EskişehirKeşfet

Eskişehir Gezilecek Yerler Rehberi: Kısa Bir Eskişehir Turu

Eskişehir Gezi Rehberi

Eskişehir 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti ve ardından UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkentliği unvanlarını elinde tutan bir il! Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi içerisinde bulunan Eskişehir, doğal güzellikleri ve şehirdeki kültürel alanları ile oldukça ilgi çekici bir yer. Eğlence ve gece hayatı ile de ön plana çıkmayı başarmış olan şehirde mutlaka gezilmesi, görülmesi gereken birçok alan bulunuyor. Bu yazımızda sizlerle paylaşacağımız Eskişehir gezilecek yerler rehberiyle birlikte siz de Eskişehir’de kısa bir tura çıkabilirsiniz. Tüm bu yerleri giderek, Eskişehir’e ayak basarak gezip görmenizi tavsiye ediyoruz.

Eskişehir Gezilecek Yerler Rehberi

1- Odunpazarı
Odunpazarı, Eskişehir tarihinin başladığı yaşam alanıdır. İlk yerleşimlerin burada yapıldığı bilinen bir bilgi. Kıvrımlı yolları, rengârenk ahşap evleri ile sadece bakmaya bile doyamayacağınız bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Lületaşı Müzesi, Balmumu Müzesi, Şelale Park, Osmanlı Evi ve Cumhuriyet Tarihi Müzesi gibi kültürel değeri olan ve birçok bilgiyi alabileceğiniz Odunpazarı kesinlikle Eskişehir gezilecek yerler rehberinin en önemli duraklarından bir tanesi.

eskişehir gezilecek yerler

2- Sazova Bilim ve Kültür Sanat Parkı
Eskişehir’in en ünlü parkı olan Sazova, adeta bir şenlik alanı gibi. Çocuklu ailelerle birlikte aslında yediden yetmişe herkesin sevdiği bir alan. Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Sabancı Uzay Evi, Bilim Deney Merkezi, Sualtı Dünyası gibi etkinlik alanları olan Sazova’da bir de parkın etrafını gezebilmeniz için ücretsiz kullanabileceğiniz trenler bulunuyor. Bu trenlere bindiğinizde her durakta çok güzel istasyonlar var. Kesinlikle Sazova’yı çok seveceksiniz.

eskişehir gezilecek yerler

3- Doktorlar Caddesi
Eğlence mekânlarının nerede olduğunu soruyorsanız size bu tarafları, yani Doktorlar Caddesi’ni tavsiye edebiliriz. Aslında tam olarak eğlence bu noktada olmasa dahi caddenin bir arka sokağı Barlar Caddesi olarak bilinir ve genellikle eğlencenin doruk noktada olduğu yer burasıdır. Doktorlar Caddesi, trafiğe kapalı bir cadde. Cadde özel günlerde ışıklandırılıyor ve buradaki banklarda oturup travmayı seyretmeyi halk seviyor. Caddede ayrıca bolca muayenehaneler bulunduğundan buraya Doktorlar Caddesi adı verilmiş. Sevilen bir cadde olması bakımından Eskişehir gezilecek yerler rehberinde yer alması gerektiğini düşündüğümüz bir yer.

eskişehir gezilecek yerler

Eskişehir Gezisi Planlarınızı GeziLinki ile Yapın!

4- Şelale Park
Eskişehir manzarasını izleyebileceğiniz en ideal noktalardan biri Şelale Park! Odunpazarı içerisinde yer alıyor. Işıklandırmaları ile ünlü olmuş yerin ayrıca çevre düzenlemesi bakımından çok başarılı bir yer olduğunu söylemeliyiz. Eskişehir gezilecek yerler rehberi içinde olmasının sebebi ise şehir manzarası ve yapay bir şelale, yel değirmeni, oyun parkı, kafe ve restoranlar gibi yerleri içinde barındırarak vakit geçirmek için ideal bir yer olması.

şelale park

5- Porsuk Çayı
Porsuk Çayı, şehrin içinden geçen bir yol izleyerek akıyor. Bunun değerlendirilmesi ile ise ortaya oldukça hoş şeyler çıkmış. Köprüsü, Eskişehir’e dair bilinen en önemli yapılardan biri. Ayrıca Porsuk Çayı içerisinde gondolla gezintiye çıkabiliyorsunuz. Bununla kalmıyor elbette! Özellikle gençlerin vakit geçirmek için sıkça tercih ettiği yerlerden biri Porsuk Çayı çevresi oluyor çünkü çayın çevresinde birçok kafe, restoran bulunuyor. Gondolla gezerken farklı bir deneyim yaşayabilir ya da bunun yerine gondolla gezenleri izleyerek kahvenizi yudumlarken iyi vakit geçirebilirsiniz. Eskişehir gezilecek yerler rehberindeki duraklarınızdan biri kesinlikle Porsuk Çayı ve çevresi olmalı!

eskişehir gezilecek yerler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri