ÇanakkaleYurtiçi Gezilerimiz

Çanakkale Gezilecek Yerler: Çanakkale Gezisi

Çanakkale Gezi Rehberi

Çanakkale, Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer alan ve Asya ile Avrupa kıtalarında toprakları olan iki ilimizden biridir. Nüfus sıralamasında ülkemizin en kalabalık 40. şehridir. Akdeniz ikliminin tipik özelliklerini göstermektedir. Şehir köklü tarihiyle ve doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Şehrin 4 mevsim turizm potansiyeli bulunmaktadır. Özellikle de uzun kıyı şeritleriyle, adalarıyla, jeotermal kaynaklarıyla ve geniş bitki örtüsü çeşitliliğiyle Marmara’nın en yüksek turizm potansiyeline sahip şehirlerinden biridir. Bu yazımızda Çanakkale gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler verilecektir.

Gelibolu

Çanakkale Gezilecek Yerler

Gelibolu, Çanakkale’nin ilçelerinden biridir. Çanakkale Boğazı ile Saros Körfezi arasında yer alan bu ilçe Avrupa kıtası üzerindedir. Gelibolu’nun tam olarak ne zaman kurulduğu ve burada yerleşik düzenin hangi senelerde başladığı bilinmemektedir. Gelibolu’ya yolu düşecekler çok sayıda gezi alternatiflerine sahip olacaktır. İlk olarak Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı ziyaret edilebilir. Burası ilçe merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta yer alır. Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybeden askerlerin anısına yaptırılan anıtlar bu alan içerisindedir. Çanakkale’ye gidip de burayı görmeden dönmek büyük bir kayıp olacaktır. Milli parka girişler ücretsizdir. Bir diğer gezebileceğiniz yer ise Kömür Limanı’dır. Burası Saros Körfezi yakınlarında bulunur ve ilçe merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alır. Oldukça sessiz ve sakin bir ortama sahiptir. Doğal güzelliklerin tadını çıkarabilir ya da dilerseniz su altı dalış sporları etkinliklerine katılabilirsiniz. Gelibolu, şehir merkezine yaklaşık 50 km uzaklıkta yer alır.

Aynalı Çarşı

Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale gezilecek yerler denilince doğal olarak akla ilk gelen yerlerden biri şehrin sembollerinden olan Aynalı Çarşı’dır. Aynalı Çarşı, tarihi bir çarşı olup savaş sırasında önemli hasarlar almıştır. İsmi birçok türküye de konu olmuştur. 1960 senesinde, son kez restorasyon sürecinden geçmiştir. İçerisinde çok sayıda alışveriş dükkanları yer almaktadır. Çanakkale gezinizde sevdiklerinize hediye almak isterseniz gitmeniz gereken yer Aynalı Çarşı olacaktır. 130 seneyi aşkın bir geçmişe sahip olan bu çarşıda çoğunlukta seramikten üretilen hediyelik ürünler satılmaktadır. Şehir merkezinde yer alan feribot iskelesinden ya da Çanakkale Saat Kulesi yakınlarından buraya yaya bir şekilde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Konum olarak oldukça merkezi bir yerde bulunmaktadır. Haftanın her günü açık olup saat 08.30 ile 19.00 arasında gezip görebilirsiniz.

Truva Antik Kenti

Çanakkale Gezilecek Yerler

Truva Antik Kenti, Çanakkale’nin en önemli tarihi yapıları arasında yer almaktadır. Günümüzde Hisarlık olarak bilinen alanda yer alan bu tarihi kent, Troya Savaşı’nın gerçekleştiği bölge üzerindedir. Yapı, Almanyalı kazıbilimci Heinrich Schliemann tarafından 1870’li yıllarda keşfedilmiştir. Kazılardan elde edilen eserlerin büyük bir bölümü yurt dışına kaçırılmıştır. Eserlerin bir kısmı ülkemizde bir kısmı ise Rusya ve Almanya gibi ülkelerde sergilenmektedir. 1998 senesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başaran Truva Antik Kenti’nin geçmişi MÖ 3.000 senelerine dek uzanmaktadır. Tarihi yapı içerisinde; tiyatrolar, hamamlar, heykeller, çeşmeler ve buna benzer birçok yapılar bulunmaktadır. Ayrıca alanda bir de Troya Müzesi vardır. Bu müze henüz 2018 senesinde ziyarete açılmıştır. İçerisinde yine önemli eserler sergilenmektedir. Müzeye girişler ücretli olup kişi başı 50 TL’dir. Müzekart geçerlidir. Antik kent, Tevfikiye Köyü içerisinde yer alır. Saat 08.30 ile 19.00 aralığında, haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Assos

Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale gezilecek yerler arasında bir diğer turistik belde Assos’tur. Assos, Ayvacık ilçesinde yer alır ve huzurlu atmosferi ile dikkat çeker. Edremit Körfezi’nin kıyısında yer alan belde Midilli Adası ile de komşudur. Antik Çağ’ın en önemli yerleşim alanlarından olan Andezit Kayalıkları üzerinde yer almaktadır. Bölgede yapılan birçok kazı çalışmaları neticesinde, buradaki yerleşik yaşamın Tunç Çağı’na dek uzandığına ulaşılmıştır. 14. yüzyılın başlarında Osmanlı İmparatorluğu hakimiyeti altına giren Assos’ta çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Tarihi yapılar arasında başlıca görmeniz gereken yer Athena Tapınağı’dır. Athena Tapınağı, hem manzarası hem de görkemli yapısıyla görülmeye değer mekanlardan biridir. Bununla birlikte; Assos Antik Liman, Behramkale Köyü, Hüdavendigar Camii, Kadırga Koyu, Sokakağzı gibi turistik alanları da gezip görebilirsiniz. Assos, şehir merkezine yaklaşık 90 km mesafede yer almaktadır. Antik kente girişler ücretli olup kişi başı 30 TL kadardır. Saat 08.30 ile 21.30 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Bozcaada

Çanakkale Gezilecek Yerler

Bozcaada, Çanakkale’nin ada ilçelerinden bir tanesidir. Ülkemizin en büyük üçüncü adası konumundadır. Yaz aylarında deniz severlerin en sık tercih ettiği rotalar arasında yer almaktadır. Ada özellikle bağcılık faaliyetleri ve deniz turizmiyle ön plandadır. Şarap fabrikaları bir hayli meşhurdur. Yılın belirli dönemlerinde şarap üretimini geliştirmek için çeşitli festivaller de düzenlenmektedir. Dilerseniz festivallere katılabilir ya da şarap tadım noktalarında vakit geçirebilirsiniz. Bozcaada içerisinde gezip görebileceğiniz birçok yer de bulunmaktadır. Bu yerlerden bazıları; Rüzgar Gülleri ve Polente Feneri, Ayazma Plajı, Geyikli Plajı, Rum Mahallesi, Bozcaada Müzesi ve Göztepe’dir. Bozcaada’ya giderek hem güneş ve denizin tadını çıkarabilir hem de önemli tarihi mekanları gezebilirsiniz. Şehir merkezine 45 km, Geyikli’ye ise 6 km uzaklıkta yer almaktadır.

Tarihe Saygı Parkı

Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale gezilecek yerler arasında bir diğer önemli yerlerden biri olan Tarihe Saygı Parkı, Eceabat ilçesinde yer almaktadır. Çanakkale Zaferi’nin 93. yıldönümüne özel olarak 17 Mart 2008’de açılmıştır. Park içerisinde birçok anıt yer almaktadır. Anıtlara ek olarak Çanakkale Savaşı’nda savaşmış komutanların ve askerlerin büstleri de bulunmaktadır. Savaşta kullanılan objeler, grafikerler tarafından resmedilerek sergilenmektedir. Park, 2013 senesinde kapsamlı bir restorasyon sürecinden geçmiştir. Günümüzde yalnızca Türkler tarafından değil yabancı turistler tarafından da ilgiyle gezilen yerlerden biri olmayı başarmıştır. Tarihe Saygı Parkı’nda 3 boyutlu haritalarla Çanakkale Zaferi’ne ait çarpıcı detayları son derece gerçekçi bir canlandırmayla izleyebilirsiniz. Alandaki en dikkat çekici yapılardan biri de yaklaşık 12 metre yükseklikteki Tarihe Saygı Anıtı’dır. Tarihe Saygı Parkı’na girişler ücretsiz olup 7 gün 24 saat boyunca ziyarete açıktır.

Biga

Çanakkale Gezilecek Yerler

Şehrin en kalabalık nüfuslu ilçesi olmakla birlikte Biga Yarımadası üzerinde yer almaktadır. Bölgenin temel geçim kaynağı tarım ve demir – çeliktir. İlçe, Kocabaş Çayı ile adeta ortadan ikiye ayrılmış gibidir. İlçenin iki ayrı yakası köprüler aracılığıyla birbirine bağlanmıştır. Biga’da gezilecek yerler oldukça çeşitlidir. Çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Çünkü ilçenin MÖ 6. yüzyıla dayanan bir geçmişi olduğu düşünülmektedir. Ancak henüz ilk yerleşimin hangi tarihlerde olduğuna dair kesin bir bilgi edinilememiştir. Burada çok sayıda sahil, koy, ormanlık alan, doğal güzellikler de yer almaktadır. Tarihi gezi olarak ziyaret edebileceğiniz yerler; Parion Antik Kenti, Çarşı Camii, Bigadiç Kalesi, Tarihi Şadırvan, Kestanbol Kaplıcası, Smintheion Antik Kenti olabilir. Buna ek olarak; Nilüfer Gölü, Şahmelek Koyu, Çınarlık Parkı, Karabiga Koyu da gezilmeye değer yerler arasında yer almaktadır. Biga ilçesinin, şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 100 km’dir. Ayrıca; İstanbul’a 315 km, Ankara’ya 570 km ve İzmir’e ise 370 km uzaklıktadır.

Bu yazıda Çanakkale gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Çanakkale’nin en meşhur yöresel yemekleri ve sokak lezzetleri içeriklerimiz için de tıklayabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri