BursaMarmara

Bursa Arkeopark: Sanat ve Tarih’in Merkezi

Bursa Arkeopark Gezi Rehberi

Gezginler çantalar hazır mı? Rotamız belirlendi: Bursa Arkeopark! Bursa ziyaretimizde oldukça çok bahsedilen Arkeopark Açık Hava Müzesi’ni gezdik. Birbirinden eşsiz notlar tutarak sizlere Bursa Arkeopark Gezi Rehberi‘ni hazırladık.

Bursa Arkeopark

Bursa Arkeopark Açık Hava Müzesi

Tarih ve sanat meraklıları için 8500 yıllık geçmişi bulunan bir değer. Aktopraklık Höyük Arkeopark ve Açıkhava Müzesi Avrupa’nın en büyük tarih öncesi parkı unvanına sahip. Günümüzden 8500 yıl önceki döneme ait bulguları taşıyan Arkeopark, Akçalar Aktopraklık mevkiinde yer almakta. 2004’ten itibaren sergilenen müzesi ile tarihi ve turistik mekandır.

Böylesi bir değer pek bilinmese de insanların merak ve araştırmacı yönünü ortaya çıkaran bir değere sahip. Arkeoparkın kuruluş amacını yetkili kişiler geçmiş ile bugün arasındaki o köprüyü yakalamak istememiz. Doğrusu tarih değeri taşıyan bu eserleri görmek ile düşünmek arasındaki fark süper olmalı.

bursa arkeopark - gezilinki.com

Bursa Arkeopark ve Açık Hava Müzesi pek çok turisti ağırlamasının yanı sıra okula giden çocukları böylesi tarihi olan bir mekanda gezi fırsatı sunuyorlarmış. Hala şu an dahi Akçalar Aktoprak mevkiinde yapılan kazılar ve rastlanılan bulguları bu müze alanında sergileniyormuş. Arkeopark ile hem doğa gezisi yaparken hem de kültürel bir değişim imkanını aynı anda yapma kulağa fantastik geliyor.

Bursa Arkeopark

Açık Hava Müzesinin planı 3 şekilde yapılmış. Bunlardan iki tanesi, höyükteki arkeolojik bulgulara göre inşa edilen tarih öncesi köy yaşatmalarıdır. İlk köy Neolitik dönemi, diğeri ise gelişkin köy topluluklarına ait Kalkolit dönem yerleşmelerine ait yansımalardır.

Bursa‘da yer alan bu tarihi ve sanatsal değeri yüksek açık hava müzesi canlı canlı görmek isterseniz GeziLinki Youtube kanalımızı ziyaret etmenizi şiddetle öneririz. Sadece Arkeopark ile sınırlı kalmayan gezi rotamız sayesinde birbirinden harika yerler göreceğinizi söylememiz mümkün. Üstelik biz ailecek gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi sevdiğimizden bildirimlerimizi açtığınızda her yeni rotamızdan anında haberdar olabilirsiniz.

Arkeopark Ne Zaman Açık?

Bursa Arkeopark Pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyarete açık. Ziyaret saatleri ise her gün 09:30 – 17:30 saatleri olarak belirlenmiş. 

OTOBÜS: Arkeopark’a otobüs ile gitmek isterseniz 7 / S hat numaralı otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

OTOMOBİL: Şahsi aracınızla Arkeopark’a gitmek isterseniz ilk olarak Bursa’nın Nilüfer ilçesine gitmeniz gerekiyor. Navigasyon desteği ve tabelalar aracılığıyla kolay bir şekilde bu tarihi mekana ulaşabilirsiniz.

Buna benzer daha birçok tatil ve gezi içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalına da göz atabilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri