Dini-Kültür Turlarıİstanbul

Zuhurat Baba Türbesi – Zuhurat Baba Kimdir, Türbesi Nerededir?

İstanbul'da Bulunan Türbeler

Türbeler, genellikle İslam alimlerinin naaşlarının yer aldığı mekanlardır. Özellikle Ramazan ayı, kandiller gibi dini günlerde birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. İstanbul, türbeler açısından oldukça zengin bir şehirdir. Bu türbelerden bir tanesi de Zuhurat Baba Türbesi’dir. Peki Zuhurat Baba kimdir ve türbesi nerededir?

Zuhurat Baba Kimdir?

Türbe ziyaretinde bulunacakların sık sorduğu sorular arasında Zuhurat Baba kimdir sorusu yer almaktadır. Zuhurat Baba, Fatih Sultan Mehmet döneminde yaşadığı ileri sürülen bir zattır. Bu Zat’ın çeşitli mucizevi olayları gerçekleştirdiği üzerine düşünceler mevcuttur. Bu olaylardan bir tanesi de İstanbul’un fethi sırasında gerçekleşmiştir. Fetih döneminde, Bizans şehirde yer alan tüm kuyulara zehir kattığından şehirde ciddi bir sıkıntı yaşanmıştır. Bu sıkıntıyı aniden ortaya çıkıveren yani “Zuhur” eden bir kişi ortadan kaldırmıştır. Bu kişi Zuhurat Baba’dır. Savaş esnasında elinde su kırbası ve su tasları ile ortaya çıkmış ve askerlerin susuzluğunu gidermiştir.

zuhurat-baba-turbesi-2

Sırtında yer alan su kırbaları ile koskoca ordunun su sorununu çözen Zuhurat Baba’nın savaş esnasında şehit olduğu söylenmektedir. Çeşitli rivayetlere göre Zuhurat Baba öldüğünde kanlar içinde yerde yatmış ancak sırtında yer alan su kırbasından adeta bir çeşme gibi su akmaktadır. Bu olaydan sonra bu zatın Allah tarafından gönderildiği düşünülerek onu olduğu yere gömmüşlerdir. Daha sonra naaşı Bakırköy’de yer alan Zuhuratbaba semtine alınmıştır.

Zuhurat Baba Türbesi Nerededir? Zuhurat Baba Türbesi’ne Ulaşım

Türbeye ulaşımı kolay mıdır, Zuhurat Baba Türbesi nerededir gibi sorular türbeyi ziyaret etmek isteyenler için merak konusu olabilir. Türbe, Bakırköy ilçe sınırları içerisinde yer alır. Bakırköy’ün Ataköy semtinde bulunan türbe, Zuhuratbaba caddesi üzerinde konumlanmıştır.

zuhurat-baba-turbesi

Zuhurat Baba Türbesi’ne gitmek için öncelikle Bakırköy’e ulaşım sağlamalısınız. Bakırköy’de Şirinevler metrosunun durağında inerek buradan E57 numaralı otobüs hattına binmelisiniz. Otobüste “Ziraat Odası” durağında indikten sonra yaklaşık 10 dakika kadar yürüyerek türbeye varabilirsiniz. Eminönü Haliç metrosunu kullanarak da Ziraat Odası durağına ulaşabilirsiniz.

Çağlayan tarafından türbeye ulaşmak isteyenler için öncelikle 49 numaralı otobüs hattına binmelidir. Daha sonra Saya Yolu caddesinde inerek buradaki 94 Y numaralı otobüs hattına binmeleri gerekecektir. Ardından yine “Ziraat Odası” durağında inilmeli ve 10 dk kadar yürünmelidir. Son olarak 146 İETT hattı da türbeye yakın bir noktaya ulaşım sağlamaktadır. Buna benzer birçok dini – kültürel geziler ve dahası için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Aşağıda sıralanan diğer dini-kültür turlar içeriklerine de göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri