ArtvinKaradenizYurtiçi Gezilerimiz

Artvin Gezi Rehberi: Artvin’de Nereler Gezilir?

Artvin Gezilebilecek Yerler

Türkiye’nin en sevilen gezi destinasyonlarından biri olan Artvin, kesinlikle gezip görmeye değer güzelliklere sahiptir. Görkemli dağları, yemyeşil tepeleri ve ormanları, birbirinden güzel yaylaları, gölleri ve 5 bin yılı aşkın geçmişiyle Artvin’de gezilecek yerlerin sayısı bir hayli fazladır. Bu içeriğimizde de Artvin’de nereler gezilir sorusu için çeşitli öneriler listelenmiştir. İşte ilgilileri için detaylı bir şekilde hazırlanmış olan Artvin gezi rehberi:

Artvin Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Handzta Manastırı

Artvin’de nereler gezilir

Artvin’in merkez ilçesine bağlı Pırnallı Köyü’nde bulunan Handzta Manastırı birçok isimle anılmaktadır. Manastır; Porta Manastırı, Pırnallı Manastırı ya da Hantsta Manastırı gibi isimlerle de tanınmaktadır. Günümüzde Pırnallı Köyü olarak bilinen köyün eski adı Porta olup manastırın da bu isimle anıldığı dönemler olmuştur. Orta Çağ’dan kalma Gürcü bir Ortodoks manastırı olup Gürcü din adamı Grigol Handzteli tarafından inşa ettirilmiştir. Hantsteli ilk olarak ahşap bir kilise inşa edip hücreler kurdu. Ardından yemekhane için bir salon tasarladı, 9. yüzyılın başlarına gelindiğinde yerel zenginlerden birinin katkılarıyla kilise taş malzemelerle güçlendirildi. Bugünkü manastırın asıl temelleri ise dönemin prensleri Aşot Kuhi ve Büyük Gurgen tarafından atılmıştır. Kilisenin uzunluğu yaklaşık olarak 10 metredir. Bir destek duvarı üzerinde oturan kilisenin alt bölümü, güneydeki pencereleri ve batıdaki girişinde açıklıklar bırakılmıştır. Bunun sebebi buraların bir mekan gibi kullanılmak istenmesidir. Artvin’in tarihe ışık tutan yapıları arasında gösterilen bu manastırı mutlaka şehir geziniz esnasında ziyaret etmelisiniz.

Hopa Kültür Evi ve Müzesi

Artvin’de nereler gezilir

Müze binası 20. yüzyıl başlarında inşa edilen bir konaktır. Bina yakın tarihte restore edilerek kültür evi ve müzeye çevrilmiştir. Yığma yapım sistemi ile inşa edilen yapıda zemin kat, normal kat ve çatı katı gibi bölümler mevcuttur. 3 katlı bir konaktır. 2 ayrı girişi bulunup ana giriş kapısı ön cephede yer alır. Diğer giriş ise sol cephede yer almaktadır. Konak, Hopa Belediyesi tarafından onarılıp restore edilerek müzeye dönüştürülmüştür. Bina 3 katlı olup içerisinde 2 binden fazla eser bulunmaktadır. Genellikle eski yöresel eşyalar sergilenmektedir. Bölgenin geleneksel yaşam biçimini ve kültürünü yansıtmaktadır. Artvin’i daha yakından tanımak, kültürüne tanıklık etmek için şehirde gezilip görülecek en ideal yerlerden biri olacaktır. Hopa’da Bucak Mahallesi’nde bulunan müzeye giriş ücreti yalnızca 1 TL’dir. Yaz saati uygulamasında haftanın her günü saat 10.00 – 19.00 arası, kış saati uygulamasında 10.00 – 17.00 arası açıktır.

Camili Gorgit Tabiat Koruma Kamp Alanı

Artvin’de nereler gezilir

Artvin’de nereler gezilir sorusu için verilebilecek yanıtlardan biri de Borçka ilçesinde bulunan Camili Gorgit Tabiat Koruma ve Kamp Alanı’dır. Burası yemyeşil tabiatıyla, dingin ortamıyla dikkat çekmektedir. Tabiat parkı daha çok yerel halk tarafından tercih edilen bir bölgede bulunsa da son zamanlarda kamp severler ve doğaseverlerin de büyük bir ilgisiyle karşılaşmaktadır. Burası daha çok yaz aylarında tercih edilebilecek bir bölgedir. Kış aylarında oldukça sert bir havası olduğundan pek uygun bir ortamı yoktur. Ancak daha öncesinde kış kampı üzerine deneyimi olanlar için yine de tercih edilebilecek yerler arasında bulunabilir. Buna ek olarak tabiat parkı yerel halk tarafından sıklıkla günübirlik piknik, doğa gezileri gibi amaçlarla ziyaret edilmektedir. Burada yapılabilecek aktiviteler çeşitlidir. Gölde balık tutulabilir, doğa yürüyüşlerine çıkılabilir, kamp yapılabilir ve mesire alanında dinlenip piknik yapılabilir. Burada market, büfe, restoran gibi herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Bu sebeple alana gitmeden önce tüm ihtiyaçlarınızı temin ederek gitmemelisiniz.

Otingo Kaplıcası

Artvin’de nereler gezilir

Borçka ilçesinde bulunan Otingo Kaplıcası, Balcı Köyü sınırlarında yer almaktadır. Kaplıcanın tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Ivane Caiani isimli tarihçi 19. yüzyılın son çeyreğinde o dönemlerde bir köy olan Borçka hakkında yazmış olduğu bir yazıda bu kaplıcadan söz etmiştir. Söz konusu yazıda kaplıcanın 12. yüzyılda yapıldığı geçmektedir. Kaplıca suyunun özellikle romatizmal rahatsızlıklara ve halsizliğe iyi geldiği bilinmektedir. Kaplıcanın kaynağı, Otingo Deresi’nin ortasından çıkan sıcak sudur. Kaplıca’ya Hopa tarafından gidecek olanlar için toplu taşıma araçları vardır. Borçka Kasabası’ndan kaplıcaya ise orman yolu kullanılarak yaklaşık 1,5 saatte ulaşım sağlanmaktadır. Kaplıca çevresinde konaklayabileceğiniz çeşitli tesisler bulunmaktadır.

Maçahel Yaylası

Karadeniz’in en güzel yaylaları

Macahel Vadisi olarak da bilinen bu yayla yine Artvin’in Borçka ilçesinde yer almaktadır. Artvin’de nereler gezilir sorusu için Maçahel Yaylası kesinlikle uygun bir cevap olacaktır. Yaylanın bir ucu Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyet Bölgesi’ne dek uzanmaktadır. Yaylanın tertemiz bir doğası ve yemyeşil bir ortamı vardır. Sadece Artvin’in değil Doğu Karadeniz’in en güzel yaylaları arasında gösterilir. Gürcistan’ın güneybatı yakası ile Türkiye’nin güneydoğu ucunun tam sınırında bir vadi üzerinde konumlanmıştır. Avrupa kıtasının en yaşlı yağmur ormanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu yönüyle de ün kazanmıştır. Yanı sıra ülkemizin de tek yağmur ormanı burada yer almaktadır. Yaylanın fauna çeşitliliği oldukça yüksek, bitki örtüsü son derece gürdür. Bu sebeple de ülkemizin en nadide biyosfer alanlarından biri olarak gösterilmektedir. 2006 yılında UNESCO tarafından Dünya Biyosfer Rezerv Alanı olarak seçilmiştir. Dünya üzerinde bulunan 621 rezerv alanından ülkemizdeki tek yer burasıdır. Yayla için herhangi bir giriş ücreti yoktur. Borçka ilçe merkezinden 50 km ve Artvin şehir merkezinden ise 80 km uzaklıktadır.

Şavşat

Karadeniz Bölgesi’nde karavan kampı

Artvin’in en güzel ilçelerinden olan Şavşat daha çok doğal güzellikleri ile ön plana çıkmıştır. Her yıl on binlerce yerli ve yabancı gezgin tarafından gezip görülen bir yerdir. Oldukça huzurlu, sessiz ve sakin bir ortamı vardır. Şavşat’a yolunuz düştüğünde burada birçok doğal güzelliği gezip görebilirsiniz. İlk olarak burada Arsiyan Yaylası gezilebilir. Bu yayla şehrin en bilindik yerleri içerisindedir. İlçe merkezinden yaklaşık 25 km uzaklıkta yer alır. Yaylada sık sık şenlikler düzenlenmektedir. Yaz aylarında burada birçok etkinliğe rastlayabilirsiniz. Buna ek olarak Karagöl de Şavşat’ta gezip görebileceğiniz bir diğer alandır. Burası genellikle piknik ve kamp gibi aktiviteler için tercih edilir. Ancak doğası itibariyle de görülmeye değerdir. Son olarak ise Papart Vadisi de ilçede görülebilecek bir diğer noktadır. Doğası itibariyle vakit geçirmeye değer güzelliktedir. Trekking ve kamp gibi aktiviteler için uygundur.

Atatepe

Artvin’de nereler gezilir

Artvin’de nereler gezilir sorusuna verilebilecek son örnek ise ülkemizin en büyük Atatürk heykelinin bulunduğu Atatepe’dir. Burası, şehrin en turistik bölgeleri arasındadır. Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yapılan ancak yasal sorunlar sebebiyle 5 sene boyunca kullanılamayan Atatepe, 2017 senesinde Artvin Belediyesi’nin çalışmaları sayesinde tekrar turizme kazandırılmıştır. Buradaki Atatürk heykeli; 40 ton çelik, 10 ton bakır kullanılarak inşa edilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün Büyük Taarruz Zaferi öncesindeki Kocatepe duruşunu simgelemektedir. Burası büyük bir sosyal tesistir. Yemek yiyebileceğiniz, bir şeyler içip dinlenebileceğiniz alanlar mevcuttur.

Bu içeriğimizde Artvin’de gezilebilecek yerler listelenmiştir. Siz de keyifli ve dolu dolu bir gezi deneyimi yaşamak istiyorsanız Artvin güzel bir seçenek olabilir. Buna benzer daha birçok tatil ve gezi önerileri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri