İstanbulKeşfet

İstanbul’da Engelliler için Gezilecek Yerler

İstanbul’da engelliler için gezilecek yerler engel tanımadan engelli insanlara ve yanında yer alan ailesi ile birlikte güzel bir gezi imkanı sunmaktadır. Aile üyelerinin hepsi ile birlikte bu imkânı sunarak aile yapısı içerisinde toplu gezinti fırsatı yaratmaktadır. Böylece toplumda aile yapılarının temeli de sağlam bir şekilde atılmış olacaktır. 

Ayrıca engelli tatil yerleri birçok unsura dikkat etmelidir. En ufak kaçırdıkları bir şey engelli insanların zararına olacaktır. Onun için her şey tam olmalıdır. Şehirler bazında da belediyeler elinden geldiğince engelli vatandaşlara hizmeti öncelikli tutarak her türlü mekânda, halka açık alanlarda onların özel durumlarını unutmadan projelere imza atmalıdırlar.

İstanbul Kalabalık Demeden Engelleri Aşıyor! 

İstanbul’da engelliler için gezilecek yerler Türkiye çapında bakıldığı zaman en fazla nüfusun bulunduğu İstanbul bu konuda daha çok dikkatleri üzerine çekmektedir. Daha fazla nüfusun yer alması demek daha fazla engelli vatandaşın olması demektir. Bir yandan İstanbul kalabalığı bir yandan bu kalabalık ile mücadele etmek zorunda kalan engelliler. Bu insanlar gezmek istediği zaman ekstra olarak düşünülmesi gerekecektir.

Onlar için İstanbul’da bazı gezi alanlarında özellikle düşünülerek hareket edilmesi hoş karşılanan bir davranıştır. Ama diğer yandan  bazı alanlarda göz ardı edilmesi ise kabul edilecek bir davranış değildir. Özellikle bu engelli insanlarımızın gezebileceği, rahatlık içerisinde göreceği alanların başında müze, halka açık alanlar, AVM tarzı mekânlar, gezi turlarının düzenlediği günübirlik gezilen alanlar vb. yerler başta gelmektedir.

Rahatlık İle Gezilebilecek Mekânlar 

İstanbul’da engelliler için gezilecek yerler,  engelli insanlarımızın da İstanbul kalabalığı demeden gezebileceği alanlar bulunmaktadır. Bunlara örnek verecek olursak:

  • Arkeoloji Müzesi,
  • Büyük Saray Mozaikleri Müzesi,
  • Ayasofya Müzesi,
  • Kariye Müzesi,
  • Miniatürk Müzesi,
  • Topkapı Sarayı Müzesi ve camiler yer almaktadır. 

Bu gezi alanlarında engelli insanlarımız hiçbir problem yaşamadan rahatlık ile gezi yapabilir. Bunların dışında da toplu ulaşım araçlarını da kişinin durumu göz önünde bulundurularak gemi, hızlı trene yer verebilir. 

Florya Engelliler Yaz Kampı 

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yaptığı harekette engelli vatandaşların yüzünü güldürdü. Belediye özellikle engelliler haftasına denk getirerek engelli insanlar ile yanında aileleri bulunarak “Florya Engelliler Yaz Kampı” projesine imza attı ve uygulamaya geçirdiler.

Kamp süresi boyunca bir yandan konserler, tiyatrolar, şenlikler, spor organizasyonları, ilgi ve yetenek yarışmaları da yer almıştır.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Engelliler İçin Belediyelerin Sunduğu Tatil Olanakları

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu