Dini-Kültür Turlarıİstanbul

Sultanahmet Gezilecek Yerler: Tarihi Bir Gezinti

Sultanahmet Gezi Rehberi

Sultanahmet, İstanbul’un en tarihi alanlarından bir tanesi olan Fatih ilçesi içerisindeki semtlerden bir tanesidir. Şehrin tarihi alanları bu civarda toplandığından yerli gezginlerin ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından bir tanesi olmayı başarmıştır. Yedi tepeli şehir adıyla anılan Megakent’in birinci tepesi konumunda olan Sultanahmet, adını Osmanlı padişahı I. Ahmet’ten almıştır. Sokaklarının canlılığı, tarihi dokusu ve görebileceğiniz birçok tarihi yapı barındırmasıyla kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir. Kültür gezileri seviyorsanız, tarihe ve kültürel birikimlere ilginiz varsa Sultanahmet gezi rehberi, sizi İstanbul gibi her yanı tarih kokan bir şehrin en önemli kültür merkezlerinden bir tanesine küçük bir yolculuğa çıkaracak. Kemerlerinizi bağlayın, işte Sultanahmet gezilecek yerler

Sultanahmet Gezi Rehberi

Sultanahmet Meydanı

Anadolu yakasındaysanız yapmanız gereken tek şey vapura binip karşıya geçmek ve Bağcılar yönüne giden travmaya binip Sultanahmet durağında inmek! Sultanahmet Meydanı, büyük kent İstanbul’daki en tarihi yerlerden bir tanesi. Alman Çeşmesi, Mısır Dikilitaş, Örme Dikilitaş ve Yılanlı Sütun; Sultanahmet Meydanı içerisinde görebileceğiniz tarihi eserler arasında. Bu eserleri inceleyip geçmiş uygarlığa bir kapı aralayabilir ve daha sonra Yerebatan Sarnıcı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Sultanahmet Gezilecek Yerler

Sultanahmet Camii

Mavi Camii olarak da bilinen camii, içinin ağırlıklı mavi süslemelerden oluşmasından ve yeşil, mavi, beyaz ağırlıklı bir dış cepheye sahip olmasından dolayı bu isimle anılır. İznik çinileri ile süslü cami, 6 minaresi ile görülmeye değer bir yapıdır. Adından da anlaşılabileceği gibi Sultanahmet Camii, I. Ahmet tarafından yaptırılmıştır. Külliyesi ile beraber İstanbul’un en büyük eserlerinden birisidir.

sultanahmet

Topkapı Sarayı ve Gülhane Parkı

600 yıl boyunca çok büyük ve güçlü bir imparatorluk olarak ayakta durmayı başaran Osmanlı Devleti, yaklaşık 400 koca yıl boyunca Topkapı Sarayı’ndan yönetilmiştir. Sultanahmet gezintiniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de bu saraydır. Ayrıca Topkapı Sarayı’nın girişinin ücretli olmasının yanında Müze Kart geçerlidir.

Saray ziyareti sırasında Nâzım Hikmet’in içinde adeta bir ceviz ağacı olduğu Gülhane Parkı’nda oturabilir, burayı da görebilirsiniz. Osmanlı Devleti döneminde, Topkapı’nın dış bahçesi olarak kullanılan Gülhane Parkı, tarihi olaylara bizzat şahitlik etmiş olmasının yanında (Gülhane Hatt-ı Hümâyûnu yani Tanzimat Fermanı, Gülhane Parkı’nda ilan edilmiştir.) şiirlere de konu olmuştur.

sultanahmet

Ayasofya Camii & Ayasofya Müzesi

Yalnızca Türkiye tarihinde değil, dünya mimarlık tarihinde bile adını duyurmayı başarmış bir eser olan Ayasofya, 500’lü yıllarda Bizans’ın yaptırdığı bir eserdir. Birçok değişikliğe ve restorasyona uğramıştır. Örneğin, Doğu Roma’nın en büyük kilisesi olması amacıyla inşa edilmişken II. Mehmed’in İstanbul’u fethetmesiyle Osmanlı toprakları içinde camii olarak kullanılmaya başlanmıştır. Sultanahmet gezilecek yerler içerisinde mutlaka görmeniz gereken eşsiz bir eserdir.

sultanahmet

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

Sultanahmet Camii kompleksi içerisinde bulunan müze, Arasta Pazarı alanında yer alır. M.S. 610’dan 641’e kadarki dönemi kapsayan mozaiklerin bulunduğu müzede, Bizans’ın İstanbul hakimiyeti sırasında sahip olduğu birçok saraydan parçalar bulunmaktadır. II. Mehmet, İstanbul’u fethi sırasında buradaki sarayların zarar görmemesi için üzerini toprakla kapattırıp alana Türk mahallesi kurmuştur. Daha sonra 1921 yılında Türk mahallesinde yangın çıkınca bu eşsiz mozaikler arkeologlar tarafından bulunmuş, kazılar yapılmıştır. Gryphon yiyen bir kertenkeleyi, fil ve aslan savaşını, eşek besleyen bir çocuğu, çömlek pot taşıyan genç bir kızı resmeden mozaikler, Sultanahmet gezilecek yerler içinde bulunan bu müzede yer alan eserlerden bazılarıdır.

büyük saray mozaikleri müzesi

Buna benzer daha birçok gezi, tatil ve gastronomi içerikli paylaşımlar için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Aşağıda sıralanan diğer dini-kültür turlar içeriklerine de göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri