AkdenizAntalyaYurtiçi Gezilerimiz

Kaş Gezi Rehberi – Antalya’da Gezilecek Yerler

Kaş Gezilecek Yerler

Bir yıl boyunca yaşadığınız stresi bir kenara bırakıp kendinizi huzurun kollarına bırakmaya ne dersiniz? Kaş gezi rehberi bu anlamda size yardımcı olacak en iyi seçenek.

Kaş Nerede? Kaş Hakkında Kısa Bilgi

Antalya ilinin batısında ve Antalya’ya 190 kilometre uzaklıkta bulunan Kaş, Antalya’nın en büyük 4. ilçesidir. Eşen Çayı’nın doğal sınırları ile Fethiye’den ayrılır. Kaş gezi rehberi arasında görülecek yerler arasına Fethiye’yi de eklemek isterseniz Fethiye’nin Kaş’a olan uzaklığı yaklaşık 100 kilometredir. Kaş, Likya Yolu ile Karia Yolunun kesişim noktasında yer alır ve bu coğrafi konum ona tarihi nitelik bakımından önem kazandırır. Kaş, aynı zamanda önemli bir liman beldesidir. Bunların yanında Kaş, Antalya ve Fethiye körfezi arasında yer alan Teke Yarımadası içerisinde bulunur.

kaş plajı

Bunların yanında gezilecek yerler arasına alabileceğiniz, Kaş’a yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bulunan ve Türkiye’nin saklı cenneti diyebileceğimiz Üçağız Köyü’ne uğramalısınız.

kaş gezisi

Kaş ilçesine ulaşım için hava yolunu tercih edecek olursanız, en yakın havalimanı Dalaman ilçesinde bulunuyor. Buraya geldikten sonra, kara yolu ile Kaş’a ulaşmak için 150 kilometre mesafeniz bulunmakta. Kaş gezi rehberi için bir başka hava yolu alternatifi ise Antalya Havalimanı. Burası Kaş’a 200 kilometre uzaklıkta.  

Kaş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kaş’ın bilinen en eski tariki M.Ö. 2000 yılına kadar dayanır. Bu tarihten yola çıkarak Hititlere kadar dayandığını söylemek mümkündür. Bilinen en eski adı ise Habesos’tur. Bu yerleşim yeri üzerinde birçok imparatorluk kurulmuştur: Makedonya Kralı Büyük İskender’im Krallığı, Roma İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu Devleti, Tekeoğulları Beyliği ve Osmanlı Devleti gibi. Bu imparatorluklar sırasında da farklı isimler almıştır ama Kaş gezisi boyunca bu yerleşim yeri ile ilgili dinleyeceğiniz en çarpıcı bilgiler Likya zamanına denk gelmektedir.

Likya Birliği o dönemde Rodos’a karşı bir bağımsızlık mücadelesi içerisindeydi ve bu mücadele sayesinde ülkeyi birlik ve beraberlik ruhu sarmıştı. Bu en önemli özelliklerinden bir tanesiydi. Bu birlik anlayışının çağdaş zamana örnek olabilecek ve Antik Çağ’da eşsiz bir anlayış olduğunu söylemek mümkün. Bunların yanında Likya Birliği’nde kadınlar seçme ve seçilme hakkında sahipti ve her yıl aralarından bir başkan seçiyorlardı. Bu anlamda bu birlik, demokrasi anlayışının yavaş yavaş oluşmaya başladığı birliktir diyebiliriz.

Kaş Gezisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kaş Akdeniz iklimine sahip bir ilçedir. Bu sebeple Kaş gezi rehberi için bahar ve yaz aylarını tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Akdeniz iklimi sebebiyle ilkbahar ayları daha çok tercih edilebilir gibi gözükse de Kaş, yaz ayı gündüz sıcaklık ortalaması en düşük olan bölge özelliğine sahiptir ve ziyaretçileri tarafında yaz aylarında çok daha fazla tercih edilir.

Kaş Gezisinde Ne Yenir? Neler Yapılır?

Burada bahsedeceğimiz yemek ve restoranlar sayesinde yemek konusundaki gezi rehberi rolünü üstlenecek ve başka bir araştırma yapmanıza gerek kalmayacak. Öncelikle Kaş’taki Fransız restoranları size bütçenizi çok zorlamadan Fransız yemekleri tatma olanağı sunacaktır.  Şarap Evleriyle özel mezelerini ve lezzetli makarnalarını tadabileceğiniz gibi farklı farklı el yapımı şaraplarla da sizi buluşturacak bir mekân.

Kaş’ ta birçok antik kent var ve bunların bir kısmı su altında. Burada yapabileceğiniz en güzel şeylerden bir tanesi dalış yaparak bu antik kentin kalıntılarını görebilmek.

Üstelik sadece antik kentler değil, farklı birçok dönemden kalma gemi batıkları da görebileceksiniz. Bunun yanında  jeep safari de yapabilirsiniz. Jeep safari, üstü açık jeeplerle gün boyunca su savaşları yapabileceğiniz bir tur ve bu turlar aynı zamanda Kaş’ın Patara, Kaputaş ve Saklıkent gibi ünlü plajlarına da uğruyor. Bu plajlar sizi mavinin her tonuyla buluşturacak. Yapabileceğiniz bir başka aktivite, Kekova tekne turuna katılmak. Bu tekne turu, birçok koy ve batık şehir görmeniz için ideal bir tur.

kaş dalış

Bunların yanı sıra yamaç paraşütü adrenalini yüksek bir aktivite olmakla birlikte, size Kaş’ın eşsiz manzarasını dağların arasından süzülürken izleme fırsatı verecek. Tabii ki görülecek yerler arasında olan antik kentler gezilmeden Kaş gezi rehberi sonlandırılmamalı.

kaş paraşüt

Patara Antik Kenti, Xanthos Antik Kenti ve bunun yanında Antiphellos Antik Tiyatrosu’na mutlaka uğramalısınız.

kaş antik kent

Kaş’ın Uzun Çarşı’sında bir tur atmak ve begonvil kokan bu sokakta sıralanmış dükkanları gezmelisiniz. Ayrıca Likya ve Karia yollarından yararlanarak kendinize bir rota belirlemeli ve güzel bir doğa yürüyüşü yapmadan dönmemelisiniz.

çarşı kaş

Kaş Gezisi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Tavsiyeler

Kaş plajlarının yapısı genellikle taş ve kayalıktır. Bu nedenle aklınızda bu tatilde yüzmek gibi bir fikir varsa, kesinlikle yanınıza plajın yapısına uygun ayakkabılar almalısınız. Eğer festivallere katılmak hoşunuza giden bir aktivite ise Kaş gezi rehberi planınızı  festival tarihlerine göre ayarlamalısınız. Ayrıca Antalya’da diğer gezebileceğiniz yerler içinse Antalya’nın En Güzel Yerlerinden: Side Gezisi konusuna bakabilirsiniz.

  • Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri