Daha Fazla TatilKaravan TatilleriYurtiçi Gezilerimiz

Türkiye’de Karavan Tatili Yapılacak Yerler – Karadeniz’de Karavan Kampı

Karavan Tatili İçin En Güzel Yerler

Karadeniz, ülkemizin en nadide bölgelerinden biridir. Denizi, doğası, yemyeşil yaylaları, kamp ve piknik alanlarıyla her yıl on binlerce yerli ve yabancı turistin tatil dönemlerindeki uğrak yerleri arasındadır. Türkiye’de karavan tatili yapılacak yerler oldukça fazla olsa da Karadeniz bu konuda en fazla ve en güzel alternatiflerin yer aldığı bölgedir. Tek başınıza ya da ailenizle, sevdiklerinizle birlikte keyifli bir karavan tatili planlıyorsanız sizler için hazırlamış olduğumuz bu içeriğe göz atabilirsiniz. İşte Karadeniz’de karavan kampı için uygun yerler:

Karadeniz’de Karavan Kampı Yapılacak Yerler

Kaçkar Dağları Milli Parkı – Rize

Türkiye’de karavan tatili yapılacak yerler

Karadeniz Bölgesi’nin doğal güzellikler bakımından en dikkat çeken noktalarından biri Kaçkar Dağları Milli Parkı’dır. Rize’de bulunan Kaçkar Yaylası, 1994 senesinde tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Yaklaşık 33 bin hektarlık bir alana sahiptir. Günübirlik gezi, kamp ve piknik gibi amaçlarla tercih edilmektedir. Kaçkar Dağları denildiğinde akla ilk olarak kamp gelir. Burada hem karavanla hem de çadırlarla kamp yapabilmek mümkündür. Eğer kamp yapmak istemiyorsanız burada bulunan bungalov evlerde de konaklayabilirsiniz. Kamp için hem ücretli hem de ücretsiz olan bölümler bulunmaktadır. İşletmeler tarafından verilen hizmetler ile kamp yapabilmek de mümkündür. Ancak kamp konusunda deneyimliyseniz daha dingin ve tenha bir ortamda kamp atabilirsiniz. Kaçkar Dağları Milli Parkı, Artvin’e 175 km, Rize’ye 115 km ve Erzurum’a ise 350 km uzaklıkta yer almaktadır. Bölgede otostop kültürünün de yaygın olduğunu söylemek mümkündür.

Yedigöller Milli Parkı – Bolu

Türkiye gezi rehberi

Orta Karadeniz’de kamp yapmak isterseniz en doğru tercihiniz Yedigöller Milli Parkı olacaktır. Bolu ve çevresinde yaşayanlar için ideal rotalar arasındadır. Milli park içerisinde 7 farklı büyüklükte göl bulunur. Bu göller; Deringöl, Büyükgöl, Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Seringöl ve Küçükgöl şeklinde adlandırılmıştır. Her gölün çevresi kamp için uygun alanlar barındırır. Kamp alanı çevresinde tuvalet, mescit ve içme suyu olarak uygun çeşmeler bulunmaktadır. Bunlara ek olarak küçük çaptaki, basit ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz mini bir market de bulunmaktadır. Elektrik için mescitteki ya da tuvaletteki prizleri kullanabilirsiniz. İnternetin ve şebekenin oldukça az çektiğini de söylemek gerekir. Burada kamp yapmak ücretlidir. Görevliler her sabah çadır ve karavanın yanına gelerek ücretleri tahsil eder. Kamp ateşi veya mangal ateşi yakmak ise yasaktır. 2022 yılı için Yedigöller Milli Parkı’na araçsız kişi başı giriş ücreti 11 TL’dir. Otomobil giriş ücreti 33 TL’dir. Çadırda günlük konaklama ücreti 60 TL iken karavanda konaklamanın ücreti ise 70 TL’dir. Fiyatlar dönemsel değişikler gösterebileceğinden teyit edilmesi faydalı olacaktır.

Borçka Karagöl Tabiat Parkı – Artvin

Türkiye gezi rehberi

Artvin’in Borçka ilçesinin oldukça yüksek bir noktasında yer alan Borçka Karagöl Tabiat Parkı, ormanlık alanlarla çevrili doğa harikası bir bölgedir. Burası Karadeniz turuna çıkan yerli ve yabancı turistlerin mutlak suretle uğradıkları yerler arasındadır. Aynı zamanda Karadeniz’de karavan kampı yapılacak en ideal noktalardan biridir.

2002 senesinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tabiat parkı statüsü verilmiş ve koruma altına alınmıştır. Toplamda 370 hektarlık bir alana sahiptir. Zengin orman örtüsü ve flora çeşitliliği ile dikkat çekmektedir. Burada karavanla kamp yapacak olanlar için ayrı bir bölüm mevcuttur. Karavancılara ayrılmış olan bölüme karavanınızı kurarak keyifli bir kamp tatili geçirebilirsiniz. Burada kamp tesislerinin varlığı, daha kaliteli bir kamp deneyimi yaşamanıza olanak tanımaktadır. Tesislerden birçok ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz ancak yine de buraya gelmeden önce temel ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmeniz daha doğru olacaktır. Borçka Karagöl Tabiat Parkı ziyaret saatleri 08.00 – 20.00 arasıdır. Haftanın 7 günü ziyarete açıktır. Kamp yapmak ise ücretlidir.

Perşembe Yaylası – Ordu

Perşembe YaylasıTürkiye’de karavan tatili yapılacak yerler kapsamında verilebilecek önerilerden bir tanesi de Ordu’da yer alan Perşembe Yaylası’dır. Burası aynı zamanda Ordu’da gezilip görülebilecek yerler içerisinde de önemli bir konuma sahiptir. Mükemmel doğası, temiz havası ve nefes kesici manzarasıyla eşsiz bir kamp deneyimi burada sizleri beklemektedir. Karadeniz’in en güzel yaylaları içerisinde gösterilen Perşembe Yaylası’nda yapay bir gölet yer almaktadır. Genellikle de kamp severler, kamp için burayı tercih etmektedir. Ulaşım yönünden elverişli bir konumdadır. Kamp alanı çevresinde şebeke çekmektedir. İnternet sıkıntısı yaşamayacağınız bir alandır. Ancak market, elektrik, çeşme, duş, wc, otopark gibi olanaklar mevcut değildir. Perşembe Yaylası’na kadar gitmişken yaylaya yalnızca 5 km uzaklıkta bulunan Çiseli Şelalesi’ni de mutlaka görmelisiniz.

Yenice Ormanları – Karabük

yeniceKarabük şehir merkezinden 35 km, Yenice ilçe merkezinden ise 5 km uzaklıkta bulunan Yenice Ormanları 1999 senesinde Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından (World Wide Fund for Nature) “Acil Korunması Gereken 100 Sıcak Nokta” arasında gösterilmiştir. Türkiye’nin en büyük blok ormanları olan bu alanda el değmemiş anıtsal ağaçlar yer almaktadır. Ekosistemi oldukça özgün olmakla birlikte biyolojik çeşitlilik bakımından zengindir. Günübirlik olarak gidebilir, karavan ya da çadır kampı yapabilir, manzara bakımından harika olan parkurlarda trekking yapabilir, yamaç paraşütlerine katılabilirsiniz. Burası özellikle burası trekking severler için adeta bir cennettir. Çünkü 21 adet parkuru vardır ve toplam 210 km’lik bir uzunluğa sahiptir. Tuvalet, piknik masası ve çeşme gibi olanakların bulunduğu alanda kamp için 6-7 ayrı bölge mevcuttur. Sizin için en ideal olanında gönül rahatlığıyla kamp atabilirsiniz.

Torkul Göleti ve Yaylası – Düzce

Türkiye’de karavan tatili yapılacak yerler

Düzce’de kamp yapılacak en uygun alanlardan biri Torkul Göleti ve Yaylası’dır. Bakir kalmış doğası tüm doğa severlerin ilgisini çekebilecek güzelliktedir. Doğayla baş başa, huzurlu bir ortamda kamp yapmayı sevenlerin asla ayrılmak istemeyeceği bir alandır. Özellikle göletin olduğu çevre kamp için daha elverişlidir. Hem karavan hem de çadırlar için uygun olup çeşme, tuvalet ve otopark gibi alanlara da yakındır. Gitmeden önce alışverişinizi Beyköy’den yapabilirsiniz. Yolu biraz bozuk olduğundan ulaşımda sıkıntı yaşayabilirsiniz. 1251 metre yüksekliğe sahip olan yaylaya çıkarken mantar ve dağ çileği de toplayabilirsiniz. Kamp yapmak tamamen ücretsizdir.

Verizana Kamp Alanı – Trabzon

Türkiye’de karavan tatili yapılacak yerler

Türkiye’de karavan tatili yapılacak yerler listemizin son sırasında Trabzon’un en sevilen kamp alanlarından biri olan Verizana yer almaktadır. Burası, Maçka ilçesinde muhteşem bir doğanın içerisinde yer almaktadır. Yaz aylarının uğrak noktaları arasındadır. Hem çadır kampı hem de karavan kampı için uygun nitelikler taşımaktadır. Ancak kamp alanında su ve tuvalet olanağı bulunmamaktadır. Ancak karavanınız tam donanımlıysa bir sorun yaşamayacaksınızdır. Burada kamp yapmak, konaklamak ya da piknik yapmak tamamen ücretsizdir. Alanda market bulunmadığından gelmeden önce ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmeniz doğru olacaktır. Ücretsiz otopark alanı, çocuk oyun alanı, kontrollü ateş ve mangal yakılabilir alan, WC, restoran ve yürüyüş parkurları bulunmaktadır.

Bu içeriğimizde Türkiye’de karavan tatili yapılacak yerler kapsamında Karadeniz’de karavan kampı yapılacak yerler sıralanmıştır. Siz de karavanınızla birlikte Karadeniz’de kapsamlı bir tura çıkmayı düşünüyorsanız sizler için hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizden faydalanabilirsiniz. Bunlara ek olarak daha fazla gezi ve tatil içerikleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri