Eskişehirİç AnadoluYurtiçi Gezilerimiz

Han Gezilecek Yerler – Eskişehir Han Gezi Rehberi

Eskişehir – Han Gezilmesi Gereken Yerler

Han, Eskişehir’in ve ülkemizin nüfus bakımından en küçük ilçelerinden biridir. Eskişehir’de yer alır ancak coğrafik olarak Ege Bölgesi’ne bağlıdır. Tarihi geçmiş olarak oldukça eski yıllara dayanan bir hikayesi bulunmaktadır. Tarih boyunca çok sayıda medeniyet ve imparatorluğa ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle de Han gezilecek yerler açısından bol alternatiflere sahiptir. İşte GeziLinki okurları için Eskişehir – Han gezi rehberi:

Han Tarihçesi

Han Gezilecek Yerler

İlçe, geçmişteki ticaret ve kervan yolları üzerinde kurulmuştur. Kral Yolu, Bağdat Yolu gibi önemli kervan yollarının kesiştiği Han tarih boyunca birçok farklı isimle anılmıştır. Bu isimler; Hüsrev Paşa Hanı, Kakkabas ve Yenihan şeklindedir. 1990 senesine gelindiğinde ilçeye kanunla Han adı verilmiştir. Bölgedeki ilk yerleşimlerin Hititler döneminde olduğu bilinmektedir. Çünkü Yazılıkaya’da yer alan Midas şehrinin doğu yamaçlarında Hititlerin kalıntılarına ulaşılmıştır. Ayrıca Hititler ile birlikte; Frigler, Gordionlar burada bir dönem yaşam sürmüştür.

Han Tarihi ve Turistik Yerler

Şehrin en eski geçmişe sahip olan ilçesinde gezilebilecek çok sayıda tarihi ve turistik mekan bulunmaktadır. Eskişehir gezinizde mutlaka Han’ı görmeli ve aşağıda sıralanan belli başlı yerleri ziyaret etmelisiniz.

Hüsrev Paşa Cami ve Külliyesi

1-26

Han gezilecek yerler arasında ilk sırada Hüsrev Paşa Cami ve Külliyesi bulunmaktadır. Han ilçesinde yer alan Hüsrev Paşa Cami ve Külliyesi, Osmanlı Dönemi’nde 17. yüzyılın ortalarında yaptırılan yapılardan biridir. Sultan 4. Murat’ın veziri Hüsrev Paşa tarafından yaptırılmıştır. Hem cami hem de külliye dönemin önemli yollarından birinin üzerinde yer almıştır. Caminin, Selçuklu Dönemi’nden kalma bir kilise kalıntısının üzerine inşa edildiği bilinmektedir. Caminin kubbesi kare planlı olup Selçuklu mimarisinin tipik özelliklerini taşımaktadır. Yaklaşık 500 senelik bir tarihi geçmişe sahip olsa da günümüzde hala iyi durumdadır.

Yeraltı Şehri (Han Antik Kenti)

Han Gezilecek Yerler

Han Yeraltı Kenti olarak da bilinen Yeraltı Şehri, şehrin en çok ilgi çeken yerlerinden biridir. Alanda çok sayıda ilgi çekici arkeolojik kalıntılar bulunmaktadır. Kayalık bir zemin üzerinde bir anıt yer almaktadır ve kayalar oyularak yeraltı galerileri oluşturulmuştur. Yapının ne zaman ve neden yapıldığına dair kesin bir bilgi bulunmasa da savunma ve korunma amaçlı yapıldığına dair güçlü varsayımlar bulunmaktadır. Bölgenin tarihsel süreci içerisindeki konumu düşünüldüğünde Arap akınlarına karşı yapılmış olması ihtimalleri güçlendirmektedir. Yeraltı Şehri, şehir merkezinden yaklaşık 85 km uzaklıkta yer almaktadır. Bölge, ikinci derece arkeolojik sit alanı olduğundan koruma altındadır. Haftanın her günü ziyarete açıktır ve girişler ücretsizdir.

Yazılıkaya Antik Kenti (Midas Anıtı)

Han Gezilecek Yerler

Eskişehir’de yer alan en önemli tarihi yerlerden birisi Yazılıkaya Antik Kenti’dir. Konum olarak Frigya Yaylası’nın tam üzerinde yer almaktadır. Yerden yüksekliği yaklaşık 1300 metre kadardır. Oldukça yüksek bir tepede yer aldığından havası ve atmosferi oldukça etkileyicidir. Midas Anıtı olarak da bilinen bu yapı Yazılıkaya Köyü içerisinde yer aldığından Yazılıkaya Antik Kenti olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Frigya halkının ana tanrıçaları Kybele’ye taptıkları önemli bir merkezdir. Frigya halkı için ne kadar kutsalsa; Helenistik, Roma ve Bizans döneminde de aynı kutsiyetini korumayı başarmıştır. Şehir merkezinden yaklaşık 80 km uzaklıkta yer alan bu alana otogardan kalkan minibüslerle direkt olarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Han Yeme İçme Olanakları

Han Gezilecek Yerler

Eskişehir, ülkemizin en güzel şehirlerinden biridir. Şehir turistik açıdan bir hayli gelişmiştir. Hareketli bir havası vardır. Özellikle öğrenciler ve gençler için yaşanılası şehirlerden biridir. Porsuk Çayı ve Adalar bölgesi en sevilen yerler arasında gelmektedir. Özellikle Porsuk Çayı civarında birçok sayıda kahvaltı yapılacak mekan bulunmaktadır. Şehirde keyifli bir kahvaltı için tercihiniz Porsuk Çayı etrafı olmalıdır.

Şehrin birçok meşhur lezzeti bulunmaktadır. Bu lezzetler arasında; bıt bıt çorbası, balaban köftesi, yufkalı büryan, çiğ börek, haşhaşlı gözleme, kavurmalı börek, tavşan güveci ve abısta gelmektedir. Eskişehir’e yolunuz düştüğünde bu lezzetlerden en az birini denemenizde yarar vardır.

Han Konaklama

Han gezilecek yerler bakımından zengin bir bölge olduğundan konaklama alternatifleri de gelişmiş durumdadır. İlçede her bütçeye uygun konaklama olanakları bulunmaktadır. Oteller, pansiyonlar, apart evler bulunmaktadır. Buna ek olarak ilçede kamp yapılacak alanlar da bulunmaktadır. Normal şartlarda Eskişehir’i gezmek için 1 gün yeterli olacaktır. Ancak 1 günden fazla zaman geçirmek isteyenler için de alternatiflerin bol olduğunu söylemekte fayda vardır.

Han Ulaşım

İlçe şehir merkezine yaklaşık 80 km mesafede yer almaktadır. Hasan Polatkan Havalimanı’ndan ise yaklaşık olarak 90 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ayrıca İstanbul’a 380 km, Ankara’ya 230 km ve İzmir’e ise 395 km uzaklıkta yer almaktadır.

Bu içeriğimizde Eskişehir’in Han ilçesine dair gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri