Dini-Kültür TurlarıGezi TurlarıTrabzon

Trabzon’da Gezilecek Yerler: Önemli Kültürel Alanlar

Trabzon Gezi Rehberi

GeziLinki olarak siz okurlarımız için daha önce Trabzon gezilecek yerler rehberi yapmıştık. Doğası ile Türkiye’nin en büyülü yerlerinden biri olan Trabzon’da görebileceğiniz yerlerin listesinin yanında, kültür turizmi açısından da görebileceğiniz yerler bulunuyor. Bugün sizlerle, Trabzon’da gezilecek yerler rehberi içerisinde yer alan Trabzon’un en popüler kültürel alanlarını sunacağız. Şimdiden iyi tatiller diliyoruz.

1- Trabzon Ayasofya Müzesi

Kral I. Manuel tarafından 1024 yılında Trabzon İmparatorluğu kurulmuştur. Şimdi müze olarak kullanılan bina 1250-1260 yılları arasında I. Manuel tarafından yaptırılmıştır. 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet, Trabzon’u fethetmiştir. 1584 yılına kadar kilise olarak kullanılmaya devam eden yapı sonraları yine o dönemde tahtta olan III. Murad tarafından camiye çevrilmiştir. I. Dünya Savaşı sırasında işgal edilen Trabzon’da Ruslar tarafından depo ve askeri hastane olarak kullanılan bina, geç Bizans kiliseleri arasında önemli bir mimari yapıdır. 1964 yılında restore edilerek müze haline getirilen yapı, daha sonra 2013 yılında yeniden ibadete açılmıştır. Siz de Trabzon’da gezilecek yerler rehberi içindeki en önemli eserlerden biri olan Ayasofya Müzesi’ne uğraşmadan yolculuğunuzu tamamlamayın.

ayasofya müzesi

2- Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)

1900’lerde Banker Kostaki Teophylaktos tarafından yaptırılıp ev olarak kullanılan konaktır. Daha sonra 1917 yılında Kostaki iflas ettiğinde tüm mal varlığına haciz konulmuştur. Haciz konulan şeylerden biri de tabii ki konağıdır. Daha sonrasında konak, Nemlioğlu Ailesi tarafından satın alınmıştır. Konak, oldukça önemli bir yerde durmaktadır. 15-17 Eylül 1924 tarihinde Atatürk ve eşi Latife Hanım’ın Trabzona yaptıkları ilk ziyarette heyetleriyle birlikte bu konakta misafir edilmişlerdir. Trabzon Valisi Ali Galip Bey, konağın kamulaştırılmasını sağlamış ve daha sonra hükümet konağı olarak ve müfettişlik binası olarak görev yapmıştır. 2001’de Trabzon Müzesi adıyla ziyarete açılan yapı hem mimari açıdan oldukça ilgi çekici özelliklere sahiptir hem de tarihten gelen manevi değeri oldukça büyüktür. Konak içerisindeki bodrum katında Arkeolojik Eserler Seksiyonu, zemin katında Konak Teşhiri, birinci katında ise Etnografik Efesler Seksiyonu ve asma katında İdari Bölüm bulunmaktadır. Trabzon’da gezilecek yerler rehberi içerisinde görmeniz gereken duraklardan biri.

kostaki konağı

3- Trabzon Şehir Müzesi

Şehrin tarihi geçmişini, kültürünü yansıtmayı misyon haline getirmiş olan müze yerli ve yabancı turistlerin en çok uğradığı kültürel alanlardan bir tanesidir. Müze içerisinde kültürel hayatı, sosyal yaşamı gözler önüne serecek birçok eser bulunuyor. Bunun yanında dijital sergileme teknikleri, panolar ve canlandırmalar gibi daha ilgi çekici teknikler de kullanılıyor. İlk başlarda Merkez Bankası binası olarak yapılmış olsa da 2012 yılında müze olmasına karar verilmiştir. Trabzon’u, Trabzon’un kültür varlıklarını, değerlerini tanımak için Trabzon’da gezilecek yerler rehberi içindeki Şehir Müzesi’ni ziyaret etmeyi unutmayın!

trabzon şehir müzesi

4- Trabzonspor Şamil Ekinci Müzesi

Şamil Ekinci, Trabzonspor’un 7. Başkanıdır. Ekinci’nin adını taşıyan müze ise 23 Eylül 1996 yılında ziyarete açılmıştır. Trabzonspor hakkında her şeyi öğrenebileceğiniz müze, özellikle futbol sevenlerin çokça ilgisini çeken yerler arasında. Müze içerisinde 6 adet Birinci Lig Şampiyonluk Kupası, 9 adet Türkiye Kupası, 7 adet Cumhurbaşkanlığı Kupası, 5 adet Başbakanlık Kupası, Kıbrıs Barış Kupası ve tüm bunların yanında daha birçok kupa sergilenmektedir. Müze içerisinde en çok ilgi gören eser ise kuşkusuz Yarım Kupa’dır. Trabzonspor hem şehir için hem de ülke için önemli değerlerden bir tanesi. Trabzon’da gezilecek yerler rehberi içinde futbol severleri deli edecek bir yer Şamil Ekinci Müzesi!

şamil ekinci müzesi

Bu müzeler yanında yine Trabzon’da gezerken ziyaret edebileceğiniz özel müzeler de bulunmakta. Genellikle sanat alanında açılmış olan bu müzelere de uğrayarak daha fazla eser görebilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler diliyoruz!

Ayrıca ilginizi çekebilir: Trabzon Gezilecek Yerler Rehberi: Kısa Trabzon Gezi Rehberi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri