Dini-Kültür Turlarıİstanbul

Aziz Mahmut Hüdayi Türbesi – Aziz Mahmut Hüdayi Kimdir Türbesi Nerededir?

İstanbul'da Bulunan Türbeler

Türbeler, İslam alimlerinin ya da bir milletin önde gelen devlet adamlarının kabirlerinin yer aldığı mekanlardır. İstanbul, ülkemizin en çok türbesi bulunan şehirlerinden biridir. Bu türbelerden birisi de Aziz Mahmut Hüdayi Türbesi’dir. Peki Aziz Mahmut Hüdayi kimdir, türbesi nerede bulunmaktadır?

Aziz Mahmut Hüdayi Kimdir?

Aziz-Mahmut-Hudayi-Turbesi-2

Türbeyi ziyaret edecekler için Aziz Mahmut Hüdayi kimdir, nerede yaşamıştır gibi sorular merak konusu olabilir. Aziz Mahmut Hüdayi, 1541 senesinde Şereflikoçhisar’da Fadlullah bin Mahmud’un oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Çocukluğunun büyük bir bölümü Sivrihisar’da geçmiştir. En ön plana çıkan özelliği bir asra yakın bir yaşam sürmüş olmasıdır. 1 asırlık yaşamına çeşitli eserler, vaazlar ve nasihatler sığdırmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu’nun İstanbul vekilleri içerisinde en büyüklerinden ve en saygı duyulanlarından biridir. Asıl ismi Mahmud’dur. Hüdayi ve Aziz sıfatları ona sonradan verilmiştir. Ayrıca bu zatın, Cüneyd-i Bağdadi Hazretleri’nin neslinden geldiğine inanılmaktadır. Bu nedenle de “Seyyid” olduğu söylenmektedir.

Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri, birçok padişahın dönemine tanıklık etmiştir. Bu padişahlar arasında; I. Ahmed, II. Osman, III. Murad ve IV. Murad dahildir. Osmanlı hükümdarlarının çok saygı duyduğu ve değer verdiği İslam alimlerinden biridir. Evliya Çelebi, kendi kitaplarında 7 padişahın, Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri’nin elini öptüğünü belirtmiştir.

Aziz Mahmud Hüdayi, ilim tahsilinin büyük bir kısmını Ankara’da, Şereflikoçhisar’da almıştır. Daha sonra Bursa’da kadılık yapmış ve son olarak İstanbul’a yerleşmiştir. İstanbul’un önemli birçok camisinde imamlık yapmış, vaazler vermiş ve Sultanahmet Camii’nin açılışında ilk cuma namazı hutbesini okumuştur. 1628 senesinde vefat eden Aziz Mahmut Hüdayi hazretlerinin kabri ise Üsküdar’da kendi yaptırmış olduğu dergah içerisinde yer almaktadır.

Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri Türbesi’nde Neler Var?

azizmahmt2

Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri Türbesi’nde neler var, türbede neler yapılabilir gibi sorular türbe ziyareti yapacaklar açısından merak konusu olabilir. Türbe bahçesinde, Aziz Mahmut Hüdayi Hazretlerinin kendi yaptırmış olduğu bir cami yer almaktadır. Bu cami, 1594 senesinde Mihrimah Sultan’ın kızı Ayşe Hanım tarafından yaptırılmıştır. Cami, Aziz Mahmut Hüdayi Hazretlerinin tekkesinin ve türbesinin içerisinde yer almaktadır. Cami birçok restorasyon sürecinden geçmiş ve son olarak da Sultan Abdülmecit döneminde restore edilmiştir.

Türbe içerisinde yalnızca Aziz Mahmut Hüdayi Hazretlerinin değil, birçok sanduka yer almaktadır. Bu sandukalar arasında Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri’nin oğullarından; Evliya Mehmet Muhtar Efendi, Mustafa Ebrar Efendi, Ali Murtaza Efendi, Abdülvahit Efendi, Ahmet Sıddık Efendi ve kızlarından; Ayşe Hanım, Fatma Zehra Hanım, Zeynep Hanım’ın naaşları da bulunmaktadır.

Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri’nin türbesine haftanın her günü ziyarete gidebilirsiniz. Ziyaret saatleri 09.00 ile 20.00 arasındadır.

Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri Türbesi Nerededir? Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri Türbesi’ne Ulaşım

azizmahmut

Türbeye gidecekler tarafından Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri Türbesi nerededir, ulaşım kolay mıdır gibi sorular merak edilebilir. Öncelikle türbe, Üsküdar’da yer almaktadır. Türbeye ulaşmanın en kolay yollarından biri öncelikle Üsküdar Meydanı’na gitmek olacaktır. Üsküdar Meydan’a ulaşmak için ise Eminönü’nden ya da Beşiktaş’tan hareket eden vapurlar tercih edilebilir.

Marmaray ile türbeye ulaşım sağlamak isteyenler için de aynı şekilde Üsküdar’da inmek yeterli olacaktır. Buna ek olarak metrobüsle Altunizade durağında inerek de meydana varmak mümkündür. Anadolu Yakası’ndan türbeye ulaşım sağlamak isteyenler Çekmeköy – Üsküdar metro hattını kullanabilir ya da Üsküdar Meydan’a giden otobüslere binebilirler.

Buna benzer birçok dini – kültürel geziler için GeziLinki’nin YouTube kanalına da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri