Keşfet

Engelliler İçin Gezilecek Yerler

Engelli Bireyler İçin Gezi Rehberi

Engelliler için gezilecek yerler, engelli bireyler düşünülerek dizayn edilmiştir. Bilindiği üzere genelde tatil yerleri, gezilecek alanlar engelli bireyler göz ardı edilerek ya da engeli olmayan insanların kullanacağı biçimde kullanıma hazır hale getirilmektedir. Ancak bu durum toplumda eşitsizliği ortaya çıkaracak ve sosyal erozyona neden olabilecektir. Böylesi durumlar sıkça yaşanırken Türkiye’de bazı yerler var ki engelli bireyler öncelikli olarak düşünülmüştür. Her bir detay onların sosyal yaşama katılabilmelerine olanak sağlamaya yönelik ayarlanmıştır. Bu şekilde özel durumu olan engelliler ve onların yakınları tatil amaçlı bu tarz yerleri kullanabilirler. İşte ülkemizdeki engelli bireylerin gezebileceği başlıca yerler…

Engellilere Özel Seyahat Rotaları

Hem yurt içinde hem de yurt dışında engelliler için seyahat yapmanın bazı zorlukları bulunmaktadır. Ancak bazı yerler var ki özellikle engellilerin rahat bir seyahat deneyimi yaşayabilmeleri adına hassasiyet gösterilmiştir. İşte Türkiye’den engelliler için uygun seyahat rotaları…

Side Antik Kenti

Side-Antik-Kenti

Burası, Antalya’da yer alan ve bir dönem Lidyalılar ile Perslerin egemenliğinde olan bir kenttir. Kentin sütunlarla çevrili oldukça geniş bir girişi vardır ve bu giriş engelli bireylerin tekerlekli sandalyeleriyle geçişine uygundur. Side Antik Kenti içerisinde; Side Müzesi, Apollon Tapınağı, Side Antik Tiyatrosu, Anıtsal Çeşme gibi alanlar mevcuttur. Side Tiyatrosu’nun mimari yapısı, tekerlekli sandalye kullanıcıları için uygundur. Tekerlekli sandalye kullananlar tiyatronun tamamını orta kattaki sütundan seyredebilirler. Anıtsal Çeşme yol kenarında yer aldığından engelli bireylerin rahatlıkla gezip görebileceği bir alandır. Bunlara ek olarak Side Müzesi ve Apollon Tapınağı da tekerlekli sandalye kullanıcılarına uygun olarak tasarlanmıştır. Side Antik Kenti görme engelliler, işitme engelliler, tekerlekli sandalye kullanıcıları, diyaliz hastaları ve yaşlılar için gezilebilecek uygun rotalardan biridir.

Nemrut Dağı

Adıyaman’da bulunan Nemrut Dağı, UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan ülkemizin en önemli değerlerinden biridir. 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı, Helenistik Dönemin en görkemli kalıntıları arasında yer almaktadır. Anıtsal heykeller binlerce yıllık bir geçmişe sahip olsa da günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Nemrut Dağı dolambaçlı yollara ve dik bir yokuşa sahiptir. Dağa tırmanış herkes için zorlayıcıdır. Ancak Nemrut Dağı’na çıkmayı kolaylaştıran ve engelli bireyler düşünülerek tasarlanan bir raylı sistem kurulmuştur. Bu raylı sistem batı terasında yer almakta ve yaklaşık 2 kilometrelik bir uzunluktan oluşmaktadır. Ray hem gelişte hem de gidişte kullanılabilmektedir. Normalde tırmanış 25 dakika kadar sürerken raylı sistem sayesinde bu süre çok daha kısa sürmektedir. Dünyada bir ilk olan bu raylı sistem hem engelli bireyler hem de orta yaş üzerinde yer alan bireyler için oldukça güzel bir olanaktır.

Kapadokya

göreme müzesi sanal turu

Engelliler için gezilecek yerler arasında Kapadokya da önemli bir konuma sahiptir. UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde bulunan bu doğa harikası alan engelli bireyler için gezilebilecek ideal rotalar arasında bulunmaktadır. Bundan yaklaşık 60 milyon yıl önceki volkanik kalıntılardan oluşan arazinin çok mistik bir havası ve eşsiz bir tarihi vardır. Bir zamanlar Hititlerin bu bölgede yaşamasıyla birlikte Hristiyanlığın önemli merkezlerinden biri olarak kullanılmıştır. Coğrafik özellikler sebebiyle yeraltı şehirlerinin birçoğu engelli bireyler için uygun olmasa da Kapadokya bu genellemeden muaftır. Kapadokya’da yer alan 3 Güzeller olarak bilinen tepe, tekerlekli sandalyeler için uygun bir güzergahtır. Engelli bireyler için özel erişime açık olan bu alanda manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Buna ek olarak Çavuşin’de yer alan Paşa Bağı adı verilen bölge de tekerlekli sandalyelerin kullanımına uygundur. Refakatçiniz ile birlikte ATV araçlarına binerek aşıklar tepesine doğru yol alabilir ve buradan vadi manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Bunlar haricinde bölgede bulunan en önemli müzelerden Güray Müze, tam olarak engelli erişimine uygun bir müzedir. Burayı da 25 TL karşılığında gezebilirsiniz.

Efes Antik Kenti

İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan Efes Antik Kenti, milattan önce 8600 senesinde yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Yüzyıllar boyunca dönemin en önemli başkentleri arasında yer almıştır. Antik kent içerisinde gezilip görülebilecek çok sayıda bölüm mevcuttur. Bunların başında ise antik dönemin en büyük açık hava tiyatrosu özelliği taşıyan bir antik tiyatro bulunmaktadır. Tiyatronun sahnesi tahrip olmuş olsa da oturma alanları hala kullanılabilir haldedir. Tekerlekli sandalye ile girilebilecek çok küçük bir alanı bulunmaktadır ancak tiyatro çevresi tekerlekli sandalye geçişi için uygundur. Buna ek olarak Efes Limanı ile şehir merkezini birbirine bağlayan Liman Caddesi, antik tiyatronun hemen karşısında yer almaktadır. Liman Caddesi yaklaşık 550 metre uzunluğunda ve 11 metre genişliğindedir. Tamamen mermer bir zeminden oluşan bu caddede sağlı sollu galeriler yer alır ve yolun tamamı tekerlekli sandalyeler için uygundur. Kısacası Efes Antik Kenti genel itibariyle engelli bireyler için uygun bir yapıya sahiptir. Giriş bölümünde yer alan engelli tuvaletleri de artı bir özelliktir. Burada müzekart geçerlidir. 65 yaş ve üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, gaziler ve refakatindeki anne, baba, eş ve çocukları, şehit yakını kimlik kartı sahipleri, engelliler ve beraberindeki bir refakatçisi için girişler ücretsizdir.

Bu içeriğimizde engelliler için gezilecek yerler hakkında bazı öneriler sıralanmıştır. Ülkemizde tekerlekli sandalye kullanan engelli bireylerin bu içerikte yer alan yerleri gezerken büyük zorluklar yaşamayacakları tahmin edilmektedir. Siz de tekerlekli sandalye ile gezilecek yerler arıyorsanız bu içeriğimizde yer alan mekanları tereddütsüz bir şekilde gezebilirsiniz. Ancak yanında refakatçisi olmadan bu yerlere gitmeyi düşünenler gitmeden önce ilgili birimlerden bilgi almalarında yarar olacaktır.

Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri, güncel gezi haberleri, seyahat ipuçları gibi içerikler için YouTube kanalımıza göz atabilirsiniz. Aydın Didim

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri