Dini-Kültür Turları

Ayasofya Camii Gezi Rehberi – En İyi Dini Turlar

Ayasofya Camii Hakkında

İbadet ederek manevi huzura ermek isteyenler tarafından tercih edilen ve dualar edilen, Allah ile kulun kalben birleştiği mabetlerden biri olan Ayasofya Camii Gezi Rehberi size gezinizde eşlik edecektir.

Ayasofya Camii Gezi Rehberi & Dini Turlar

İnsanlar manevi inançları doğrultusunda dini turlar yaparak geçmişten günümüze gelen muhteşem eserler ile ibadetlerini yerine getirir. Öncesinde kilise olarak bilinen ve sonrasında camiye dönüşen İznik Ayasofya Camii bunlardan biridir.

ayasofya camii gezi rehberi

Ayasofya Camii Gezi Rehberi Hakkında  

Tarihin Azize Sofya Kilisesi bilinen ve Orhan Gazi tarafından dönüştürülerek 1331 yılından beri camii olarak kullanılan Ayasofya Camii muhteşem bir mimari yapıya sahiptir. Yüzyıllarıdır ayakta kalmayı başaran Ayasofya Camii Gezi Rehberi programına gerek yabancı gerekse de yerli turistler tarafından mutlaka rotaya eklenir. İznik’in tam ortasında yer alır.

İznik çevresinde bulunan surların dört bir tarafında bulunan kapıların kesiştiği yerdedir. Hristiyanlar için çok önemli bir yerdi ve 787 yılında 350 tane psikoposla birçok kesişten oluşan 7.konsil toplanmıştı. Dünyadaki mabet tarihi açısından çok önemli bir yapıdır. 11.YY yaşanan büyük depremde tahribat yaşamış ve inşası yenilenmiştir. Daha sonra İznik Bizanslıların elinden alındıktan sonra Mimar Sinan’a yeniletilerek cami halini almıştır. Odaların bir tanesinde Hz. İsa’ ya ait bir fresk hala duvarda duruyor.  Hatta fresk çizimlerinin ilk bu yapıda başladığı daha sonra bütün kiliselerde uygulandığı söylenir.

Ayasofya Camii Nerededir?

İznik’te Kılıçarslan ile Atatürk caddelerinin kesiştiği noktada yer alıyor. Vatanımız başlı başına bir kültür cenneti olmak ile beraber Bursa’nın güzel ve şirin ilçesinde bulunan Ayasofya Camiisi tarihi sur ve kapılar ile çevrilidir. İçerisinde de camii dışında farklı tarih eserlerini de saklar. Bursa merkeze 86 km uzaklıkta olup 1 saat 14 dakika gibi bir süre içerisinde özel aracınızla ulaşabilirsiniz. İznik ilçe merkezine ise 8 km. uzaklıktadır.

ayasofya camii gezi rehberi

Ayasofya Camii Dini Turu Ne Zaman Yapılmalıdır?

ayasofya camii gezi rehberi

İlginizi çekebilir Hıdırlık Kulesi Gezi Rehberi & Kültür Turları

Anadolu’da ilk Türk başkentlerinden biri olan İznik, Ayasofya Camii Gezi Rehberi turları ile yıl içinde yerli ya da yabancı turist akınına uğrar. İznik çinilerinin de gözlemlenebileceği ibadethanenin kapısı ağaç işçiliğinin de en seçkin örneklerinden oluşur. Dünyanın hiçbir yerinde eşi benzeri olmayan Ayasofya Camisi Gezi Rehberi içeriklerine baktığımızda yılın belirli zamanlarında daha çok ilgi görüyor. Hristiyanların hac vazifelerini yerine getirmek için bahar aylarında sıklıkla geldiği cami İslami kesim tarafından da manevi turlar kapsamında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Vakit namazlarının habercisi ezanı canlı olarak tüm ruhunuzda inancınıza işleyecek şekilde dinleyebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri