AydınEgeYurtiçi Gezilerimiz

Aydın’ın Cennet Yüzü: Didim Gezi Rehberi

Didim Gezilecek Yerler

Didim’de gezip görülecek yerler nerelerdir? İşte sizler için derlediğimiz Didim gezi rehberi:

Didim Nerede? Didim Hakkında

Didim, bulunduğu konum neticesiyle tarihe izini bırakmış birçok uygarlığa tanıklık etmiş bir bölgedir. Bu bölgenin jeopolitik önemi de oldukça fazladır. Batı dünyası uygarlık beşiğinin Yunan kaynaklı olduğunu belirtse de Anadolu toprakları dışarıdan gelen bütün uygarlıkları kendi kültür çerçevesinde birleştirmiş ve kendine has yeni uygarlıklar oluşturmuştur.

Didim, yaz tatili hayali kuranların göz bebeği konumunda olan, küçük bir tatil köyü olmasına rağmen yazın nüfusu 3-4 katına çıkan oldukça meşhur bir yerleşkedir. Doğal bir güzelliğe sahip olan bölge, gezginler ve seyahatseverlerin ilgisini çekmekte ve kendisine hayran bırakmaktadır. İçerisinde birbirinden güzel tarihi ve kültürel yerleri, ünlü plajları ve tertemiz denizi bulunduran Didim, her sene tekrar gelmek isteyeceğiniz bir yer olarak aklınıza kazınacak güzelliktedir.

Didim’de Gezilecek Yerler

Aydın’ın ünlü ilçelerinden biri olan Didim, kendinizi sadece deniz ve doğa ile iç içe bulabileceğiniz bir yer değil, üstüne antik kentleriyle de harika manzaralara sahip bir bölgedir. Ziyaretçilerden de yola çıkarak, kış ve bahar aylarında gelip antik yerleri görebilir, yazın ise denizin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Didim gezi rehberi rotalarından örnek verecek olursak Apollon Tapınağı, Milet Tiyatrosu, Milet Müzesi, Priene Antik Kenti ve tabii ki Altınkum plajı sayılabilir. Şimdi bu yerlere bir göz atalım.

Milet Tiyatrosu

Milet Tiyatrosu, Helen Roma Dönemi yapılarından biridir. Yaklaşık 150 metre uzunluğunda olan yapı, Roma imparatoru Marcus Avrelius tarafından yaptırılmıştır. Antik çağlardan kalan bir eser olduğu için Milet Tiyatrosu’nun bir yapım süreci hikayesi bulunmaktadır. Tiyatrolarda akustiğe oldukça önem veren Romalılar, Milet Tiyatrosunu da oldukça yüksek bir akustik görünüme sahip olacak şekilde tasarlamışlardır. Ayrıca Antik dönemde oynana tiyatrolar veya yapılan gösterilerde ilk sıralar rahipler ve devlet adamlarına ayrılmış ve genellikle halka açık toplantıların yapıldığı bir alan olarak kullanılmıştır.

Apollon Tapınağı

Işığın ve sanatın tanrısı olarak bilinen ve adına 8-9 yerde tapınak kurulan Apollon adına yapılmış olan Apollon Tapınağı, Antik Yunan ve Roma Dönemi’nden günümüze kalan önemli yapılar arasındadır. Yapı, dev sütunları ve bunun yanı sıra içindeki Medusa Heykeli ile görülmeye değer bir yerdir. UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesi için başvuruları yapılan Apollon Tapınağı, ayrıca Efes’te bulunan Artemis Tapınağı ve Sisam Adası’nda bulunan Heraion Tapınağı’ndan sonra dünyanın en büyük üçüncü tapınağı olma özelliğine sahiptir.

Priene Antik Kenti

Didim’e çok yakın mesafede bulunan antik kent, Güllübahçe beldesi yakınlarında yer almaktadır ve İyonyalılar tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir. Didim gezi rehberi kapsamında, deniz kenarında yer alan liman kenti olan Priene Antik Kenti, günümüzde içerilerde yer almaktadır. Bölgede yer alan Athena Tapınağı, Zeus Tapınağı, Büyük İskender’in Evi ve Agora görülmesi gereken yerler arasındadır. Kentin 3 giriş kapısı bulunmakta ve biri batıda ikisi doğuda yer almaktadır. Priene Antik Kenti’ne giriş ücreti 10 TL’dir ve müzekart’ınız varsa ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Milet Müzesi

Didim’e kadar gelip bölgenin tarihini daha yakından tanımak ve incelemek isterseniz Milet Müzesi sizleri bekliyor demektir. Müze, Balat Mahallesinde Milet Antik Kenti içerisinde yer almaktadır. Müze içerisinde, Milet Antik Kenti kazılarında çıkarılan tarihi eserler bulunmaktadır ve 1973 yılında açılmıştır ancak can ve mal güvenliği gibi sebeplerden ötürü kapatılmak zorunda kalınmıştır. Daha sonrasında 2011 yılında tekrardan hizmet vermeye devam eden müze o günden günümüze kadar ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Didim gezi rehberi sayesinde Milet Müzesi’nin detaylarına göz atabilirsiniz.

didim milet müzesi, aydın

Milet Müzesi iki farklı bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler müzenin iç bölümü yani kapalı alan ve bahçesi olarak ayrılmıştır. Her iyi yerde de görülmeye değer eseler bulunmaktadır. Bahçe kısmında lahitler, yazıtlar ve sütun başlıkları sergilenirken müze içerisinde Milet Antik Kenti buluntularının yanında Apollon Tapınağı ve Priene Antik Kenti kazılarından çıkarılan buluntular da sergilenmektedir. Bu eser ve buluntulara örnek olarak, farklı dönemlere ait olan sikkeler, süs eşyaları ve topraktan yapılmış eşyalar ve daha birçok şey sayılabilir. Ayrıca, müze pazartesi günleri kapalı olmakla birlikte giriş ücreti 5 TL’dir, eğer müzekart’ınız varsa ücretsiz giriş yapabilirsiniz. 

Altınkum Plajı

Bir sürü tarihi ve kültürel yapı görüp gezmişken, biraz da dinlenip tatilin tadını çıkarmanın vakti geldiyse, rota Altınkum plajına çevrilmelidir. Plaj berrak denizi ve muhteşem kumsalı ile birlikte tatilciler tarafından şiddetle tercih edilmektedir. Üstelik Altınkum plajı sadece Didim’in değil Türkiye’nin mavi bayraklı en güzel plajları arasında yer almaktadır. Didim gezi rehberi kapsamında altınkum plajına uğramamak olmaz. Denizi sığ olduğu için çocuklu aileler tarafından sıklıkla tercih edilmekte olan plajın suyu ılıktır. Sahilden denize doğru oluşan dalgalar neticesinde suyu cam gibi berraktır ve harika bir manzara oluşturur. Bu plajda dilediğiniz sporu yapabilirsiniz. Üstelik yelken, sörf, su paraşütü gibi sporlara da elverişli olan plajda dilediğiniz gibi eğlenebilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri