İstanbulKeşfet

İstanbul Müzeler Rehberi: İstanbul’da Gezilebilecek Müzeler

İstanbul'un En Güzel Müzeleri

İstanbul adeta kültür başkentidir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yaşam alanı olmasından dolayı İstanbul içinde önemli bir kültür mirası birikimi mevcuttur. Aslında bu durumu yalnızca kentin kendisine bakarak da anlayabilirsiniz. Yapılarındaki tarihi izler oldukça derin ve köklüdür. İstanbul müzeler, bu tarihi birikimin kalbinin attığı alanlar olarak karşımıza çıkıyor ve kent içinde birbirinden değişik müzeler bulunuyor. Bu yazımızda sizler için İstanbul müzeler rehberi oluşturarak İstanbul’da görebileceğiniz en iyi müzelerden 5 tanesini derledik. Tarihe, uygarlık eserlerine ve daha değişik kültür konularına ilgiliyseniz rehberimiz tam size göre.

1- Ayasofya Müzesi

Cami, eski bazilika, katedral ve müze olma özelliğine sahip olan eşsiz bir eserdir. Ayasofya Müzesi, İstanbul müzeler rehberinde mutlaka görmeniz gerekenlerden. Sanat ve mimarlık tarihi için en önemli eserlerden biri olmasının yanında adeta dünyanın 8. harikası yakıştırmasının yapılabileceği kadar etkileyici bir yapıdır. Eğer İstanbul’da gezebileceğiniz müzeleri merak ediyorsanız 1. sıraya rahatlıkla Ayasofya konulabilir.

istanbul müzeler

2- İstanbul Deniz Müzesi

Denizcilik kategorisinde ülke içindeki en büyük müze İstanbul Deniz Müzesi! İstanbul müzeler rehberi içine girmeye kazanacak kadar geniş bir koleksiyona sahip. Üstelik bu koleksiyon yalnızca ülke içerisinde değil dünya üzerinde de en geniş koleksiyonlardan biri. Üç kata yayılmış olan müze, Türkiye’nin ilk askeri müzesi unvanını da elinde tutuyor. Çocuklar için eğitici bir oyun alanı, hediyelik eşya dükkânı ve büyük koleksiyonu ile İstanbul Deniz Müzesi görülmeye değer!

istanbul müzeler

3- Panorama 1453

Topkapı Kültür Parkı’nın içinde olan müze Türkiye’nin ilk panoramik müzesidir. Burası adeta bir tarihi görsel şölen olarak karşımıza çıkıyor. Top sesleri, mehter müziği ve atların kişnemelerine kadar inanılmaz ses efektlerine sahip olan müzede ayrıca İstanbul’un fethine kadar birçok tarihi olayı canlı gibi izleme şansınız var. İstanbul müzeler rehberinde tüylerinizi diken diken edecek bir seçenek Panorama 1453 Tarih Müzesi!

istanbul müzeler

4- Barış Manço Müzesi

Barış Manço’nun birçok bilindik eserini ürettiği Kadıköy Moda’daki evinin müzeye dönüştürülmüş hali Barış Manço Müzesi! Eşsiz bir deneyim olacak olan Barış Manço Müzesi gezisi, özellikle çocukluğu Barış Manço ile geçmiş kişiler için ideal bir etkinlik. Kadıköy Belediyesi tarafından Barış Manço’yu anımsatan birçok parçanın burada toplandığını ve sanatçı hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz bir yer olduğunu söyleyelim. İstanbul müzeler rehberi, Moda’da şahane bir müze fırsatını sizlere sunuyor!

Barış Manço Müzesi

5- Pelit Çikolata Müzesi

İstanbul içerisindeki en ilgi çekici müzelerden biri olan Pelit Çikolata Müzesi, dünya sanatının başyapıtlarını çikolatadan yaparak sergiye açıyor. İlginç bir deneyim olabileceğini düşündüğümüz bu fırsatta sanatseverler ve çikolataseverler bir araya geliyor. Yediden yetmişe herkesin sevdiği çikolatadan sanat eserleri barındıran müze, İstanbul müzeler rehberi içinde sizleri bekliyor. Şimdiden iyi eğlenceler diliyoruz.

istanbul müzeler

BONUSLAR

İstanbul müzeler rehberi içinde elbette ki koymadığımız ancak oldukça önemli olan müzeler de var. Bunlardan bazılarını uzun uzadıya sizlerle paylaşmıştık. Şimdi bonus olarak yeniden bu müzeleri sizlerle paylaşıyoruz!

6- Dolmabahçe Sarayı

7- Rahmi Koç Müzesi

8- Oyuncak Müzesi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri