KaradenizTrabzonYurtiçi Gezilerimiz

Çaykara Gezilecek Yerler: Doğal Güzellikler, Eşsiz Rotalar

Çaykara Gezi Rehberi

Trabzon’un en önemli ilçelerinden olan Çaykara, turizm açısından en gelişmiş ilçeler arasındadır. Aynı zamanda Karadeniz Bölgesi’nin en bilindik turistik alanlarından olan Uzungöl’e de ev sahipliği yapmaktadır. İlçe dağınık ve kayalık bir yapıya sahiptir. İlçenin merkezi ise deniz kıyısına yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Bu içerikte ise Çaykara gezilecek yerler kapsamında doğal güzellikler, tarihi mekanlar ve eşsiz rotalar sıralanmıştır.

Çaykara Tarihçesi

İlçenin tarihi daha çok Trabzon’un tarihi ile bağlantılıdır. Bu bölgede varlığı tespit edilen en eski halk Lazların ataları olarak bilinen Kolhlardır. Antik Çağ’da Çaykara bölgesi sırasıyla; Pontus Krallığı, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve Trabzon İmparatorluğu’nun yönetimine girmiştir. 1461 senesinde Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon İmparatorluğu’na son vermesi ile Osmanlı yönetimine dahil olmuştur.

Çaykara’da Nereler Gezilir?

Uzungöl

Türkiye’de trekking yapılacak yerler

Çaykara’nın en güzel gezilecek yerlerinden olan Uzungöl, aslında bir yayla köyüdür. Sahip olduğu doğal güzelliklerle yerli ve yabancı turistlerin, Trabzon’daki ilgi odağı olmuştur. Bölgenin temel geçim kaynağı turizmdir. Göl, yamaçlardan kopan kaya parçalarının Haldizen Deresi yolunu kapatmasıyla oluşmuştur. Bitki örtüsü oldukça geniş bir alana yayılmış olup zengindir. Yöredeki yaban hayatı 1625 hektarlık bir alandan oluşan tabiat parkı içerisindedir. Burada hava şartları el verdiği sürece her ağustosta üç – dört gün süren şenlikler düzenlenmektedir. Konserlerin ve etkinliklerin organize edildiği şenliklere yerel ve ulusal sanatçılar da katılım sağlamaktadır. Burada yapılabilecek bir diğer etkinlik de yamaç paraşütüdür. Trabzon Havacılık Şenlikleri kapsamında burada Uzungöl kuş bakışı şekilde izlenebilmekte ve çeşitli uçuş gösterilerine tanıklık edilebilmektedir. Uzungöl’de yamaç paraşütüne ek olarak; ATV turu, doğa yürüyüşü, helikopterli kayak, safari, kamp ve piknik gibi aktiviteler de yapabilirsiniz. Uzungöl, Trabzon’un merkezinden 96 km, Çaykara ilçe merkezinden ise yaklaşık 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Şehir ve ilçe merkezlerinden, Uzungöl’e toplu taşımalar ile ulaşım sağlamak mümkündür.

Haldizen Yaylası

Çaykara gezilecek yerler

Uzungöl’den yukarı doğru yaklaşık 12 km kadar bir mesafe kat ettikten sonra Haldizen Yaylası’na ulaşılacaktır. Çaykara gezilecek yerler denildiğinde zaten ilk akla gelen bu bölgeler olmaktadır. Özellikle de son dönemlerde yerli ve yabancı turistlerin gözdesi haline gelmiştir. Bu durumun nedeni, yeni yapılan turizm yatırımları olmuştur. Burası, doğası itibariyle aşık olabileceğiniz güzelliklere sahiptir. Günübirlik olarak ziyaret edebileceğiniz gibi konaklayabilme olanağına da sahipsiniz. Yaylada, Kültür ve Turizm Bakanlığı işletme belgesine sahip konaklama tesisleri ve oteller yer almaktadır. Aynı zamanda bir şeyler yiyip içebileceğiniz restoranlar da yer almaktadır. Haldizen Yaylası, Trabzon’un olanaklar bakımından en gelişmiş yaylaları arasındadır. Burada hem doğayla iç içe bir alanda vakit geçirebilir hem de huzurlu ve konforlu bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Şekersu Yaylası

Çaykara gezilecek yerler

Trabzon şehrinin doğal güzellikleri kapsamında yaylalar önemli bir yere sahiptir. Bu yaylalardan bir diğeri de Çaykara’da yer alan Şekersu Yaylası’dır. Eski adı “Sakarsu” olan bu yayla, Soğanlı Dağları’nın eteklerinde konumlanmıştır. Karaçam ve Yaylaönü köylerine oldukça yakın bir konumdadır. Uzungöl’den yaklaşık 19 km uzaklıkta yer yaylanın rakımı ise 1600 metredir. Şekersu Yaylası aynı zamanda bir köy özelliği taşımaktadır. Burada aktif bir şekilde yerleşim mevcuttur. Bu nedenle de konaklama olanakları bakımından elverişlidir. Yaz aylarıyla birlikte yaylanın nüfusu bir hayli artış göstermektedir. İlçe merkezinden yaklaşık 35 km uzaklıkta yer alsa da ulaşım konusunda kolay bir bölgede yer almaktadır. Şekersu Yaylası’nda kamp, piknik, doğa yürüyüşü gibi faaliyetlerde bulunabilirsiniz.

Karester Yaylası

Çaykara gezilecek yerler

Çaykara gezilecek yerler içerisinde son sırada Karester Yaylası yer almaktadır. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en popüler yaylaları arasındadır. Doğal güzellikleriyle, huzurlu ve temiz doğasıyla doğaseverlerin hayran kalacağı bir bölgedir. Yaylaya çıktığınızda ilk olarak Uzungöl’ün eşsiz manzarasına tanıklık edeceksiniz. Göle tepeden bakmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Yaylanın rakımı yaklaşık olarak 2 bin 300 metredir. Burada yapabileceğiniz başlıca faaliyetler arasında kamp yer almaktadır. Birçok yerli ve yabancı gezgin burada kamp yapmaktadır. Burada konaklama alternatifi olarak yayla evleri, otel, pansiyon gibi seçenekleriniz de bulunmaktadır. Giderken yanınıza; yağmurluk, fotoğraf makinesi, sırt çantası, suya dayanıklı kaymaz tabanlı ayakkabı, uyku tulumu almayı unutmamalısınız. Karester Yaylası; Uzungöl’e 11 km, Çaykara merkeze 13 km, Of’a 60 km, Trabzon şehir merkezine 100 km ve Rize’ye ise 80 km mesafededir.

Çaykara Yeme İçme Olanakları

Çaykara’da yeme içme alternatifleriniz bir hayli çeşitlidir. Özellikle Uzungöl’de birçok kafe ve restoran bulunmaktadır. Buranın en meşhur olayı ise serpme kahvaltılarıdır. Mutlaka Uzungöl manzarasına karşı bir kahvaltı yaparak güne başlamalısınız. Bununla birlikte burada birçok balık restoranı da yer almaktadır.

Ayrıca Trabzon yöresel yemekleri için tıklayabilirsiniz.

Çaykara Konaklama

Karadeniz Bölgesi’ndeki bungalov ev tesisleri

Bölge turizm faaliyetleri bakımından gelişmişlik gösterdiğinden birçok konaklama olanağına sahipsiniz. Burada oldukça lüks oteller, konaklama tesisleri bulunmaktadır. Dilerseniz yayladaki kır evlerinde, bungalov evlerde ya da kamp yaparak konaklayabilirsiniz.

Çaykara Nerede? Çaykara’ya Nasıl Gidilir?

İlçe merkezinin Trabzon şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık olarak 80 kilometredir. Bununla birlikte ilçe; Akçaabat’a 90 km, Of’a 30 km, Sürmene’ye 40 km, Ortahisar’a 80 km, Maçka’ya 100 km uzaklıktadır. Diğer şehirlerden ulaşım sağlayacak olanlar için ise Çaykara’nın Rize’ye olan uzaklığı 50 km, Giresun’a 200 km, İstanbul’a 1100 km, Ankara’ya 800 km’dir.

Bu içeriğimizde Trabzon’un en güzel ve en turistik ilçelerinden Çaykara tanıtılmıştır. Siz de şehri tam anlamıyla gezip görmek ve tanımak istiyorsanız Çaykara’yı ve eşsiz güzelliklerini ziyaret edebilirsiniz. Buna ek olarak daha fazla gezi ve tatil içeriklerinden haberdar olmak için YouTube kanalımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu