İstanbulKeşfet

İBB’nin Ücretsiz Gezi Turu: Öğle Yemeği Dahil Her Şey Bedava

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ücretsiz Kültürel Tur

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), şehrin tarihi ve kültürel birikimini tanıtmak amacıyla bir projeyi hayata geçirmiştir. Adım Adım Tarihi Yarımada adlı proje kapsamında 15 – 29 yaş arasındaki gençler sanat tarihi uzmanları ve gezi rehberleri eşliğinde İstanbul’un önemli yerlerini tamamen ücretsiz bir şekilde gezmektedir. Peki İBB’nin ücretsiz gezi turu için aranan şartlar nelerdir, başvurular nereden yapılmaktadır? İşte Adım Adım Tarihi Yarımada projesinin tüm detayları:

Adım Adım Tarihi Yarımada Projesi Nedir?

İBB Gençlik Spor Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen proje kapsamında İstanbul’un geleneksel yaşam kültürü, tarihi dokusu, zengin envanteri gençlerle buluşmaktadır. Üniversite eğitimi için Anadolu’nun çeşitli yerlerinden gelen ya da İstanbul’da yaşıyor olmasına rağmen şehri tam anlamıyla gezme fırsatı bulamayan 15 – 29 yaş aralığındaki gençler, söz konusu proje sayesinde İstanbul’un tarihi ve kültürel güzelliklerini keşfetme olanağına sahip olacaktır. İstanbul’un tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri çeşitli sanatsal ve tematik sunumlarla desteklenecek ve gezinin bir parçası olarak tanıtılacaktır.

Proje kapsamında 30 – 40 kişilik gruplar oluşturularak İstanbul’un nadide yerlerine rotalar oluşturulmaktadır. Peki İBB’nin ücretsiz gezi turu için başvurular nereden ve nasıl yapılmalıdır?

İBB Ücretsiz Gezi Turu’na Başvuru

İBB’nin ücretsiz gezi turu

İstanbul’u her detayıyla tanıtmak isteyen bu ayrıcalıklı projede gençler şehrin kadim tarihine, zengin kültürel ve geleneksel biçimine şahitlik etme fırsatına sahip olacaktır. Peki Adım Adım Tarihi Yarımada projesinden yararlanmak için gereken şartlar nelerdir?

Öncelikle bu projeden yalnızca 15 – 29 yaş aralığındaki gençlerin yararlanabileceğini belirtelim. Öğrenci olma şartı aranmaksızın bu yaşlar aralığında yer alan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ücretsiz bir şekilde İstanbul’u gezebilecektir. Ücretsiz gezi fırsatından faydalanabilmek için ise genclikspor.ibb.istanbul adresini ziyaret etmek gerekecektir. Burada sizden talep edilecek olan bilgiler; isim, soy isim, doğum tarihi, e-posta adresi, cinsiyet bilgisi, telefon numarası, ikamet edilen il ve ilçe, eğitim ve mezuniyet durumu ve katılmak istenen faaliyetlere ilişkin küçük bir formun doldurulmasıdır.

İBB Ücretsiz Gezi Turunun Rotaları

istanbul

 

Tarihi Yarımada için 5 farklı kategori altında 19 farklı rota yer almaktadır. Alanında uzman kişiler eşliğinde sürdürülecek olan gezilerde farklı tematik başlıklardan birini seçmeniz istenecektir. Bu kategoriler;

  • Kültür Tarihi Gezileri,
  • Mimarlık Tarihi Gezileri,
  • Monografik Semt Gezileri,
  • Arkeolojik Alan Gezileri,
  • Müze Gezileri

şeklindedir. Gezi kapsamında müzeler, anıt eserler, meydanlar, seyir terasları, önemli arterler gezilebilecektir. 2022 yılı için gezi takvimine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu mükemmel olanakların yanı sıra gezi arasında misafirlere ücretsiz olarak öğle yemeği de sunulmaktadır.

İBB Ücretsiz Gezi Turu İçin Önemli Tavsiyeler

İBB’nin ücretsiz gezi turu için dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar vardır. Bu hususlara dikkat etmeniz geziden verim almanızı sağlayacaktır. Öncelikle gezinin büyük bir bölümünün yürüyüşlü olacağını bilmelisiniz. Bu sebeple de mevsim koşullarını düşünerek giymekte ve rahat bir ayakkabıyla gelmekte fayda olacaktır.

Kimi zaman geziler planlanan saatlerin dışına sarkabilmektedir. Bu durum için de hazırlıklı olmanızda fayda vardır. Büyük bir çantayla ya da sırt çantasıyla gelmeniz sizin adınıza daha doğru olacaktır. Çantanızda enerji veren yiyecekler, su bulundurmanız gününüzü kolaylaştıracaktır.

Mekan içi ziyaretler esnasında içeriye yiyecek ve içeceklerle girmemeye dikkat etmeli, fotoğraf çekimi ya da flaş kullanımının yasak olduğu mekanlarda kurallara riayet etmelisiniz. Müze girişlerinde müze kartını yanınızda bulundurmalısınız.

Gezi esnasında görevliler tarafından size kulaklık ve ses sistemi ekipmanları verilecektir. Bu ekipmanları hassasiyetle kullanmalı ve gezi bittikten sonra görevliye iade etmelisiniz. Dilerseniz kendi kulaklığınızla da gelebilirsiniz.

Gezi kapsamında dini yerlere ziyaretler de gerçekleşebilmektedir. Bu tarz mekanlara girerken mekanın ziyaret gerekliliklerine uygun bir şekilde davranmaya ve giyinmiş olmaya özen göstermelisiniz.

Son olarak gezi için kayıt yaptırdıysanız katılım sağlamalısınız. Mazeretsiz bir şekilde geziye katılmamış olanlar, katılım sağlamak isteyenleri engellemiş olduğundan; diğer tüm geziler için kayıt imkanından yararlanamayacağını bilmelidir.

Bu içeriğimizde İBB’nin ücretsiz gezi turu hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır. Siz de ücretsiz bir şekilde İstanbul’u gezip görmek ve tanımak istiyorsanız bu olanaktan yararlanabilirsiniz. Bunlara ek olarak daha fazla güncel bedava gezi içerikleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri