Festivaller

49. Uluslararası Ürgüp Bağ Bozumu Festivali

Ürgüp Bağ Bozumu Şenliği

Ürgüp Uluslararası Bağ Bozumu Festivali Hakkında

3700 yıllık bağcılık geçmişiyle Ürgüp en güzel üzümlerin yetiştiği yerler arasında geliyor. Çevredeki bağların ve üzümlerin tanıtılması için yapılan 49. Bağ Bozumu Festivali, sizleri bekliyor. Birçok üzüm çeşidinin yetiştiği Ürgüp’te toprak yapısı ve iklime bağlı olarak yalnızca o bölgede yetişen üzüm çeşitleri de bulunmaktadır. İşte Bağ Bozumu Festivali sırasında bu özel üzüm çeşidi de festivale gelecekleri karşılayacak.

uluslararası ürgüp bağ bozumu festivali

Bağ bozumu zamanlarının kutlanması geleneği yeni bir şey değildir. Yunan mitolojisindeki 12 Olimpos tanrısından biri olan Dionysos, Zeus ve Semele’nin oğlu olarak bilinmektedir. Bu oğlan, küçük yaşta titanlar tarafından kaçırılmış ve parçalara ayrılmıştır. Adı, Yunancada iki kere doğan anlamına gelen Dionysos’un sembolü ise asma ağacıdır. Bağ bozumu tanrısı olarak bilinen Dionysos’un şerefine düzenlenen bağ bozumu şenlikleri çok uzun zamandır yapılmaktadır ve günümüzde bu Uluslararası Ürgüp Bağ Bozumu Festivali gibi birçok festivale ilham kaynağı olmuştur.

Tarım festivalleri kapsamına giren Bağ Bozumu Festivali, geçen senelerde yapıldığında birçok etkinlik, yerel dans gösterileri, konserler ve Mehteran Bölüğü’nün gösterisiyle ziyaretçilerini heyecanlandırmıştı. Oldukça yoğun ilgi gören festivalin 2021 yılında da ziyaretçisinin bol olacağı tahmin ediliyor.

Balon Festivali ile beraber yapılacağı konuşulan Bağ Bozumu Festivali hiç olmadığı kadar eğlenceli olacak. Efsanevi bir geleneğin devamı olan festivale siz de katılın ve Ürgüp’ün güzellikleriyle tanışın!

Bağ Bozumu Festivali Ne Zaman Yapılacak?

uluslararası ürgüp bağ bozumu festivali

2020 yılında Covid-19 pandemisi sebebiyle ertelenen festivallerden biri olan Bağ Bozumu Festivali, 2021 yılında kesin olarak yapılacak. Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde yapılacak olan festivalin Balon Festivali ile beraber yapılacağı konuşuluyordu ancak Balon Festivali 28 Ağustos 2021’de başladı.

Bu sene 49.’su yapılacak olan Bağ Bozumu Festivali ise Eylül ayında yapılacak. Eylül ayı bağ bozumu için önemli bir zaman çünkü yıl boyunca emek verilen bağların verdiği ürünlerin toplanması gereken zaman bağ bozumu zamanı ve bu da eylül ayına denk gelmektedir. Her eylülde düzenli olarak yapılan Uluslararası Ürgüp Bağ Bozumu Festivali, Ürgüp Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak.

uluslararası ürgüp bağ bozumu festivali

Etkinlikleri, 16.00-23.59 saatleri arasında yapılacak olan Bağ Bozumu Festivali üç gün sürecek. 10 Eylül 2021-12 Eylül 2021 tarihleri arasında festivale gidebilirsiniz.

Daha fazla festival haberi için GeziLinki’ni takip edebilirsiniz. Ayrıca ilginizi çekebilir: MilyonFest Fethiye 2021 Ne Zaman Yapılacak?

Bu içerikte Ürgüp’te geleneksel olarak düzenlenen Bağ Bozumu Festivali hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Ürgüp gezinizin tarihini festival zamanına getirerek eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri