EdirneGastronomi Gezileri

Edirne’nin En İyi Sokak Lezzetleri: Edirne’nin Nesi Meşhur?

Edirne Sokak Lezzetleri

Türkiye’yi Avrupa’ya bağlayan ve Trakya’nın en güzide şehirlerinden biri olan Edirne her yönüyle keşfedilmesi gereken bölgelerden biridir. Şehrin asırlar öncesine dayanan tarihi geçmişi ve kültür birikimi şehre ayrı bir zenginlik kazandırmıştır. Mimar Sinan’ın ustalık eserlerinin birçoğunu şehirde gezip görmek ve tarihe tanıklık etmek için Edirne gezilesi şehirler arasındadır. Bununla birlikte şehrin mutfak kültürü de bir hayli gelişmiştir. Bunu ise Osmanlı’nın 92 sene boyunca başkentliğini yapmış olmasına borçludur. Edirne’nin nesi meşhur sorusu için birçok örnek sıralamak mümkündür. İşte GeziLinki okurları için Edirne’nin en iyi sokak lezzetleri…

Yaprak Ciğer

Edirne’nin Nesi Meşhur?

Edirne mutfağının en popüler lezzetlerinden biri ciğerdir. Edirneliler ciğeri birçok şekilde tüketirler. Ciğer tava ve yaprak ciğer dürümleri en yaygın olanlarıdır. Edirne geziniz esnasında ayak üstü de olsa pratik bir şekilde lezzetli bir yemek yemeyi istiyorsanız ilk alternatifleriniz arasında yaprak ciğer yer alabilir. Edirne’nin merkezinde yer alan Eski Sebze Hali çevresinde yaprak ciğer yiyebileceğiniz birçok mekan bulunmaktadır. Burada ciğeri hem porsiyon hem de dürüm olarak alabilirsiniz.

Deva-i Misk Helvası

Edirne’nin Nesi Meşhur?

Edirne’nin meşhur tatlıları denince akla ilk gelenlerden biri de misk helvasıdır. Osmanlı mutfağının Edirne’ye kazanımlarından biri olan bu helva o dönemde Edirne Deva-i Misk Helvası olarak bilinmekteydi. Oldukça sağlıklı ve şifa kaynağı bir tatlı olarak görülmekteydi. Ancak günümüzde şeker oldukça sakıncalı bulunduğundan sağlıklı olarak algılanmaması normaldir. Tatlının asıl tarifinde glikoz ya da saf şeker kullanılmayıp bal veya şeker pancarı tercih edildiğinden sağlığa herhangi bir zararı bulunmamaktadır. İçerisinde; yumurta akı, bal, badem ve 41 çeşit baharat bulunmaktadır. Lezzeti oldukça güzel olsa da biraz ağır bir tatlı olduğunu söylemek mümkündür. Edirne Sultanzade ve Edirne Arslanzade pastanelerinde bu lezzete kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Fiyat olarak ortalamanın bir tık üstündedir.

Badem Ezmesi

Edirne’nin Nesi Meşhur?

Edirne’nin nesi meşhur sorusu için bir diğer tatlı önerisi de badem ezmesidir. Badem ezmesi şehirde bir hayli meşhurdur. Osmanlı saray mutfağının önemli lezzetleri arasında yer almaktadır. Bademlerin ayıklanıp ardından su, limon ve şeker yardımıyla ezilip macun kıvamına getirilmesiyle hazırlanan bu tatlıyı Edirne’nin birçok yerinde bulabilmeniz mümkündür. Badem ezmesi, Edirne ve Türkiye sınırlarını aşarak Avrupa’ya da yayılmış ve “Marzipan” adı altında Avrupa mutfağında yerini almıştır. Tatlının geçmişi Osmanlı saray mutfağına dayansa da çeşitli rivayetlere göre Mısırlı göçmen bir ustanın tarifinden alınmıştır. Söylentilere göre II. Murat’a bir sefer dönüşünde bu tatlıdan ikram edilir, II. Murat bu tatlıyı çok beğenir ve ardından tatlı büyük bir üne kavuşur.

Kavala Kurabiyesi

Edirne’nin Nesi Meşhur?

Edirne mutfağında hamur işleri önemli bir yere sahiptir. Edirne’nin meşhur lezzetlerine bakıldığında genellikle kırmızı et yemeklerinin ve hamur işlerinin yoğunlukta olduğu görülmektedir. Edirne bademli kurabiyesi ya da bir diğer bilinen adıyla Kavala kurabiyesi, Edirnelilerin en sık yaptığı tatlılar arasında yer almaktadır. Bu kurabiye de Osmanlı saray mutfağının ürünlerinden biridir. Edirne ve çevresinde yetişen bademlerin çok olması sebebiyle bademlerin birçok lezzet tarifinde kullanıldığı görülmektedir. Siz de Edirne geziniz esnasında Kavala kurabiyesini deneyebilirsiniz. Hemen hemen her pastanede bulunmaktadır.

Acıbadem Kurabiyesi

Edirne’nin nesi meşhur sorusu için verilebilecek son örnek acıbadem kurabiyesidir. Birçok yörede bu kurabiyeye rastlamak mümkündür ancak Edirne yöresinde sağlam bir yeri vardır. Acıbadem kurabiyesi hem oldukça sağlıklı hem de farklı bir lezzettir. Edirne geziniz esnasında pratik bir şeyler atıştırmak istiyorsanız tercihinizi bu kurabiyeden yana kullanabilirsiniz.

Bu içerikte Edirne’nin nesi meşhur sorusu için örnekler sıralanmıştır. Buna benzer daha birçok gezi ve gastronomi içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri