BalıkesirMarmaraPlaj ÖnerileriYurtiçi Gezilerimiz

Cennet Ada Koyu nerede? Cennet Ada Koyu’na nasıl gidilir?

Cennet Ada Koyu Gezi Rehberi

Cennet Ada Koyu, Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı olan Cunda Adası’nın, isminden de anlaşılacağı gibi cennet gibi bir bölgesidir.

Cennet Ada Koyu, denizi, plajı, tarihi kalıntıları ve doğası ile ünlü eşsiz bir bölgedir. Koy daha önce denize girdiğiniz bölgelere benzemez, atmosferi çok farklıdır. Öte yandan bu koy çok bilinmediği için bölge bakir kalmıştır. Bu ise koya ayrı bir huzur katmaktadır.

Cunda bölgesi (Alibey Adası) daha çok günümüzde gezilecek ve yemek yenecek bir bölge olarak lanse edilmektedir. Ancak bölgenin kendine has eşsiz plaj ve koyları bulunmaktadır.

Bunlarda biri olan Cennet Ada Koyu’nda tatil yaparak eşsiz bir bölgede unutulmaz zamanlar geçirebilir. Cunda’nın çarşısına giderek güzel zeytinyağlı yemekleri tadabilir ve Cunda’nın gece hayatında eğlenebilir. İsterseniz Cunda’nın sahilinden kalkan teknelere binerek Ayvalık’a geçebilirsiniz. Bölge her türlü plan için müsaittir.

CENNET ADA KOYU’NA ULAŞIM

Cennet Ada Koyu, Cunda Adası’nda bulunan bir bölge olduğu için ilk önce Cunda Adası’na ulaşılmalıdır. Cunda Adası’na Ayvalık ilçesinden köprü ile kara bağlantısı vardır. Ayrıca Cunda Adası’na Ayvalık sahilde bulunan teknelerle de geçebilirsiniz. Bu teknelerin ücreti yaklaşık olarak 5 TL civarındadır.

Cunda Adası’na geçildiği zaman koy Cunda Adalar Tabiat Parkı’nın yanında kalmaktadır. Bölgeye merkezden yürümek biraz zaman alacağı için isterseniz taksi ile isterseniz de kendi aracınızla gidebilirsiniz. Bölgeye minibüs veya otobüs ile ulaşım yoktur.

Ayvalık yaz aylarında yüzbinlerce kişi tarafından ziyaret edilen bir ilçedir. Bu nedenle Marmara ve Ege Bölgelerinden buraya her gün otobüs bulunmaktadır. En hızlı ulaşım ise Balıkesir’den yapılmaktadır. Balıkesir merkezde bulunan TTM’den kalkan Ayvalık otobüsleri yaklaşık 2 saatlik bir süre sonunda Ayvalık merkezde olmaktadır. Cunda’ya geçmek için ise Ayvalık merkezden minibüs ve otobüsleri kullanabilirsiniz.

Ancak yaz aylarının dışında illerden otobüs sayısı Ayvalık için oldukça azdır. Günde 7,8 olan hatlar 1’e 2’ye düşmektedir. Bazı illerden ise otobüs ulaşımı tamamen durmaktadır.

CENNET ADA KOYU’NDA KONAKLAMA

Cennet Ada Koyu tam bir çadır kampı bölgesidir. Fotoğraflardan da anlayacağınız üzere huzur, deniz ve ormanın olduğu bölgede kamp atmak eşsiz bir deneyim olacaktır. Eğer kamp yapacaksanız kalmayı planladığınız gün kadar yanınızda yiyecek-içecek ve giysi bulundurmanız gerekmektedir.

Ayrıca bölgede otel de bulunmaktadır. Ancak sayıları oldukça az olan bu otellerde erken rezervasyon haricinde yer bulmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle Cunda’da butik otellerde kalabilir ve denize girmek için koy tercih edilebilir.

SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER BİR NOKTA: Ayazma Plajı nerede? Ayazma Plajı’na nasıl gidilir?

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu