Dini-Kültür Turlarıİstanbul

Sümbül Efendi Türbesi – Sümbül Efendi Kimdir Türbesi Nerededir?

İstanbul'da Bulunan Türbeler

Türbeler özellikle dini öneme sahip günlerde ziyaret edilen, din ve devlet alimlerinin mezarlarının bulunduğu mekanlardır. Bu mekanlara insanlar tarafından kutsiyet addedilmiştir. Bu türbelerden bir tanesi de Sümbül Efendi Türbesi’dir. Peki Sümbül Efendi kimdir türbesi nerededir, ulaşımı kolay mıdır?

Sümbül Efendi Kimdir?

Sümbül Efendi kimdir, ne gibi bir önemi vardır gibi sorular türbeye ziyaret gerçekleştirecekler açısından merak konusu olabilir. Sümbül Efendi, Sümbüli tarikatının kurucusudur ve asıl ismi ise Yusuf bin Ali’dir. 1451 yılında Amasya – Merzifon’da dünyaya gelmiştir. Isparta’da çeşitli dini eğitimlerden geçtikten sonra İstanbul’a gelmiştir ve burada Efdalzade Hamüdiddin Efendi’den eğitim almıştır. Bir süre sonra Mısır’a gitmiş ve oradaki bir camide göreve başlamıştır.

sumbul-efendi-turbesi3

Sümbül Efendi; II. Bayezid, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman dönemlerinde yaşamış bir alimdir. Ayasofya ve Fatih camilerinin açılışlarında vaaz vermiştir. Eylül 1529 senesinde hayata gözlerini yummuş ve cenaze namazı ise Fatih Camii’nde Kemalpaşazade tarafından kıldırılmıştır. Türbesi, İstanbul’un en önemli türbelerinden biridir. Sümbül Efendi yaşamına birçok eser sığdırmıştır. Bu eserler:

  • Risaletü’t Tahkikiyye: Bu eserinde Sümbül Efendi, devranı kafir bir oyuna benzetmiştir. Hem Arapça hem de Türkçe olarak kaleme almıştır.
  • Risale Der Hakk-ı Zikr-ü Devran: Bu eser, Risaletü’t Tahkikiyye eserinin Türkçe özeti niteliğindedir. İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi’nde bir nüshası yer almaktadır.
  • Risaletü Etvari’s Seb’a: Seyrü Süluk mertebelerinden bahsettiği bir eseridir.
  • Risale fi Deverani’s Süfiyye: Sümbül Efendi’nin ilahilerinin yer aldığı bir eserdir ve bu eserdeki ilahilerin bir kısmı Sefine’de yer almaktadır.

Sümbül Efendi Türbesi Nerede? Sümbül Efendi Türbesi’ne Ulaşım

sumbul-efendi-turbesi23424

Sümbül Efendi Türbesi, İstanbul’da Fatih ilçesinde yer almaktadır. Çevresinde Yedikule, Silivrikapı, Kocamustafapaşa, Kazlıçeşme gibi mahalleler yer alır. Sümbül Efendi Türbesi’ne gitmek için D44 numaralı dolmuşu kullanabilirsiniz. Eğer otobüslerle ulaşım sağlamak isterseniz 35A ya da 35C numaralı otobüs hatlarına binmelisiniz. Metro gitmek isteyenler ise M1A, M1B ya M2 metrolarına binmelidir. Tüm toplu taşıma araçları türbenin yakınlarından geçmektedir. Buna benzer daha birçok dini – kültürel turlar ve gezi fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalına göz atabilirsiniz.

Aşağıda sıralanan diğer dini-kültür turlar içeriklerine de göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri