BalıkesirMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

Manyas Kuş Gölü Gezi Rehberi: Egzotik Bir Atmosfer

Manyas Kuş Gölü Nerede?

Manyas Kuş Gölü veya Manyas Kuş Cenneti, ülkemizin en önemli doğa harikalarından biridir. Bu egzotik atmosferi yaşamak için Manyas Kuş Gölü gezi rehberi fırsatını kaçırmayın.

Manyas Kuş Gölü Nerede?

Manyas Kuş Gölü, Balıkesir şehrinin Bandırma ilçesinde yer almaktadır. Şehre göre konumu olarak Manyas Kuş Gölü; kuzeyde, Marmara Denizi’nin ise güney tarafında kalmaktadır. Bağlı olduğu Bandırma ilçesi dışında Erdek, Gönen ve Manyas ilçelerine de yakın bir konumda yer almaktadır. Manyas Kuş Gölü’nün ilçe olarak bağlı bulunduğu Bandırma merkezi ile arası yaklaşık 20 kilometredir. Manyas Kuş Gölü, Balıkesir’e uzak bir konumda yer almaktadır. Gölün, Balıkesir şehir merkezi ile arasındaki mesafe yaklaşık 109 kilometredir. Balıkesir şehir merkezi dışında yakın şehirlerden de buraya kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Bursa ile Manyas Kuş Gölü arası 124 kilometredir ve kolayca ulaşım sağlanabilir.

Manyas Kuş Gölü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Manyas Kuş Gölü yer kabuğunda gerçekleşen çöküntü hareketleri sonucu meydana gelmiştir. Şimdi gölün bulunduğu ve çöküntünün oluştuğu alana Sığırcı Deresi, Manyas Çayı, Dutlu Deresi ve Mürüvvetler Deresi’nin kaynaklık ettiği sular dökülmüş ve Manyas Kuş Gölü oluşmuştur. Ne zaman oluştuğu, hangi tarihte oluştuğu bilinmeyen bu göl, sınıflandırma olarak tatlı su gölü kategorisinde geçmektedir. 166 kilometrekarelik büyük bir yüz ölçümüne sahip olan Manyas Kuş Gölü, özellikle kuş çeşitliliği ile ünlüdür ve adını da buradan almıştır. Manyas Kuş Gölü hem kuşların üreme alanı hem de her yıl düzenli aralıklarla belirli kuş türlerinin konakladığı yer olmaktadır. Dikkuyruk, tepeli pelikan, karabatak, gece balıkçılı, kaşıkçı, küçük ak balıkçıl ve alaca balıkçıl Manyas Kuş Gölü’nde gözlemlenebilen kuş türleridir. Manyas Kuş Gölü’ne gittiğinizde farklı özelliklere sahip olan ve bazen koloni halinde hareket eden bu kuşları seyretmelisiniz.

manyas kuş gölü gezisi

Manyas Kuş Gölü’nün kuzeydoğu tarafında Kuş Cenneti Milli Parkı yer almaktadır. Manyas Kuş Gölü’ndeki kuş çeşitliliğini görmek, dürbünle kuşların hareketlerini incelemek ve gözetleme kulesinde hem göl manzarasını hem de kuşları seyretmek için bu milli parka gidebilirsiniz. Kuş Cenneti Milli Parkı’nın mili park olarak ilan edilmesi ise 1959 senesinde gerçekleşmiştir. Kuş Cenneti Milli Park’ına gittiğinizde Kuş Cenneti Müzesi’ni de görmenizi tavsiye ederiz. Manyas Kuş Gölü Milli Parkı’nda 1987 yılından bu yana düzenli olarak Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali gerçekleştirilmektedir.

Manyas Kuş Gölü Gezi Rehberi Detayları

Manyas Kuş Gölü’ne özellikle kuşların göç mevsimlerinde gidilmesi tavsiye edilir. Çünkü bu dönemde farklı kuş türleri kavimler halinde göl üzerinde gözlemlenebilir. Sonbahar aylarından olan eylül ve ekim aylarında Manyas Kuş Gölü’ne geldiğinizde kuş türlerinin güney yönüne doğru göç serüvenini izleyebilirsiniz. Kuş türlerinin göçlerinin gerçekleşmesinin ardından ise gölde ördekler ve kışı bu cennette geçirecek olan bazı kuş türlerinin sesleri kalır. Manyas Kuş Gölü’ne mayıs ayında gelmeyi tercih ederseniz bu sefer bir veda hikayesi değil, oldukça canlı ve umut dolu bir Manyas Kuş Cenneti görmüş olursunuz. Mayıs ayında Manyas Kuş Gölü’nden kışın göç etmiş olan kuş türleri tekrardan gelir ve bu dönemde araya yeni kuşlar da katılır. Eğer kuşların göçerini izlemek isterseniz eylül-ekim aylarında Manyas Kuş Gölü’ne gidebilirsiniz. Bu aylarda göle gelirken yanınıza mutlaka yağmurluk ve hırka almanız önerilir.

manyas kuş gölü gezisi

Canlı, cıvıl cıvıl ve tüm kuş kalabalığıyla Manyas Kuş Gölü görmek isterseniz mayıs ayında gitmeniz önerilir. Mayıs ayında Manyas Kuş Gölü’ne gitmeyi tercih ederseniz yazlık kıyafetlerin yanında gece serinliğine karşı yanınıza hırka almanız önerilir. Kıyafetlerin dışında; kuşları daha dikkatli inceleyebilmek için eğer mümkünse yanınıza dürbün almanız önerilir. Manyas Kuş Gölü’nden anılarınızın kalmasını isterseniz yanınıza fotoğraf makinenizi de almayı unutmayın!

Manyas Kuş Gölü’nde Neler Yapılır?

Manyas Kuş Gölü ve çevresinde balık türü lezzetler meşhurdur. Göle yakın bir yerde bulunan ve ilk önerilen balık restoranı ise Şimşek Balık Restoranıdır. Burada balık mangal ve kızartma çeşitlerinin yanı sıra balık çorbası da içebilirsiniz. Şimşek Balık Restoranında ortalama 40-90 lira ödeyerek karnınızı doyurabilirsiniz.

manyas kuş gölü gezisi

Manyas Kuş Gölü’ne yakın konumda yer alan ve tavsiye edilen bir diğer restoran ise Deydin Kasabı Et Lokantası’dır. Burada çok çeşitli et yemeklerinden ve mangal tarzı yemeklerden yiyebilirsiniz. Gölün güneybatısında kalan bu restoranda ortalama 70-150 lira arası bir fiyat ödersiniz. Bu restoranların dışında Bandırma ilçe merkezinde birçok balık ve et restoranı bulunmaktadır. Bandırma ilçe merkezinde yemek yemeyi tercih ederseniz tavsiye edilen ilk restoran İnegöl Restaurant’tır. Burada kişi başı ortalama 30-70 lira arası bir ücret ödersiniz.

Manyas Kuş Gölü’nde Dikkat Edilmesi Gerekenler – Tavsiyeler

Manyas Kuş Gölü oldukça büyük bir alanı, çevreyi kaplıyor. Gölü her açıdan görmek ve farklı kuş türlerini gölün farklı çevrelerinde gözlemleyebilmek için araç kiralayarak göle gelmeniz size avantaj sağlayacaktır. Çünkü çoğu zaman gölün farklı kıyılarına ulaşım, toplu taşıma ile mümkün olmuyor. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri