Keşfet

Engelliler İçin Gezi Turları

Engelli Bireylere Gezi Önerileri

Engelliler için gezi turları ülkemizde ve yurt dışında bazı yerler için yapılıyor. Bu yerler, engelli bireylerin ihtiyaçları ve özel durumları göz önüne alınarak düzenlenmiştir. Örneğin normal tatil mekanlarında merdiven yanında engelliler için gidebilecekleri alan bulunmalıdır. Yüksek katlara sahip yerlerde ise merdiven dışında asansör alternatifi gibi durumlar bulunmalıdır. Belli başlı tatil alanlarında bu gibi koşullar göz önüne alındığı gibi düzenlenen gezi turlarında da gidilecek olan mekân, müze, cami, oturma alanları, halka açık bazı yerlerde bu duruma hassasiyet gösterilmektedir. Gezi turlarında yer alan mekanların engelli bireylere uygun olarak tasarlanması toplum sağlığı için de oldukça iyi olacaktır.

Yurt İçinde Engellilere Özel Gezi Turları

Ülkemizde engelli bireyler düşünülerek geziler organize edilmektedir. Bu turlar genellikle mevsimlere göre şekillenmektedir. Ancak her mevsimde gezi turları düzenlenen başlıca yerler bulunmaktadır. İşte engelli bireyler için yurt içi gezi turları…

Engelsiz Kapadokya Turu

günübirlik kapadokya turu

Günübirlik olarak planlanan Kapadokya turları hem İstanbul hem de Ankara kalkışlı olarak düzenlenebilmektedir. Kişi başı 350 TL ile 450 TL arasında bir fiyatı vardır. Kapadokya turu olsa da tur kapsamında; Tuz Gölü, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Uçhisar Kalesi, Güvercinlik Vadisi, Onyx Atölyeleri, Göreme, Paşabağı, Devrent Vadisi, Çavuşin, Zelve, Çömlek Atölyesi, Ürgüp, Üç Güzeller gibi yerler gezilmektedir. İşitme engeli olan bireyler özel ücretsiz çevirmenlik hizmeti sunulmaktadır. Turun başlayacağı gün herkes belirtilen noktada buluşur ve otobüslerle ilk olarak Tuz Gölü’ne gidilir. Araç içi kahvaltı ikramı olur. Daha sonraki durak Kapadokya olmaktadır. Kapadokya’da belli başlı yerler gezilir ve yemek molası verilir. Ardından Göreme Açık Hava Müzesi, manastırlar ve yaşam alanları gezilir. Fiyata dahil olan hizmetler içerisinde profesyonel rehberlik bulunmaktadır. Tekerlekli sandalye kullanan bireyler için ise özel yardım hizmetleri sunulmaktadır.

Engelsiz Karadeniz Turu

Genellikle 5 gece 6 gün olarak planlanan Karadeniz turları hem de İstanbul hem de Ankara kalkışlı olarak düzenlenir. Kişi başı 3 bin TL ile 3 bin 500 TL arasında bir fiyatı vardır. Samsun, Ordu, Giresun, Rize, Artvin ve Batum gibi şehirler gezilmektedir. İşitme engelli bireylere özel rehberlik hizmeti ücretsiz olarak sunulmaktadır. İlk gün Boztepe, Giresun Adası, Zigana Dağları, Hamsiköy, Maçka, Sümela Manastırı gibi yerlerdir. Konaklama otellerde olacaktır. Ertesi gün Trabzon’un Sürmene ilçesi gezilecektir. Buradaki çay fabrikaları ve yaylalar turun kapsamındadır. Daha sonra Batum’un en önemli tarihi ve turistik yerleri gezilecektir. Sonraki günlerde ise Fırtına Deresi, Palovit Şelalesi, Ayder Yaylası, Kaçkar Dağları, Bandırma Vapuru, Amazon Köyü, Amisos Tepesi, Ayasofya Müzesi ve Atatürk Köşkü gibi mekanlar ziyaret edilecektir. Tekerlekli sandalye kullanıcılarının yanında refakatçileri varsa yolculuk kolay geçecektir. Konaklama yerleri, restoranlar engelli bireyler düşünülerek ayarlanmıştır.

Engelsiz Ilgaz Turu

Engelliler için gezi turları kapsamında bir diğer durak Ilgaz’dır. Daha çok işitme ve konuşma engeli olan bireylere yönelik organize edilmiştir. Bu engele sahip bireyler için profesyonel rehberlik hizmeti ücretsiz olarak sunulmaktadır. Kalkış noktası genellikle Ankara’dan olmaktadır. Belirtilen yer ve saatte herkes toplandıktan sonra Ilgaz Yıldıztepe Kayak Merkezi’ne doğru yol alınmaktadır. Acentenin belirlemiş olduğu restoranda yemek yiyebilir ya da mangal partisine katılabilirsiniz. Dilerseniz kayak malzemeleri kiralayarak kızak kayabilirsiniz. Tekerlekli sandalyeler için geçiş yolları kısıtlıdır. Daha çok işitme ve konuşma engeline sahip bireyler için uygun bir tur programıdır. 150 TL ile 250 TL arasında bir ücreti vardır.

Engelsiz Erişilebilir Antalya Turu

Antalya gezilecek yerler

Bu tur daha çok Antalya ve yakınlarında ikamet eden engelli bireyler için uygun olacaktır. Engelli bireyler için Antalya tam erişilebilir kentlerden bir tanesidir. Her tür engele sahip bireyler gönül rahatlığıyla katılabilirler. Tur kapsamında gezilmesi planlanan tüm mekanlar tekerlekli sandalye kullanıcıları ve diğer engelli bireyler için uygun olup olmadığı belirlenmiştir. Şehir turu yaklaşık 8 sürmektedir. Haftanın her günü düzenlenmektedir. Görme engelli, işitme engelli, tekerlekli sandalye kullanıcıları, Down sendromlu bireyler, diyaliz hastaları ve yaşlılar için uygundur. Tur kapsamında gezilecek yerler; Aşağı Düden Şelalesi, Osmanlı Tarzı Evler, Kaleiçi (Eski Şehir), Handrian Kapısı, Cumhuriyet Meydanı, Yivli Minare Camii, Kesik Minare Camii, Saat Kulesi, Hıdırlık Kulesi, Atatürk Evi, Dönerciler Çarşısı, Antalya Panoramik Asansör ve yerel pazarlar olarak belirlenmiştir. Tekerlekli sandalyeyle erişilebilir tuvaletler Düden Şelalesi alanında ve Kaleiçi’nde mevcuttur. Gereken durumlarda her türlü yürüteç, scooter, elektrikli veya manuel tekerlekli sandalye temin edilebilmektedir. Tur tekerlekli sandalye erişimine uygun bir minivan ile gerçekleştirilmektedir.

Bu içeriğimizde engelliler için düzenlenen gezi turları hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Yürüme engelli, işitme engelli, görme engelli fark etmeksizin her türlü engele sahip bireyler yukarıda sıralanmış olan turlara gönül rahatlığıyla katılabilirler. Buna benzer daha birçok seyahat, tatil ve gezi fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

6 Yorum

  1. Merhaba karadeniz turu yapmayı çok istiyorum fakat ortopedik engelliyim bu yüzden de turlarda yürümekte zorlanırım diye çok korkuyorum acaba bahsettiğiniz engelli turları hangi firmalar yapıyor?turların isimlerini mailime atarsanız memnun olurum

  2. Merhaba karadeniz turu yapmayı çok istiyorum fakat yürümede engelliyim acaba bahsettiğiniz Karadeniz engelli turları hangi firmalar yapıyor?turların isimlerini mailime atarsanız memnun olurum.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri