BursaMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

Bursa Tophane Parkı Gezi Rehberi

Bursa Tophane Parkı’nda Ne Yapılır?

Tophane Parkı Bursa’nın en güzel noktalarından biridir. Kısa bir süreliğine gittiğim Bursa‘dan hiç ayrılmak istemedim. Şehire ilk adım attığım andan itibaren resmen hayran kaldım. Merkeze yakınlığı nedeniyle ilk dikkatimi çeken bölge Tophane Parkı oldu. Kalabalık bir park olmasının nedenini parka girişimle birlikte anladım. Tüm güzellikler bu parkta toplanmış resmen.

Kalabalık bir yerli ve yabancı turist topluluğu mevcut olan parkın bence en ilgi çekici tarafı Osmanlı Devleti’nin kurucularının  türbesinin bulunmasıydı. Türbelerin yanı sıra saat kulesi dikkatimi çeken diğer bir unsur oldu. Parkın tam ortasında yer alan saat kulesinden Bursa’yı tamamen ayaklarımın altında hissettim. Bursa’ya yolunuz düşerse mutlaka 7 katlı saat kulesine çıkın ve şehri kuşbakışı izleyin. İnanın pişman olmazsınız.

1-28

Osman Ve Orhan Gazi Türbeleri

Şehre girdiğim anda ilk dikkatimi çeken Tophane Parkında beni ilk karşılayan Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri oldu. Neredeyse tüm gün gezdiğim türbe beni cezbetti. Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi için Bursa‘nın yeri ayrı bir önem taşımış. Hatta o kadar önemliymiş ki oğlu Orhan Gazi’ye vaziyette bulunarak “Ölümümden sonra beni buraya gömün” ifadelerini kullanarak şu anki türbenin yerini gösterir.

Türbenin içini gezdiğim anda içimi mistik bir hava kapladı. Her ne kadar kalabalık olsa da çıkmak istemedim. Osmanlı Devleti’nin o dönemlerde verdiği mücadele canlandı gözümde. Yolunuz Bursa’ya düşerse mutlaka bu maneviyatı yaşamanız için Tophane Parkını görmenizi tavsiye ederim. Sıra sıra dizilmiş savaş topları ve 11 adet İstiklal Savaşı Şehitlerimizin mezarını görüp de duygulanmamak elde değil.

Tophane Parkı Saat Kulesi 

Bursa’ya gelip de Tophane parkının tam merkezinde yer alan 33 metre yüksekliğindeki saat kulesine çıkmadan yapamadım. Belediye tarafından yangın gözetleme merkezi olarak kullanıldığını öğrendim. Kulenin tepesinde yer alan  3 adet devasa Türk Bayrağı dikkatimi çekti.

2-16

Dört yöne bakacak şekilde 4 adet dev saatler insanın dikkatini çekiyor. Ayrıca 7 katlı kuleden tüm Bursa‘yı izlemek mümkün. Bursa‘ya gelirseniz mutlaka kuleye çıkarak şehre birde bu gözle bakmanızı tavsiye ederim. Bu ihtişamlı yapının cazibesine kapılmamak mümkün olmuyor.

  • Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

 

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri