Hafta Sonu Etkinlik ve Aktivitelerİstanbul

İstanbul’da Engellilere Yönelik Hafta Sonu Yapılacak Etkinlikler: Yüzme

Engellilere İçin Yüzme

İstanbul’da yapılacak etkinliklerin çeşidi her ne kadar fazla olsa da bu etkinlikler çoğu zaman engelli bireylere uygun olmamaktadır. Engelli bireyler için de şehirde yapılabilecek çok sayıda etkinlik bulunmaktadır. İstanbul’da engellilere yönelik hafta sonu yapılacak etkinlikler arasında sayılabilecek bir aktivite yüzmedir. Peki engelliler için yüzmenin faydaları nelerdir? İstanbul’da hangi yüzme havuzlarında engellilere yönelik yüzme havuzu hizmeti verilmektedir?

Yüzme ve Su Aktivitelerinin Engelli Bireylere Faydaları

Son dönemlerde gelişen toplum farkındalığı sayesinde engelli bireylerin yaşam kalitesini artırmaya yönelik erişilebilir ve sürdürülebilir etkinliklerde artış meydana gelmiştir. Bu etkinliklerden bir tanesi de yüzmedir. Engelli bireyler çeşitli nedenlerden dolayı takım sporlarına adapte olmakta güçlük yaşarlar. Bu nedenle de takım oyunundan ziyade daha bireysel olan sporlar onlar için daha uygundur. İstanbul’da engellilere yönelik hafta sonu yapılacak etkinlikler arasındaki yüzme sporu; engelli bireylerin fiziksel güçlerini ve dayanıklılıklarını doğrudan artırmaktadır. Engel seviyesi ne olursa olsun bütün engelli bireyler su sporlarından faydalanabilir. Peki su aktivitelerinin engelli bireylere ne gibi bir yararı olacaktır?

istanbul’da engellilere yönelik hafta sonu yapılacak etkinlikler

  • Serebral palsi, spina bifida gibi engellere sahip olan bireylerin disket kasları katı ya da çok gevşek olur. Bu kas sorunları atletizm yardımıyla azaltılabilir. Aynı zamanda su aktivitelerinde de bu sorunların etkileri daha az hissedilmektedir. Su aktiviteleri sayesinde kasların ve uzuvların taşınması kolaylaşacak, dayanıklılığı artırılacaktır.
  • Görme ya da duyma engeline sahip bireyler karadaki sesler nedeniyle kontrolden çıkmış olabilir. Ancak havuzda duyusal problemler azalacaktır.
  • Engelli bireylerin birçoğu hayatta pek şeyi kaçırdıklarını düşünürler. Yüzme aktivitesi sayesinde bireylerin kendilerine olan güveni artacak ve kendilerini daha bağımsız hissedeceklerdir.

Peki İstanbul’da engellilere yönelik hafta sonu yapılacak etkinlikler olarak havuz hizmeti hangi merkezler tarafından karşılanmaktadır?

İstanbul’da Engellilere Yönelik Havuz Hizmeti Veren Merkezler

istanbul’da engellilere yönelik hafta sonu yapılacak etkinlikler

Zeytinburnu Beştelsiz Yüzme Havuzu

İstanbul Zeytinburnu Belediyesi, gençleri su sporlarına teşvik etmek amacıyla yüzme havuzu projesi yürütmektedir. Proje kapsamında yarı olimpik yüzme havuzlarında engelli bireyler de dahil olmak üzere çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Henüz Haziran 2019 senesinde başlanan bu proje oldukça yenidir. Ayda 4 seans olmak üzere ve her seansın süresi 1 saat şekilde uzman eğitimciler eşliğinde yaş sınırı olmaksızın fiziksel ve bilişsel engelli bireylere eğitimler verilmektedir. İstanbul’da engellilere yönelik hafta sonu yapılacak etkinlikler kapsamında Beştelsiz Yüzme Havuzu hafta 1 gününü engelli bireylere ayırmış bulunmaktadır. Başvuru için Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi’nde kayıt oluşturmanız gerekmektedir.

Şişli Belediyesi Fulya Yüzme Havuzu

Şişli Belediyesi Fulya Yüzme Havuzu; yetişkinlere, çocuklara ve engelli bireylere yönelik ücretsiz yüzme kursları vermektedir. Fulya Mahallesi’nde yer alan yüzme havuzundan Şişli’de ikamet eden bireyler hafta 2 kez yararlanabilmektedir. İster serbest yüzüş olarak vakit geçirebilir isterseniz de eğitmenler eşliğinde yüzme eğitimleri alabilirsiniz. Havuzun derinliği 1 metre 55 cm’dir. Havuzdan yararlanmak tamamen ücretsizdir. Seanslar 1 saat sürmektedir. Başvuru ve kayıt için Şişli’de ikamet ediyor olmak gerekir.

İBB Spor AŞ Yüzme Havuzları

İstanbul’da engellilere yönelik hafta sonu yapılacak etkinlikler

İstanbul’da bulunan engelli vatandaşların yüzme için İBB Spor AŞ’den yararlanabilmesi için engel oranının en az yüzde 40 olması gerekmektedir. Hem ücretsiz hem de indirimli şekilde havuzlardan yararlanabilmek mümkündür. Burada hidroterapi yardımıyla ortopedik ya da zihinsel engelli bireylere çeşitli eğitimler verilmektedir. Başvuru ve kayıt için İBB Spor İstanbul’un resmi web sitesi ziyaret edilmelidir.

İstanbul’da engellilere yönelik hafta sonu yapılacak etkinlikler gibi yazılarımız ve daha fazla gezi içeriği için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri