Hafta Sonu Etkinlik ve Aktivitelerİstanbul

İstanbul’da Engellilere Yönelik Ücretsiz Hafta Sonu Etkinlikleri: Hipodromlar

Engelliler İçin Hipodromlar

İstanbul’da yapılacak etkinliklerin çeşidi her ne kadar fazla olsa da bu etkinlikler çoğu zaman engelli bireyler için pek uygun olmamaktadır. Engelli bireyler için de şehirde yapılabilecek çok sayıda etkinlik vardır. İstanbul’da engellilere yönelik hafta sonu yapılacak etkinlikler arasında hipodromlar olabilir. Hipodromlarda engellilerin daha kaliteli bir yaşam standardına sahip olmalarını desteklemek için hipoterapi eğitimleri verilmektedir. Peki hipoterapi nedir, hangi hipodromlarda hipoterapi eğitimleri verilir?

Hipoterapi Nedir?

Hipoterapi en sade ifadeyle atlar eşliğinde terapi anlamına gelmektedir. Bilişsel ya da duyusal bozukluğa sahip olan bireylerin işlevsel bakımdan iyileşme gösterebilmesi amacıyla atların hareketlerinden yararlanılan bir tedavi çeşididir. Atların hareketleri tekdüze değildir. Değişken, ritmik ya da çok yönlü şekilde hareketler uygulayabilirler. At binerken atların bu dinamik hareketleri doğal olarak; denge, kuvvet ve dayanıklılığı geliştirmektedir. Aynı zamanda bu terapi at binicinin tüm kaslarının etkin bir şekilde çalışmasına da olanak sağlamaktadır. Motor becerilerinin geri kazandırılması ya da gelişiminin desteklenmesi için hipoterapi oldukça faydalı olabilir. Peki İstanbul’da engellilere yönelik hafta sonu yapılacak etkinlikler için hipoterapi uygulaması hangi hipodromda yer almaktadır?

Veliefendi Hipodromu

İstanbul’da Engellilere Yönelik Ücretsiz Hafta Sonu Etkinlikleri

Veliefendi Hipodromu, İstanbul’da Bakırköy ilçesi sınırlarında yer alan ülkemizin en eski ve en önemli hipodromlarında biridir. Hipodromun yer aldığı arazinin geçmişi Osmanlı dönemine kadar uzanmaktadır. O dönemde şehrin oldukça popüler mesire alanlarından biriydi. III. Mustafa bu araziyi özür mahiyetinde Şeyhülislam Veliyüddin Efendi’ye vermiştir. Şeyhülislam ise bu arsayı mesire alanı olarak vakfetmiş ve içerisine de kendi için küçük bir köşk yaptırmıştır. 1911 senesine dek mesire alanı olarak kullanılan arazi, Enver Paşa’nın bilim kurulu oluşturarak at yarışı düzenlenebilecek bir arazi olabileceğini talep etmesiyle hipodroma dönüştürülmüştür.

İstanbul’da engellilere yönelik hafta sonu yapılacak etkinlikler kapsamında Veliefendi Hipodromu, Türkiye Jokey Kulübü’ne bağlı olarak çalışmaktadır. Ülkemizin en prestijli hipodromu olarak bilinmektedir. Hipodromda Engelsiz Yaşam Merkezi tarafından düzenlenen hipoterapi yani atla terapi uygulaması yürütülmektedir. Atlar bir terapist eşliğinde yönetilmektedir ve engelli çocukların duyusal, fiziksel öğrenmelerini geliştirilmesi amaçlanmaktadır. 20’şer kişilik gruplar halinde seanslar düzenlenmektedir. Veliefendi Hipodromu’na giderek hipoterapi seanslarına ücretsiz şekilde katılmak mümkündür. Ayrıca 8 – 10 yaş aralığındaki çocuklara ücretsiz binicilik kursu da verilmektedir. Jokey olmak isteyen 16 yaşından küçük çocuklara ise ücretsiz bir şekilde apranti eğitimi verilmektedir.

Hipoterapi Seansları Kimler İçin Uygundur?

İstanbul’da Engellilere Yönelik Ücretsiz Hafta Sonu Etkinlikleri

İstanbul’da engellilere yönelik hafta sonu yapılacak etkinlikler kapsamında hipoterapi seansları kimler için uygundur?

 • Kas ve iskelet rahatsızlığı olanlar,
 • Multiple Sklerosis,
 • Skolyoz,
 • Srebral Palsi,
 • Hiperaktivite,
 • Duyma bozuklukları,
 • Psikolojik rahatsızlıklar,
 • Mental Retardasyon,
 • Omurilik yaralanmaları,
 • Konuşma ve öğrenmede bozukluklar,
 • Gelişim anomalileri,
 • Obezite sayılabilir.

Hipoterapi seansları, fizyoterapistler eşliğinde verilmektedir. Hangi rahatsızlığa ya da yaş grubuna nasıl bir seans uygulanacağı fizyoterapistlerin uzmanlık alanına girmektedir. Veliefendi Hipodromu’nda da uzman fizyoterapistler eşliğinde engelli çocuklara hipoterapi seansları uygulanmaktadır.

Veliefendi Hipodromu Ulaşım

İstanbul’da Engellilere Yönelik Ücretsiz Hafta Sonu Etkinlikleri

İstanbul’da engellilere yönelik hafta sonu yapılacak etkinlikler kapsamında Veliefendi Hipodromu’na ulaşım nasıl sağlanır?

Veliefendi Hipodromu’na en kolay şekilde Marmaray kullanarak ulaşabilirsiniz. Halkalı – Gebze Marmaray hattını kullanıp daha sonra Yenimahalle durağında indikten sonra kısa bir yürüyüş yaparak hipodroma ulaşım sağlayabilirsiniz. Metrobüs kullanacaklar için ise Zeytinburnu Metrobüs durağında inilmeli ve ardından Çırpıcı Parkı’nın önünden kalkan Bakırköy dolmuşlarına binilmelidir. Otobüs için ise 94, 97 E numaralı otobüsler kullanılmalı ve AKSU durağında inilmelidir.

Buna benzer daha birçok gezi ve hafta sonu etkinlikleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu