Festivaller

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri 2021 Ne Zaman Yapılacak?

Kırkpınar Yağlı Güreşleri Etkinlik Detayları

Geleneksel Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri bu sene de Edirne’de düzenleniyor. 659’uncusu düzenlenecek olan güreş etkinlikleri sizleri bekliyor!

659. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri

Her sene Edirne’de düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde pehlivanlar üç gün boyunca er meydanı denilen alanda güreşerek mücadele edeceklerdir. Yağlı güreşlerin son günü yapılan finaller ile her kategorinin birincisi, ikincisi ve üçüncüsü belli olacaktır. Başpehlivan, bunların arasında en önemli olandır. Ayrıca, güreşler sırasında Kırkpınar Festivali gerçekleşir ve çok farklı etkinlikler yapılır.

Osmanlı Devleti zamanında her yerde düzenlenen panayırlarda yağlı güreş yapılır ancak sadece Kırkpınar’da, Baş unvanını kazanmış olan pehlivan, bir sonraki senenin Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne kadar Başpehlivan olarak bilinirdi. Bu durum geleneksel olarak günümüzde de sürmektedir. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri her yıl başpehlivanını seçmektedir.

tarihi kırkpınar yağlı güreşleri

Yağlı güreşe katılan her pehlivanın güreş malzemelerinin başında kispet gelmektedir. Malak, dana veya manda derisinden yapılır yapılan kispet, aynı zamanda diz donu olarak bilinir. Deriden yapılma, dar paçalı ve pehlivanların rahat etmesi amacıyla özel yumuşaklıklarla tasarlanmış bir kıyafettir.

Diz kapağının altında olan kispet kısmına paça denmektedir. Paçabent, paça ve etin arasındaki yerdir ve buraya keçe konur. Bu keçenin üstüne çekilerek sicimle bağlanmaktadır.

Sıkı bağlanmamış olan paçanın içine sokulan parmaklar nedeniyle oyun almak oldukça kolaylaşmaktadır. Güreş sonrasında kispet yağlanarak Zembil’e konur ve saklanır. Zembil, sazdan yapılan bir torbadır. Yağlı güreşçiler güreş sırasında zor kavranılmak için yağlanırlar.

Güreşler öncesi pehlivanlar öncelikle sol omuzlarını, kollarını, kispeti ve göğüslerini sağ elleriyle yağlarlar. Daha sonra aynısını sol elleriyle, sağ taraflarına yaparlar. Ancak önemli olan sağdan başlamaktır. Pehlivanlar, birbirlerinin sırtını da yağlarlar. Güreş başladığında çayırda gezen yağcıdan istedikleri zaman su ve yağ alabilirler.

tarihi kırkpınar yağlı güreşleri

Yağlı güreşçilerin zembili duvara asmalarından güreşi bıraktıkları belli olmaktadır. Gezi haberleri kapsamında yapılan açıklamada Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri en önemli özelliğinin zurna ve davulda Kırkpınar’a has bir melodinin bulunması olduğu ifade edildi. Yağlı güreşlerde çalan müzisyenler güreşin ezgisini çok iyi bilmeli ve güreşin durumuna göre müzik ritmini ayarlayabilmelidir.

Peşrevin güreşe hazırlık ve güreşin başlangıcı olduğunu kaydeden festival haberleri, güreşe ısınmak için yapılan hareketler olarak da bilindiğini belirtti. Peşrevin, izleyicilerin beğenisini kazanmanın yanında pehlivanların morallerini de yükseltmekte olduğu ifade edildi.

tarihi kırkpınar yağlı güreşleri

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri tahmini başlama tarihi 28 Haziran 2021 ve tahmini bitiş tarihi 4 Haziran 2021.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri ilginizi çektiyse, 2021 festivalleri arasından dikkatinizi çekebilir: Bozcaada Uluslararası Yerel Tatlar Festivali 2021 Ne Zaman?

Daha fazla festival, gezi magazin haberi almak isterseniz GeziLinki’ni takip etmeyi unutmayın!

Bu yazımızı okumanızı öneririz: Kırkpınar Yağlı Güreşleri 2022 Ne Zaman? Etkinlik Tarihi ve Detaylar

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri