Gastronomi GezileriKeşfet

Ankara’nın Sokak Lezzetleri: En İyi 5 Tanesi

Ankara'da Ne Yenir?

Birçok lezzeti ile ünlü olan başkentin sokak lezzetleri de bir o kadar meşhur. Ankara’nın sokak lezzetleri rehberimiz sizlere en iyilerini sunuyor!

Ankara’nın Sokak Lezzetleri İçerisinde En İyi 5

Rehberimize geçmeden önce ilginizi çekebilecek bir başka başlık için: Ankara’da Kaplıca Tatili: Beypazarı Kaplıcaları

Ankara’nın şahane sokak lezzetleri şunlardır:

1- Malak
Pekmez ile haşır neşir olan Ankara yemekleri, besleyici olmaları ile de ünlüdürler. Ankara sokak lezzetleri arasında bulunan Malak, pekmez ile yapılmakta olan bir yiyecektir. Pekmez, un, tereyağı ve ceviz ile yapılan Malak, özellikle kış aylarında tüketilmektedir. Soğuk algınlığı gibi pek çok hastalığa karşı bağışıklık sistemini güçlendiren Malak, malzemelerin kolay temini ile evlerde de yapılmaktadır. Ankara halkının gözde sokak lezzetlerinden olan Malak, Ankara’ya gelen ziyaretçilerin de beğenisini toplamaktadır

ankara'nın sokak lezzetleri

2- Şibit Tatlısı
Kaşık Atma ve Güdül Ankara gibi adlarla da bilinmekte olan Şibit Tatlısı, Ankara’nın en iyi sokak lezzetleri arasında yer almaktadır. Şerbetli bir tatlı olan Şibit Tatlısı, hazırlanma şekli nedeniyle baklavaya benzese de yapımı çok daha kolaydır. Tereyağı, su ve şeker ile yapılan tatlının şurubu en son eklenir. Ankara sokak lezzetleri arasında ön planda yer alan Şibit Tatlısı, yerli halk tarafından sık tüketilen bir tatlı çeşididir.

şibit tatlısı

3- Gobit
Ankara ara sokaklarında seyyar arabalarda satılan Gobit,  Ankara sokak lezzetleri içinde bulunur. Özellikle sanayi bölgesinin vazgeçilmezleri arasında olan Gobit, kendine has özel ekmeği arasına damak tadına göre konan taze soğan, kırmızı pul biber, karabiber, tuz ve ince doğranmış yumurtadan oluşur. Gobit lezzeti ile Ankara’nın sokak lezzetleri içinde öne çıkmaktadır. Yerli halk tarafından çok tüketilen Gobit, yapımının kolaylığı ile de tercih edilmektedir.

gobit

4- Simit
Ankara sokaklarında satılan Ankara simidi, diğer simit çeşitlerine göre daha sert ve koyu renktedir. Ankara’nın sokak lezzetleri arasında en yaygın lezzet olan simit, fırından çıktığında yumuşaktır. Soğuduğunda sertleşen Ankara Simiti, koyu rengi batırıldığı tahin pekmez karışımının koyuluğundan alır. Diğer simitlerden farklı olarak yapımında tahin de kullanılan Ankara Simiti’ne alışanlar farklı şehirlerin simitlerine ekmek benzetmesi yapmaktadırlar. Ankara Simidi, bu şehre ziyarete gelenlerin de beğenisini toplamaktadır.

ankara'nın en iyi sokak lezzetleri

5- Alıç
Ankara’nın şifa dolu sokak lezzetlerinden olan Alıç, kolye gibi ipe dizilerek sokaklarda satılmaktadır. Ankara’da Beypazarı ilçesi dağında yetişen Alıçlar, gelenek halinde ipe dizilerek seyyar arabalarda satılır. Alıç, kalp kaslarını kuvvetlendirmekte, yüksek kan basıncını dengelemekte ve C vitamini barındırmaktadır. Ankara sokak lezzetleri içinde olan Alıç, Ankara halkı tarafından büyük ilgi görmektedir.

alıç

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri