Dini-Kültür Turlarıİstanbul

Laleli Baba Türbesi – Laleli Baba Kimdir Türbesi Nerededir?

İstanbul'da Bulunan Türbeler

Türbeler, çeşitli İslam alimlerinin ve önde gelen devlet yöneticilerinin naaşlarının bulunduğu, kutsiyeti olan mekanlardır. Ülkemizde, birçok şehirde onlarca türbe yer almaktadır. İstanbul da türbelerin bir hayli çok olduğu şehirlerdendir. Bu türbelerden birisi de Laleli Baba Türbesi’dir. Peki Laleli Baba kimdir, türbesi nerede yer almaktadır?

Laleli Baba Kimdir?

Laleli Baba kimdir sorusu türbe ziyareti yapacakların merak ettiği hususlar arasında yer alabilir. Laleli Baba, III. Mustafa döneminde yaşamış ve oldukça mütevazı bir hayat sürmüş olan bir Allah dostudur. 18. yüzyılda, türbenin olduğu yerde küçük bir ayakkabıcı dükkanı olan Laleli Baba geçimini bu şekilde sağlamaktaydı. En bilinen özelliklerinden biri onun mütevazı bir yaşam sürmüş olması ve hoşgörülü bir insan olmasıydı.

Laleli-Baba-Turbesi22

Laleli Baba, tüm yaşamını şu an adını da taşıyan Laleli semtinde geçirmiştir. Çevresinde oldukça sevilen ve sayılan bir insandı. Çeşitli rivayetlere göre Laleli Baba’nın gönül gözü açıktı. Çeşitli kerametlerinin olduğuna inanılmaktaydı. O dönemin İstanbul’a damgasını vuran en büyük alimlerinden biri olarak kabul edilmekteydi. Yakasında yer alan lalesi ve lale desenli cübbesiyle dikkat çeken bir isimdi.

Laleli Baba Türbesi’nde Neler Var?

Laleli-Baba-Turbesi332

Laleli Baba Türbesi’nin bahçesinde türbeyle aynı ismi taşıyan bir cami yer almaktadır. Bu cami III. Mustafa tarafından inşa ettirilmiştir. III. Mustafa bu camiyi inşa ettirdikten sonra çevrede “Laleli Baba” isimli birinin adını sıkça duymuş ve onunla sohbet etmek istemiştir. III. Mustafa, Laleli Baba’yı tanıyıp onun hoş sohbetine tanıklık ettikten sonra camiye onun ismini vermiştir. Laleli Baba Türbesi’nin içerisinde bir de külliye yer almaktadır. Laleli Külliyesi, İstanbul’un en işlek yerlerinden birinde yer alır ve yuvarlak kemerli kapıları ile ön plana çıkmıştır. Türbede yalnızca Laleli Baba’nın değil birçok sanduka vardır. Bu sandukalar; III. Mustafa, III. Selim, Şehzade Mehmet, Mihrişah Sultan, Hibetullah Sultan, Şerife Havva Sultan, Fatma Sultan ve Beyhan Sultan’a aittir.

Laleli Baba Türbesi Nerede? Laleli Baba Türbesi’ne Ulaşım

Laleli Baba türbesi nerede sorusu türbeyi ziyaret etmeyi düşünenler için önemli olabilir. Laleli Baba Türbesi, İstanbul’un Fatih ilçesinde Laleli semtinde yer alır. Otobüsle ulaşım sağlayacaklar; 28 T, 37 Y, 39 D, 41 Y, 47 A, 72 T ve 89 T numaralı hatları kullanabilir. Aynı zamanda Marmaray’ın Ataköy – Pendik ve Halkalı – Gebze rotaları da türbeye yakın bir yere ulaşım sağlamaktadır. Daha birçok dini – kültür gezileri için GeziLinki’nin YouTube kanalına da göz atabilirsiniz.

Aşağıda sıralanan diğer dini-kültür turlar içeriklerine de göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri