EdirneFestivaller

Kırkpınar Yağlı Güreşleri 2022 Ne Zaman? Etkinlik Tarihi ve Detaylar

Kırkpınar Yağlı Güreşleri Hangi Tarihler Arasında Yapılacak?

Kırkpınar Yağlı Güreşleri, her sene Edirne’de düzenlenen bir turnuvadır. Turnuvada pehlivanlar üç gün boyunca er meydanına çıkarak mücadelelerini sergilerler. Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Türk sporunun önemli dallarından biridir ve Osmanlı Dönemi’nden beri varlığını sürdürmektedir. Peki 2022 Kırkpınar Yağlı Güreşleri ne zaman, hangi tarihlerde düzenlenecek?

Kırkpınar Yağlı Güreşleri Nedir? Festivaldeki Etkinlikler Nelerdir?

Kırkpınar Yağlı Güreşleri sık sık duyduğumuz bir spordur ancak çoğu insan bu sporun tam olarak ne olduğundan habersizdir. Bu oyun kendi içerisinde belirli kurallara ve düzene sahiptir. Dünya üzerinde birçok ülkede de bilinmektedir. Tarihi 4 bin 500 yıl öncesine kadar dayanmaktadır.

Kirkpinar-Yagli-Gures-Festivali-2022fsdfsf

Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Edirne Kırkpınar’da düzenlenmektedir ve 7 gün sürmektedir. Genellikle haziran ayının sonlarında ya da temmuz ayının başlarında düzenlenmektedir. Edirne’nin en bilindik mesire alanlarından biri olan Sarayiçi güzergahında yer alan bir alanda yapılır. Birçok pehlivan yarışır ve kazanan pehlivan “Başpehlivan” unvanını kazanır. Bu turnuvanın en prestijli ödülüdür ve 1 yıl boyunca altın kemerin sahibi olur. 3 yıl boyunca art arda bu turnuvayı birincilikle bitiren pehlivan ise altın kemerin kalıcı sahibi olur.

Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali, 7 gün boyunca onlarca pehlivanın katılımı ile gerçekleşmektedir. Festivale ilgi yerel halkın yanı sıra yerli ve yabancı turistlerden de oldukça yoğundur. Yurt içinden ve yurt dışından birçok turist bu etkinlikler için Kırkpınar’ı ziyaret etmektedir. Ayrıca Edirne’nin sembollerinden biri olan Selimiye Camii’nin bahçesinde yer alan müzede bir Kırkpınar Odası bulunmaktadır. Bu da Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin ziyaretçilere tanıtılmasında büyük bir rol oynamaktadır.

Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali 2022 Ne Zaman, Hangi Tarihler Arasında Yapılacak?

Kirkpinar-Yagli-Gures-Festivali-2022-ssf

Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali her yıl Edirne Belediyesi tarafından farklı tarihlerde düzenlenmektedir. Ancak genellikle temmuz ayının başlarında düzenlendiğini söylemek mümkündür. 2022 Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali’nin gerçekleştirileceği tarih geçtiğimiz günlerde Edirne Belediye Başkanlığının yapmış olduğu açıklamada açıklanmıştır.

Açıklanan bilgiye göre Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali 2022 senesi için 27 Haziran ile 3 Temmuz arasında gerçekleşecektir. Ayrıca yapılan açıklamada Covid-19 tedbirleri gereğince organizasyonda bazı değişiklikler yapıldığı bildirilmiştir. Değişiklikler kapsamında bu sene organizasyonun şenlik ve festival boyutu yapılmayacaktır. Organizasyonda yalnızca güreş müsabakaları gerçekleştirilecektir. Ancak kısıtlı sayıda da olsa seyirci alınacağı da belirtilmiştir. Bu sene yolunuz Edirne tarafına düşerse festivali görmeden dönmemelisiniz.

Daha birçok gezi ve festival bilgileri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri