EdirneYurtiçi Gezilerimiz

Edirne Gezi Rehberi: Edirne Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Edirne Gezilecek Yerler

Trakya Bölgesi’nin en güzide şehirlerinden olan Edirne tarih boyunca önemli bir yere sahip olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu’nun bir dönem başkentliğini de yapan şehir büyük bir kültürel birikime sahiptir. Şehir tarihi dokusunu yüz yıllar geçmiş olsa da korumayı başarabilmiştir. Edirne gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında hem tarihi hem de turistik birçok lokasyon bulunmaktadır. Yolu Edirne’ye düşecekler için GeziLinki tarafından detaylı bir şekilde oluşturulmuş Edirne gezi rehberi sizlerle…

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi

Edirne gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Özellikle son dönemlerde, ülkemizin dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrayan noktalardan bir tanesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’dir. Bu müze sadece ulusal çapta değil uluslararası çapta da büyük bir ün kazanmıştır. Aldığı ödüller ve konu olduğu makaleler ilginin daha da artmasına sebep olmuştur. Sağlık Müzesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun Darüşşifa kültürünü günümüze kadar taşımayı sürdüren müze olma özelliğiyle önemli bir yere sahiptir. Müze hem Osmanlılar hem de Selçuklular dönemindeki tıbbi bilgiler günümüze kadar ulaşmıştır. Külliye II. Bayezid tarafından yaptırılmıştır. Darüşşifa ve hemen bitişiğinde bulunan Tıp Medresesi ise günümüzde Trakya Üniversitesi tarafından korumaya alınmıştır. Külliye içerisinde; hamam, darüşşifa, tabhane, tıp medresesi, imaret, köprü, hamam, su deposu, değirmen, sıbyan mektebi, mehterhane gibi bölümler yer almaktadır. Haftanın her günü saat 08.00 – 19.00 arasında ziyarete açıktır. Şehir merkezinden hareket eden 3A ve 1A minibüsleri ile kolay bir şekilde müzeye ulaşım sağlanabilir.

Üç Şerefeli Camii

Edirne gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Edirne gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında Üç Şerefeli Camii özel bir yere sahiptir. Caminin 1410 senesinde yaptırıldığı bilinse de henüz kesin olarak kim tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Ancak çeşitli kaynaklarda Yıldırım Bayezid’in oğullarından Musa Çelebi’nin yaptırmış olduğu geçmektedir. Bir başka görüşe göre ise cami II. Murat tarafından yaptırılmıştır. Caminin ustası ise dönemin ünlü mimarlarından Mimar Sinan’ın ustası Müslihiddin Ağa’dır. Üç Şerefeli Camii’nin en ayırt edici özelliklerinden biri şadırvanıdır. Şadırvanı bilindik şadırvanlara oranla oldukça geniştir. Orta kubbesi ise görece daha yüksek ve büyüktür. 4 adet minaresi vardır. Minareler avluların köşe noktalarında yer almaktadır. En yüksek minare “Üç Şerefeli” olandır ve camiye de adını vermiştir. Şerefelerin tamamına ayrı merdivenler ile çıkılmaktadır.  Bunlara ek olarak caminin doğu tarafında 2 tane de medrese bulunmaktadır. Bu medreselerin II. Murad tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Şehir merkezinde, Selimiye Camii’nin 600 metre uzağında yer almaktadır. Selimiye’ye giden toplu taşımalar buraya da ulaşım sağlamaktadır.

Edirne Büyük Sinagogu

Edirne gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Türkiye’nin en büyük ve Avrupa’nın ise üçüncü büyük sinagogu olan Edirne Büyük Sinagogu’nun tarihi 1492 senesinde Avrupa’daki baskılardan kaçıp Osmanlı İmparatorluğu’na sığınan Seferad Cemaati’ne dek uzanmaktadır. 1905 senesinde çıkan büyük bir yangın sonucunda sinagog büyük bir oranda yanmış ve Sultan II. Abdülhamit bir ferman çıkararak yeniden inşa edilmesini istemiştir. Bu tarihte sinagog büyük bir restorasyon sürecinden geçmiş ve 1907 senesine gelindiğinde Hamursuz Bayramı arifesi esnasında tekrar hizmete açılmıştır. Yapının mimarı, Fransız Mimar France Depré binayı Viyana’da yer alan Leopoldstadter Tempel adlı bir sinagogdan esinlenerek tasarlamıştır. Maliyetleri ise o dönem şehirde yaşamakta olan cemaatin yanı sıra Almanya, Macaristan ve Rusya gibi ülkeler başta olmak üzere çeşitli ülkelerden toplanan paralarla karşılanmıştır.

Sinagog günümüzde yeterli cemaat bulunamadığından her gün ibadet için açılmamaktadır. Başta İstanbul olmak üzere çeşitli şehirlerden gelen cemaat üyeleriyle özel günlerde ibadet amacıyla kullanılmaktadır. Bunun dışında sinagog her gün saat 08.00 – 17.00 saatleri arasında halkın ziyaretine ücretsiz bir şekilde açıktır. Kent merkezinden hareket eden 4 numaralı otobüslerle kolay bir şekilde ulaşım sağlanabilir.

Uzunköprü

Edirne gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Edirne gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında Uzunköprü de yer alır. Burası Edirne’nin en güzel ilçelerinden biridir ve aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nun Rumeli’de kurmuş olduğu ilk yerleşim yerlerden biridir. İlçede, Ergene Nehri üzerinde uzunca bir taş köprü vardır ve ilçenin de adı bu köprüden gelmektedir. Uzunköprü ilçesinde gezip görebileceğiniz yerler arasında; Muradiye Camii, Demokrasi Anıtı, Uzunköprü Tren İstasyonu, Türkocağı Binası ve de en bilindik olanı Uzunköprü bulunmaktadır. İnsanlar genellikle ilk olarak taş köprüyü görmeye gitmektedir. Köprü üzerinde yaya yolu da bulunduğundan insanlar çoğunlukla karşıdan karşıya yaya olarak geçerler. Bu şekilde manzarayı daha yakından görürler. Tamamen taşlarla yapılmış olan bu köprünün oldukça etkileyici bir havası vardır. Uzunköprü’ye yolunuz düştüğünde mutlaka bu köprüyü de görmelisiniz.

Erikli Köyü

Edirne gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Keşan ilçesinde yer alan Erikli Köyü doğasıyla ve sahilleriyle ön plana çıkmış bölgelerden biridir. Yunanistan sınırına yaklaşık 60 km mesafede yer almaktadır ve çevresinde çok sayıda gezilecek yerler bulunmaktadır. Genellikle plajları için tercih edilmektedir. Erikli Köyü, Saros Körfezi kıyısında yer alır ve civarında oldukça temiz kumsalları vardır. Bu kumsallardan bir tanesi Mecidiye Sahili’dir. Bölgenin en uzun kumsalı burasıdır. İnce taneli kumlarla kaplı bir plajı vardır ve denizi ise oldukça temizdir. Açık havada doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenler ise Danişment Tabiat Parkı ya da Gökçetepe Tabiat Parkı’nı tercih edebilirler. Her iki tabiat parkının da denize kıyısı bulunmaktadır ve aynı zamanda ormanlık bir alandır. Erikli Köyü’ne oldukça yakın mesafede bulunurlar ve girişler ücretlidir. Erikli Köyü, Edirne şehir merkezine 145 km uzaklıkta yer alır.

Gökçetepe Tabiat Parkı

Edirne gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Erikli Köyü, Gökçetepe Tabiat Parkı’na yaklaşık 25 km mesafede bulunur. Doğası oldukça temiz ve huzurludur. İnsanlar genellikle buraya dinlenmek, piknik yapmak, yürüyüş yapmak ya da kamp yapmak için gelirler. Burada ayrıca bungalov evlerde konaklamak da mümkündür. Denize yakın bir konumda yer aldığından denize girebilir ardından çamlıkların altında dinlenebilirsiniz. Denizi dalgasız ve durudur ancak bazı bölümlerde taşlık alanlar mevcuttur. Edirne’de açık havada vakit geçirmek isteyenler için oldukça ideal olanaklara sahiptir. Duş, lavabo, giyinme kabinleri vardır. Girişler ücretlidir.

Enez Kalesi

Edirne gezilmesi ve görülmesi gereken yerler

Edirne gezilmesi ve görülmesi gereken yerler listesinin son sırasında Enez Kalesi yer alıyor. Burası Edirne’nin Enez ilçesinde yer alan ve geçmişinin Antik Çağ’a uzandığı bilinen tarihi bir kaledir. Kalenin yapılma amacı Balkanlar’dan gelen barbarları durdurmaktır. Kalenin ana girişi doğuda yer alır ancak bir girişi daha bulunmaktadır. Diğer giriş ise kuzeyde bulunur. Kalenin bulunduğu konumun manzarası oldukça görkemlidir. Kaleye çıktığınızda deniz adeta ayaklarınızın altındaymış gibi görünmektedir. Kalenin 15 tane suru bulunmaktadır ve surların büyük bir bölümü ayakta kalabilmeyi başarmıştır. Bunun nedeni ise çokça kez restorasyon sürecinden geçmiş olmasıdır. Özellikle 6. yüzyılda Bizans İmparatoru Justinianus tarafından yapılan restorasyonun oldukça kapsamlı olduğu bilinmektedir. Yolunuz Enez’e düştüğünde mutlaka bu tarihi yapıyı da görmelisiniz.

Bu içeriğimizde Edirne gezilmesi ve görülmesi gereken yerler hakkında bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu