Keşfet

2021 Mevlid Kandili Ne Zaman? Kandil Simidi ve Kandildeki Yeri

Mevlid Kandili Önemi

2021 Mevlid Kandili ne zaman olacak, Mevlid Kandili sırasında ne dağıtılır gibi sorularınızın cevabı GeziLinki ile sizlerle!

Mevlid Kandili Ne Zaman? Kandilde Ne Dağıtılır?

Doğulan yer ve zaman, doğum zamanı anlamlarına gelen Mevlid; İslam aleminde önemli bir günün de adıdır. Kandil, İslam dininin peygamberi Hz. Muhammed’in doğumunu kutladığımız gündür. Mevlid, Hz. Muhammed’in insanlığa sunduğu değerleri anlamak adına önemli günlerden bir tanesidir. Ahlak ilkelerine bağlılığıyla bilinen bir insan olan Hz. Muhammed, ahlak kavramı üzerinde de oldukça durmuştur. İşte tam bu sebeple Mevlid kutlamaları yapılır.

Diyanet İşleri Başkanlığı, her yıl girdiğimiz yılın başında Dini Günler takvimi paylaşmaktadır. Bu Dini Günler takvimine göre 2021 Mevlid Kandili, 17 Ekim Pazar gününe denk gelmektedir.

kandil simidi

Mevlid Kandili ve diğer kandillerde de gelenekselleşmiş bazı lezzetler vardır. Bu lezzetlerin başında Kandil Simidi gelmektedir. Mevlid Kandili’nde Kandil Simidi olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Kandil Simidi içerisinde parlayan malzeme mahleptir. Mahlep, alışılmışın dışında kokusu ve aromasıyla yıllardır kullanılan bir bitkidir. Kandil Simidi içerisinde mahlep bitkisinin tozu kullanılmaktadır. Geleneksel olarak kandil sırasında Kandil Simidi dağıtılmaktadır.

Mevlid Kavramı ve Kandil Hakkında Detaylar

Mevlid en-Nebi adıyla bilinen Mevlid Kandili, İslam’ın peygamberi Hz. Muhammed’in doğum günü olarak kutlanmaktadır. Hicri rebiülevvel ayının on ikinci gecesi olan günün gecesinde peygamberimizin doğduğu söylenmektedir. Mevlid, ilk olarak hicretten 350 yıl sonra Mısır’da kutlanmıştır. Bu kutlamalar Şii Fâtımî Devleti döneminde yapılan kutlamalardır.

Kur’an-ı Kerim’de yer almamakla beraber Mevlid kutlamaları zamanla gelenekselleşmiş bir uygulama olarak karşımıza çıkar. Öyle ki bir kesinlik olmaması sebebiyle bu gün mezheplerde farklı zamanlarda kutlanmaktadır. Sünniler, rebiüevvel ayının on ikinci gecesinde kutlarken Şiiler ise on yedinci günde kutlamaktadır.

mevlid kandili

Mevlid, iki mezhebin kutladığı günler arasında 1989 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan bir düzenleme ile Kutlu Doğum Haftası adıyla anılarak kutlanmaktadır.

Bu güne kandil isminin eklenmesinin sebebi ise Osmanlı Dönemi içerisinde II. Selim’in kutlamalar sırasında minarelerde kandil yaktırmasıdır. Yakılan kandillerden sonra kandil ismini almıştır.

2021 Mevlid Kandili Ekim ayına denk gelmektedir. Yüce ahlakı ile bilinen Hz. Muhammed’in doğum gününü kutlarken Kandil Simidi dağıtmayı unutmayın. Gelenekler, bir toplumu veya camiayı bir arada tutmaya yarayan önemli olayların başında gelir.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Selimiye Camii Çevre Düzenlemesi 6 Yıl Sonra Devam Ediyor!

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri