Keşfet

Atatürk Arboretumu Nerede, Giriş Ücreti Nedir?

Atatürk Arboretumu Gezi Rehberi

Belgrad Ormanı’nın doğusunda kalan Atatürk Arboretumu aslına bakarsanız İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nin öğretim üyeleri ve öğrencilerinin bilimsel araştırmalarına hizmet veren bir yer. Ayrıca daha sonradan doğa severlerin de ziyaretine açılmış olan Arboretum, cennetten bir köşe gibi şehrin ortasında durmaktadır. Zaten arboretum, bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla orijini ve yaşları belli olan ağaç ve odunsuz bitkilerin yetiştirilmesi için kullanılan alanlara denir. Atatürk Arboretumu ise İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunur. Bahçeköy’de konumlandırılmış olan Arboretum, Belgrad Ormanı’nın da güneydoğusuna düşmektedir.

atatürk arboretumu

Metro ve otobüsle ulaşabileceğiniz Atatürk Arboretumu’na gidiş için Hacıosman-Yenikapı metro hattını kullanabilirsiniz. Hacıosman’a vardıktan sonra 42HM numaralı belediye otobüsünü kullanarak da Bahçeköy’e kadar gidebiliyorsunuz. Sonrası 5-10 dakika arası bir yürüme mesafesi. Özel aracınızla yolculuk yapacaksanız Levent-Sarıyer yolu üzerinde bulunan Büyükdere Caddesi’ndeki Bahçeköy sapağından sapın. Daha sonra Bahçeköy’e vardıktan sonra İstanbul Üniversitesi Spor Salonu karşısındaki Kemerburgaz Yolu’nun solundan dönüp ilerleyin. Böylece Atatürk Arboretumu ulaşımınızı tamamlamış olacaksınız.

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri

Arboretum girişi için iki tarife var. Hafta sonu ve hafta içi olmak üzere ikiye ayrılan bu tarifede elbette genelde olduğu gibi öğrenciler ve yetişkinler farklı fiyatlar ödüyor. Hafta içi, öğrenci giriş ücreti 2,50 TL iken yetişkinler 7,50 TL ödüyor. Hafta sonları ise fiyat biraz daha farklı. Hafta sonu, yetişkinler 20 TL öderken, öğrenciler 7,50 TL ödüyor.

Bu fiyatlar, bu senenin güncel fiyatları ancak sonraki yıllarda gitmeyi düşünüyorsanız fiyatlara yeniden bakmanız gerekecektir. Atatürk Arboretumu ziyaret saatleri ise şu şekilde:

  • Açılış: 09.00
  • Kapanış: 17.00

Pazartesi günleri Atatürk Arboretumu kapalı ancak diğer günler kısıtlı saatler arasında ziyaret edebiliyorsunuz. Bunun sebebi ise bir müze park olarak değerlendiriliyor olması. Şimdiden iyi yolculuklar ve iyi eğlenceler diliyoruz!

Neler Yapılır?

Yiyecek içecek getirmek yasak ancak yalnızca Arboretum’da oturmak bile günlük havanızı değiştirecektir. Genelde burası kısa yürüyüşler ve gezintiler için kullanılıyor. Yalnızca gezinti için tercih edebileceğiniz Arboretum içinde bitkiler ve araştırmalar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. İçeride ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz alanlar da bulunuyor. Arboretum içerisinde bir sürü fotoğraf çekebileceğiniz alan ve manzara bulunuyor. İçerideki 3 yapay gölü görebilir, ağaçların arasında inanılmaz güzel yürüyüşler yapabilirsiniz.

Ayrıca düğünler için dış mekân çekimi de Atatürk Arboretumu içinde gerçekleştirilen bir uygulama. Bunun için yetkililerle konuşabilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Turu

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri