecek Yerler

İstanbul’da bulunan Türkiye’nin ilk ve tek itfaiye Müzesi ile birlikte çocuklarınızla her zaman hem eğlenceli hem de kültürlü bir vakit geçirebilirsiniz. Dolmabahçe Sarayı’na yakın şekilde konumlanan ve etrafında Deniz Müzesi bulunan bir alandır. Özellikle İstanbul Beşiktaş’a giden kişilerin mutlaka uğraması gerekeni tamamen ücretsiz olan ve çocuklar açısından oldukça faydalı bir alandır.

1932 yılında açılan müze 300 yıllık tarihi bir geçmişi olan itfaiye ürünlerinin her birinin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur. İtfaiye müdürlüğü bünyesinde gündeme geldikten sonra bu müziğe açılarak içerisinde oldukça hoş ve ilgi çekici itfaiye eserleri bulunduruluyor.

İtfaiye Müzesinde Neler Bulunuyor

İtfaiye müzesinde bulunan tarihi eserler ve dikkat çekici eserler oldukça hoş ve ilgi çekicidir. Müzede geçmiş dönemde bulunan mahalle tulumbacıları ile alakalı pek çok eser mevcuttur. Aynı zamanda günümüzdeki itfaiyecilerin de yine giydikleri güncel kıyafetler de bulunuyor. İtfaiye müzesinde eski tarzdan yangın söndürme araçları ile birlikte aynı zamanda tulumbalar da oldukça fazladır.

Pek çok önemli eserin bulunduğu itfaiye Müzesi Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği ile bilinir. Burada yangın önleme fırçaları da bulunduğu için her zaman en dikkat çekici eserler ve koleksiyonlar bir aradadır. Aynı zamanda Beyazıt kulesinde kullanılan işaret sepetleri de burada bulunuyor. Telefon santralleri ve motor yangın söndürme araçları da burada mevcuttur.

2-2

İtfaiye Müzesi Nerede

Tamamen ücretsiz şekilde gezilebilen itfaiye Müzesi İstanbul Beşiktaş’ta bulunuyor. Pazartesi günleri haricinde sabah 9 ve akşam 5 saatleri arasında müzeyi her gün ziyaret edebilirsiniz. Yıldız mahallesi Çitlembik yokuşu horoz sokak no 1 adresinde bulunan itfaiye müzesine toplu taşıma araçları ile ya da özel araçla rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Oldukça Avantajlı olan bu itfaiye Müzesi ile birlikte çocuklar itfaiye dair pek çok koleksiyonu görerek hayal dünyasını genişletir. Aynı zamanda hem hayal dünyası hem de kültürlerinin gelişeceği için oldukça verimli şekilde burada vakit geçirmek mümkündür. İstanbul Beşiktaş’a uğradığınızda mutlaka uğramanız gereken itfaiye Müzesi hem ücretsiz olması hem de pek çok koleksiyonun bulunmasıyla çok güzel bir alandır. Aynı zamanda pazartesi günleri hariç her gün açık olması ile birlikte ebeveynlerin çocuklarını rahatlıkla gezdirebileceği bir alandır. Geçmişe dair neredeyse 300 yıllık eserlerin bulunduğu ve koleksiyonların fazla olduğu bu burası her zaman tercih edilebilir.

 

Bu yazımızda Ücretsiz İtfaiye Müzesi Gezisi konusunu ele aldık. Daha fazla gezi fikri için GeziLinki Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz. Bu içeriğimizde dikkatinizi çekebilir: Şenkaya Kültür Sanat ve Bal Festivali Ne Zaman

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri