Dini-Kültür Turlarıİstanbul

Helvacı Baba Türbesi – Helvacı Baba Kimdir Türbesi Nerededir?

İstanbul'da Bulunan Türbeler

Türbeler önemli İslam alimlerinin ve devlet yöneticilerinin cenazelerinin yer aldığı mekanlardır. Ülkemizde çok sayıda türbe yer alır. İstanbul, türbe sayısı bakımından ülkemizin en bol olduğu şehirlerden biridir. Bu türbelerden bir tanesi de Helvacı Baba Türbesi’dir. Peki Helvacı Baba kimdir, türbesi nerede yer almaktadır?

Helvacı Baba Kimdir?

Helvacı Baba kimdir, tarihteki önemi nedir gibi sorular türbeye ziyaret gerçekleştirmeyi düşünenler açısından merak konusu olabilir. Helvacı Baba ya da bir diğer bilinen ismiyle Helvai Şeyh Yakup Efendi, bir dönemin tasavvuf ehli alimlerinden biridir. Şeyh Yakup Efendi, 1510 senesinde Silifke’de dünyaya gelmiştir. Melami Şeyhi Pir Aksarayi halifelerinden biridir ve toplumda helvacılık yaptığı için de “Helvacı Baba” ya da “Helvalı Baba” gibi isimlerle anılmaya başlamıştır.

Helvaci-Baba-Turbesi-dsf

Helvacı Baba, Kanuni Sultan Süleyman zamanında yaşamış bir alimdir. O dönemde, Şehzade Camii’nde çeşitli ilim dersleri vermekteydi ve cuma günlerinde, namaz çıkışlarında cemaate irmik helvası dağıtırdı. İsmi de tam olarak buradan gelmektedir. Çeşitli rivayetlere göre Helvacı Baba’nın helvası hiç bitmez hatta eksilmezdi bile. Bu sebeple de helvanın dağıtıldığı alan olan çınar ağacının altı kutsal sayılmaktadır. 1980 senesine kadar söz konusu yerde helva dağıtılmaktaydı ancak sonra alınan bir kararla helva dağıtımına son verilmiştir. Helvacı Baba 1588 senesinde vefat etmiştir ve mezarı da Şehzade Camii’nden Süleymaniye’ye taşınmıştır.

Helvacı Baba Türbesi’nin bahçesinde bir camii de yer almaktadır. Genellikle bu cami dini günlerde ve Ramazan aylarında oldukça kalabalık olmaktadır. Türbeyi ziyaret ettikten sonra camiyi gezebilir ve bu maneviyatı yüksek mekanı daha yakından tanıyabilirsiniz.

Helvacı Baba Türbesi Nerede? Helvacı Baba Türbesi’ne Ulaşım

Helvaci-Baba-Turbesi22-1

Helvacı Baba türbesi nerede, Helvacı Baba Türbesi’ne ulaşım kolay mı gibi sorular türbeye gidecekler açısından önemlidir. Helvacı Baba Türbesi, İstanbul’un Fatih ilçesinde yer almaktadır. Türbeye otobüsle, metroyla ya da dolmuşla ulaşmak mümkündür. Türbeye ulaşım sağlayan otobüs hatları; 28 T, 30 D, 36 V, 39 Y, 41 Y, 46 T, 86 V ve 89 C olarak bilinmektedir. Bu otobüslere bindikten sonra “Helvai Yakup Efendi (Helvacı Baba)” durağında inmek gerekir. Bu duraktan sonra türbe 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde yer almaktadır. Aynı şekilde M1 metrosu kullanılarak Vezneciler yönüne binilmeli ve yine aynı durakta inilmelidir. Buna benzer daha birçok dini – kültürel geziler için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Aşağıda sıralanan diğer dini-kültür turlar içeriklerine de göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri