İzmirKamp TatilleriYurtiçi Gezilerimiz

İzmir’in Cenneti: Delikli Koy Kamp Alanı

İzmir'in Cenneti: Delikli Koy Kamp Alanı

Delikli Koy Kamp Alanı, Alaçatı’nın yükselen trendlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Bu nedenle tatilcilerin Çeşme’deki ilk duraklarından biri olarak nitelendirilmektedir. Muazzam bir doğaya sahip olan bu yer; misafirlerini denize, huzura ve manzaraya doyurmaktadır.

Eğer siz de tabiat ile iç içe olmayı sevenlerdenseniz, bu bölgede doğayla özgürce hasret gidereceğinizden emin olun!

Delikli Koy Hakkında Bilgi:

Delikli-Koy-Kamp-Alani2
Delikli-Koy-Kamp-Alani2

Turizm sektörünün can damarlarından birisi Alaçatı, bunu tabii ki sahip olduğu doğal güzelliklere ve eğlence mekânlarına borçludur. İşte Delikli Koy Kamp Yeri de onlardan biri olarak bilinmektedir.

Bu koy, ‘jeosit alan’ olarak tescillenmiş durumdadır. Öte yandan içerisinde ortası oyulmuş bir kaya bulunmaktadır. Tabii koyun ismi de buradan gelmektedir.

Söz konusu özelliğiyle koy, ufak bir kaya deliğinin denize açılan kapısı olarak tanımlanmaktadır. Diğer taraftan bu kaya ise denizin kıyıyla birleştiği noktada yer almaktadır. Bununla beraber ortasındaki delik ise âdeta bir tüneli andırmaktadır. İşte böyle ilginç bir yapıya sahip olması dolayısıyla kaya, koyun ihtişamını iyice belirginleştirmektedir.

Ayrıca bölgede fazla yapılaşma olmadığı için koy, doğal güzelliğini korumaya devam etmektedir. Tüm bunların yanı sıra burası Delikli Koy’un dışında farklı koylar ve tepeler de barındırmaktadır.

Ayrıca kayalardan aşağıya bir merdiven inmektedir. O yüzen bu merdiven aracılığıyla koyun öteki yanına kolaylıkla geçmek mümkün olmaktadır. Genelde kayaların üzeri hiç boş kalmamaktadır. Öyle ki, sandalyesini kapıp gelen herkes bu tepede kendine bir yer bulmaktadır.

Deyim yerindeyse burası, o hâliyle sanki İstanbul’un Caddebostan’ını çağrıştırmaktadır. Fakat yine de koyun çoğunlukla sessiz-sakin olduğu bir gerçektir.

Delikli Koy Kamp Alanı Nerede?

alacati-deliklikoy-kamp
alacati-deliklikoy-kamp

Bu yer, Çeşme ilçesinin Alaçatı semtinde konumlanmaktadır. Yani ilçe merkezi ile Ovacık arasındaki kamp alanı, Port Alaçatı’nın takriben 5 km uzağında yer almaktadır. Başka bir deyişle, sörf okullarının ters istikametinde bulunmaktadır.

Delikli Koy Kamp Alanı’na Nasıl Gidilir?

Buraya varabilmek için birkaç tepeyi aşmak gerekmektedir. Ne yazık ki, ulaşım sağlamak için toplu taşıma araçları kullanılamamaktadır. Zira toplu taşıma da belli bir yere kadar getirmektedir. Eğer özel aracınız yoksa Alaçatı Port’a kadar gelmeniz gerekmektedir. Ardından sonraki kısım yürüyerek veya otostopla gidilebilmektedir.

Başka bir ifade ile, Alkoçlar Exclusive Alaçatı’yı geçince yaklaşık 500 metre ileriden sol tarafa dönülerek patikaya ulaşılmaktadır. İşte burası Delikli Koy’un giriş noktası sayılmaktadır. Ne var ki, alçak tabanlı araçlar buradan biraz zor geçmektedir. O yüzden aracı patikanın girişinde park etmek önerilmektedir.

Delikli Koy Kamp Alanı Ulaşım:

Elbette Delikli Koy Kamp Alanı kaç km? sorusunun yanıtı konuma göre değişmektedir. Örneğin; İzmir’in merkezinden buraya takriben 1 saat 10 dakikada ulaşılmakta, yol ise 88 km sürmektedir. Başka bir örnek vermemiz gerekirse, İstanbul’dan ortalama 6 buçuk saatte gelmek mümkündür. Bu durumda uzaklık ise 563 km’ye çıkmaktadır.

Ayrıca İzmir merkezden gelen kişiler için en kestirme yol, otobanın Alaçatı kavşağından çıkmaktır. Böylece 15 dakikaya kalmadan kendinizi Delikli Koy’da bulacaksınız. Eğer sapağı kaçırırsanız Çeşme’nin merkezinden Ovacık rotasına doğru ilerleyerek 20-25 dakikalık bir yolculukla buraya varırsınız.

Delikli Koy Kamp Alanı’nda Neler Var?

deliklikoy
deliklikoy

Burası karavan ve çadır kampı için gayet uygun bir yerdir. Maalesef tatilcileri bekleyen Delikli Koy Kamp Alanı olanakları fazla olmasa da, -deyim yerindeyse- güzelliği yeter!

Her neyse… Bölgeyle ilgili bilmeniz gereken önemli detaylar şöyle:

 • Tesis: Yok. (Bu nedenle yiyeceklerinizi yanınızda getirmeniz lâzımdır.)
 • WC: Yok.
 • Duş: Mevcut değil.
 • Şebeke: Var. (O yüzden tüm operatörler rahatlıkla çekmektedir.)
 • Soyunma Kabinleri: Bulunmuyor.
 • Çadır Kiralama: Hayır. (Bu sebeple çadırınızı gelmeden önce temin etmeniz gerekmektedir.)
 • Elektrik: Yok.
 • Buzdolabı: Yok. (Onun için yanınızda powerbank bulundurmanız tavsiye edilmektedir.)
 • Wi-Fi: Yok.
 • Market: Yok.
 • Otopark: Var. (Fakat hafta sonları ve özellikle yaz sezonunda otoparklar çabuk dolmaktadır. Bunun için yer bulma sıkıntısı yaşanmaktadır.)
 • Evcil Hayvana İzin Veriliyor mu?: Evet.
 • Temiz Su: Yok.
 • Kamp Alanı Ücreti: Ücretsizdir. (Ne giriş ne de kamp alanından yararlanmak için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.)
 • Ateş Yakılabilir mi?: Evet.
 • Karavan Alanı: Mevcut.
 • Güvenli Bölge: Evet.

Gördüğünüz gibi burası ziyaretçilerine neredeyse hiçbir imkân sunmamaktadır. Eğer gerçekten doğal hayatı özlediyseniz, kendinizi uzaklarda hissetmek istiyorsanız tam size göre!

Öte yandan, buraya gelenlerin mümkünse sahil kenarında veya sahilin üst kısmında kamp kurması önerilmektedir. Tesis bulunmadığı için müzik gürültüsüne katlanmak gerekmemektedir. Bu da Delikli Koy’un en güzel yanlarından biri olarak öne çıkmaktadır. Diğer taraftan burası bilhassa kış mevsiminde kalabalığın fazla olmadığı, sakince kamp yapabileceğiniz bir noktadır. Onun için imkânı olanların burayı keşfetmek için sonbahar veya kış mevsimini tercih etmesi önerilmektedir.

Delikli Koy Denizi Nasıl?

Burada deniz, Çeşme geneline göre daha soğuk olmasıyla dikkat çekmektedir. Öte yandan kimi zaman birdenbire derinleşmektedir. Bu nedenle çocuklu ailelerin dikkatli olmasında fayda vardır. Ayrıca deniz tabanı ve sahili çakıllı bir yapıya sahiptir.

Yine de kumsalı pırıl pırıl bir şekilde göz kamaştırmaktadır. Aynı zamanda plaj bolca yosun ihtiva etmektedir. Fakat bu durum denizin temizliğine zarar vermemektedir.

Taban çakıllı olduğundan dolayı yanınıza deniz ayakkabısı almanızı öneririz. Ayrıca burası önü açık denize baktığı için rüzgar almaktadır. O nedenle her ihtimâle karşı yedekte bir hırka bulundurmanız iyi olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra burası kuzey rüzgarlarına karşı korunaklı bir özellik taşımaktadır. Ancak kimi zaman koy, kendini güneyden esen rüzgara teslim etmektedir.

Genellikle sütliman olsa da bazen güney taraftan lodos esmektedir. Bunun sonucunda koyda denize girmek pek mümkün olmamaktadır. Ne vaar ki bu dönemde de koy, güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemektedir.

Minik minik çakıl taşlarının içerisinden fışkıran deniz suyu, -tabiri câizse- görsel ziyafet sunmaktadır. Bununla birlikte dalgaların da onlara eşlik ettiğini görünce hayran olmamanız imkânsızdır.

Bu arada yukarıdaki tozun-toprağın rüzgar esintileriyle üzerinize gelmesi muhtemeldir. Zira kayalardan kopan bu ufak-tefek parçalar rahatsızlık verici olabilmektedir. Şimdiden aklınızda bulunsun!

Bu arada denizde genellikle kırmızı küçük balıklar yüzmektedir. Onun için deniz dibini seyretmek ziyaretçilere büyük keyif vermektedir.

Delikli Koy Plajı Nasıl?

Maalesef plajlarda şezlong-şemsiye kiralama yerleri, yeme-içme mekânları ve tuvalet bulmak mümkün değildir. Hâliyle özel bir beach club da yoktur. Gölgelik alan bulunmamaktadır. Yani tamamen doğal bir yapıya sahiptir. Bu sebeple hazırlıklı gelmenizi tavsiye ederiz.

Delikli Koy Kamp Alanı’nda Neler Yapılır?

Doğayı tüm zerrelerinizde hissedeceğiniz bu yer, her ânı huzur dolu bir gün geçirme imkânı sunmaktadır. Kamp için gelecek olanların güneş kremi, şemsiye gibi ihtiyaçlarını kendisinin temin etmesi gerekmektedir. Tabii ki çadır üstü gölgelik yapmak da lâzım olmaktadır.

Peki, başka neler yapabilirsiniz? İşte burada kampın yanı sıra gerçekleştirebileceğiniz diğer aktiviteler:

 1. Berrak, masmavi denizde yüzmenin tadını çıkarın.
 2. Plajın kumsalına uzanın ve güneşin teninizi okşamasına izin verin.
 3. Kayaları ve diğer manzaraları kadrajınıza yansıtın. Bu sayede mükemmel fotoğraflara imza atın.
 4. Gün batımını izleyin. Gece de yıldızları seyredin. Böylelikle doğanın farklı cilvelerine tanık olun. Burada ışıklandırma bulunmamaktadır. O nedenle geceleyin yıldızları seyre dalmak gerçekten çok zevkli olmaktadır.
 5. Delikli Koy’un arkasındaki mağarayı ziyaret edin.
 6. Tertemiz havada piknik yapmanın keyfine varın. Hatta dilerseniz bunu bir de mangal ile taçlandırın.
 7. Tabii ki burası doğa gözlemciliği için de harika bir mekân.

Bazı Tavsiyeler:

Gönlü sessizlikten yana olanların kamp için erken saatleri tercih etmesi önerilmektedir. Ateş yakmaya izin verilmektedir. Fakat dikkatli bir şekilde söndürmek önem taşımaktadır.

Çoğu kişi burada akşamları çok köpek ile karşılaştığını söylemektedir. Bu hususta da dikkat etmenizde yarar vardır.

Yeme-İçme:

Yukarıda bahsettiğimiz gibi burası hiçbir tesis barındırmamaktadır. O nedenle tedarikli gelinmelidir. Ancak bazen seyyar tesisler bulunmaktadır. Ne var ki onlar da genellikle yaz mevsiminde faaliyet göstermektedir. Kışın ise en mantıklı seçenek, yakındaki yerlerden birine uğramaktır.

Alaçatı, birçok kaliteli yemek mekânına ev sahipliği yapmaktadır. Onlardan bazıları ise şunlardır:

 1. Kekik Alaçatı Cafe,
 2. Fahri’nin Yeri Alaçatı,
 3. Avrasya Lokantası,
 4. Yusuf Usta Ev Yemekleri,
 5. Fava Alaçatı,
 6. Bernadet I Markus,
 7. Salkım Söğüt Alaçatı,
 8. Hasan Usta Ev Yemekleri,
 9. Alaçatı İmren Restaurant.

Konaklama:

Tabii ki Delikli Koy otel ve pansiyon da barındırmamaktadır. En yakın otel ise Alaçatı Marina taraflarında yer almaktadır. Tercih edebileceğiniz Alaçatı otellerinden bazıları şunlar:

 1. Teddy Alaçatı,
 2. Villa Renk Alaçatı,
 3. Mea Otel Alaçatı,
 4. Limonaia Boutique Hotel,
 5. Sarı Gelin Alaçatı Hotel,
 6. Alaçatı Acelia Hotel,
 7. Design Plus Seya Beach Hotel,
 8. Alasonya Otel Alaçatı by lamira.

Delikli Koy Kamp Alanı Yakınında Gezilecek Yerler:

Hazır gelmişken, bizce Çeşme’nin diğer plajlarına ve koylarına da bir merhaba deyin. Meselâ; Pırlantta Plajı, Ilıca Plajı ve Altınkum Plajı onlardan bazıları.

Aynı zamanda madem yolunuz buraya düştü; Erythrai Antik Kenti’ni, Çeşme Müzesi’ni, Çeşme Kalesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Tüm gözde destinasyonları keşfetmek isteyenleri Alaçatı gezilecek yerler yazımıza bekleriz! Ayrıca Çeşme Gezilecek Yerler başlıklı içeriğimizden de detaylı bilgi edinmeniz mümkün.

Sonuç: Delikli Koy Kamp Alanı Hakkında Genel Değerlendirme

Burası, sessizlik ve sakinlik arayanların imdadına huzurlu doğasıyla yetişen bir rota. Dalgalar tarafından aşındırılan kireç kayalıklar bölgeye farklı bir âhenk katarken, turkuaz denizi de âdeta büyülüyor.

Öyleyse hem gözlerinize, hem de ruhunuza bayram ettirmek istiyorsanız bu sezon da ver elini Delikli Koy Kamp Alanı deyin!

2 Yorum

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri