Keşfet

Engelliler İçin Gezi Turları

Engelliler için gezi turları ülkemizde ve yurt dışında bazı mekânlarda yapılıyor. Bu mekânların varlığı engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçları özel durumları göz önüne alınarak koşulları düzenlenmiştir. Mesela normal tatil mekânları ya da alanlarında girişte merdiven yanında engelliler için gidebilecekleri alan bulunmalıdır. Yüksek katlara sahip ise merdiven dışında asansör alternatifi gibi durumlar bulunmalıdır. 

Belli başlı tatil alanlarında bu gibi koşullar göz önüne alındığı gibi düzenlenen gezi turlarında da gidilecek olan mekân, müze, cami, oturma alanları, halka açık bazı yerler vb. Gezi turlarında bulunan mekanlar da engelli insanlara, engellerini belli etmeyecek şekilde ortamı tasarlamaları sadece onlar için değil toplum sağlığı için de çok iyi olacaktır. 

Gezi Turuna Hep Birlikte Çıkalım! 

Engelliler için gezi turları  toplumsal eşitsizliği yaratmadan vatandaşların hizmetine sunulur. Ailesi ile gezi turuna çıkmaya karar veren özel durumu olan bir insan gittiği alanlarda kendini özgür ve rahat hissetmelidir. Evindeki rahatlığı gittiği mekânda, tatil alanında bulunan odasında da görmelidir. Peki, Türkiye de engelli olup gezi turuna çıkmak isteyen birisi nerelere gidebilir? 

Erciyes Turu

Gezi turuna çıkmak isteyen insan öncelikli olarak kendi durumunu göz önüne alarak tatil turuna çıkar. Gezi turları için engelsiz başlığı altında Erciyes ve Ilgaz Turu bulunmaktadır. Bu turlara gitmek için en ideal mevsim kış mevsimi olmaktadır. Günübirlik şeklinde de bu gezi turu düzenlenmektedir.

Günübirlik gezi turlarını bazı belediyelerimizin de bünyesinde düzenleyen bazı şehirlerimize örnek verecek olursak:

  • İstanbul’da düzenlenen müze turları,
  • Öze otobüslerle Karadeniz turları
  • Özel otobüslerle doğu turları

Fiziksel ve Ruhsal Olarak Kendinize Zaman Ayırın 

Engelli tatil yerleri  yozlaşmış zihniyetin kurallarını yıkarak her türlü koşulları göz önüne almıştır. Ayrıca engel tanımayan engelli insanlarımız, herkesten önce hem fiziksel hem de ruhsal açıdan kendileri ve vücutlarını dinlendirmeye ihtiyacı vardır. Bunların yanında moral ve motivasyonları da yüksek olmalıdır. Bu şekilde belediye veya diğer alanlarda düzenlenen gezi turları özel durumu olan insanlarımız için pozitif bir kaynak olacaktır. Bu bünyede düzenlenen faaliyet çalışmalarına ağırlık verilmelidir ve hemen hemen her ortam engelli insanlarımızın sağlık sorunları göz önüne alınarak inşa edilmelidir.

Toplumda eşitlik için öncelikle bu alanlardan başlamak en iyisi olacaktır. Toplumda engelli vatandaşlarımıza karşı farklı bakışlar sergileyen insanlar genelde onların hep evde durması görüşüne sahiptir. Bu düşünce kesinlikle yanlıştır. İşte yapılan bu özel turlar ile bu tabuların yerini güzel yerleri görmek her bireyin hakkıdır felsefesi ön plana çıkarılır.

Bu Yazıda Dikkatinizi Çekebilir: Engelli Dostu Oteller

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu