Dini-Kültür Turlarıİstanbul

Yahya Efendi Türbesi – Yahya Efendi Kimdir, Türbesi Nerededir?

İstanbul'da Bulunan Türbeler

Türbeler İslam alimlerinin ya da devlet görevlilerinin mezarlarının bulunduğu yapılara verilen ortak bir addır. İçerisinde genellikle saygın ve tanınmış kişilerin anıtsal mezarları yer almaktadır. Türbeler halk arasında kutsal olarak nitelendirilen mekanlardan biridir ve bu yerleri ziyarete gelenler dua edip kimi zaman kendi dileklerinin gerçekleşmesi için isteklerde bulunurlar. Bu türbelerden bir tanesi de Yahya Efendi Türbesi’dir. Yahya Efendi kimdir, türbesi nerededir?

Yahya Efendi Kimdir?

Türbe ziyareti yapmayı düşünenler için Yahya Efendi kimdir sorusu merak konusu olabilir. Yahya Efendi Türbesi, boğazın 4 bekçisinden biri olarak kabul edilmektedir. Diğerleri ise; Hz. Yuşa, Telli Baba, Aziz Mahmut Hudayi Hazretleri olarak bilinmektedir. Yahya Efendi’nin en bilindik özelliklerinden bir tanesi de Kanuni Sultan Süleyman’ın süt kardeşi olmasıdır. Yahya Efendi Türbesi II. Selim tarafından Mimar Sinan’a inşa ettirilmiştir ve türbe günümüzde İstanbul’un en iyi boğaz manzaralarına sahip yerlerden birindedir. Türbeyi ziyaret için gelenler manzarasına hayran kalarak buradan ayrılmaktadır.

Yahya-Efendi-Turbesidsf

Yahya Efendi, 1495 senesinde Trabzon’da, Trabzon kadısı olan Ömer Efendi’nin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Doğumundan yalnızca 1 hafta sonra Yavuz Sultan Selim’in oğlu Süleyman dünyaya gelir ve Sultan Selim’in eşinin sütü az gelince Süleyman’ı Yahya Efendi’nin annesi Afife Hatun emzirir. Böylece Yahya Efendi ve Şehzade Süleyman süt kardeşi olurlar. Yaklaşık 30 sene sonra Yahya Efendi İstanbul’a gelir. Sultan Süleyman ile araları iyidir ancak Süleyman’ın, Şehzade Mustafa’yı öldürtmesine Yahya Efendi çok sert karşı çıkar ve bundan dolayı da devlet yönetiminden azledilir. Yahya Efendi bu gelişmelerden sonra kendi imkanlarıyla Beşiktaş’ta kendi medresesini kurar ve gittikçe de kalabalık bir topluluğu olur.

Yahya Efendi’nin 4 Mayıs 1571 tarihinden vefat ettiği bilinmektedir. Vefatından sonra naaşı, dergahının bulunduğu alana defnedilmiştir. Kabrinin üzerine türbe yapılmasında ise II. Selim’in ön ayak olduğu bilinmektedir. Sultan Selim, Mimar Sinan’a türbenin yanında diğer dervişlere de özel hücreler ve alanlar inşa edilmesini emrettirmiştir. Daha sonra türbe özellikle Sultan II. Mahmut tarafından çokça kez restore edilmiştir. Son restorasyon ise 2013 senesinde gerçekleştirilmiştir.

Yahya Efeni Türbesi’nde Neler Var?

Yahya-Efendi-Turbesi-2

Yahya Efendi Türbesi’ni ziyaret edecekler için türbe içerisinde neler var sorusu önemli olabilir. Öncelikle türbe, kare bir yapıya sahip olup içerisi ahşapla döşenmiştir. Türbenin duvarlarında çok sayıda pencere yer alır ve pencereler Osmanlı mimarisinin klasik örneklerindendir. Türbe içerisinde yalnızca Yahya Efendi’nin değil, 11 tane daha sanduka yer almaktadır. Söz konusu sandukaların çevresinde ise korkuluklar bulunmaktadır.

Türbede; Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Raziye Sultan, oğlu İbrahim Efendi ve annesi Afife Hatun yer alır. Ayrıca II. Abdülhamit’in kızı Hatice Sultan’ın ve oğlu Bedrettin Efendi’nin de kabirleri yer alır. Bunların dışında; Mehmet Nuri Şemsettin Efendi’nin, Şeyh Hasan Efendi’nin, Derviş Ali’nin ve Yahya Efendi’nin oğullarının ve kızlarının kabirleri de bulunur.

Yahya Efendi Türbesi Nerededir? Yahya Efendi Türbesi’ne Ulaşım

Yahya-Efendi-Turbesi-dsfs

Türbe ziyareti yapmayı düşünenler için Yahya Efendi Türbesi nerededir sorusu merak konusu olabilir? Yahya Efendi Türbesi, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde yer alır. Yıldız Parkı’nın yan tarafında kalan yokuşlu bir tepe üzerindedir. Türbeye ulaşım, Beşiktaş meydanından oldukça kolay ve kısadır. Meydandan, türbeye çok kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Ayrıca türbeye toplu taşıma araçlarıyla ulaşmak için; 22, 22 RE, 25 E, 40, 40 T, 42 T ve 57 UL numaralı otobüsler kullanılabilir. Bu otobüslerin tamamı türbeye çok yakın bir noktadan geçmektedir. Buna benzer birçok gezi ve tur fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Aşağıda sıralanan diğer dini-kültür turlar içeriklerine de göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri