Sanal Gezi Turları

Bandırma Vapuru Sanal Gezi Rehberi: Pandemide Sizinle

Bandırma Vapuru Hakkında

Mustafa Kemal Atatürk’ü, 1919’da Samsun’a götüren ve milli mücadelenin başlamasında önemli yeri olan Bandırma Vapuru sanal gezi rehberi sizlerle!

Bandırma Vapuru Sanal Müze Gezi Rehberi

Bandırma Vapuru Müzesi Pandemide de Sizlerle!

Sabancı Vakfı ve Samsun Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile Bandırma Vapuru Sanal Müzesi görücüye çıkıyor! Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basmasının 102. senesinde internet sitesinde müze, ziyaretlere açıldı.

Kurtuluş Savaşı’nın en önemli simgelerinden birisi kuşkusuz Bandırma Vapuru’dur. Sanal tur ile gezilebilen Bandırma Vapuru Müzesi iki bölümden meydana geliyor. Bu bölümler: Gemi Müze Alanı ve Açık Hava Müzesi’dir. Müzede Atatürk’ün doğum tarihini 19 Mayıs yaptığına dair bir belge bulunmaktadır.

bandırma vapuru sanal gezi rehberi

Bandırma Vapuru sanal gezi rehberi ile Türkiye’nin herhangi bir yerinden ziyaret müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Lozan Barış Antlaşması’nın 1923 senesi Osmanlıca baskısı da sergilenen tarihi belgelerden birisidir. Karargâh Heyeti, İngiliz Vizesi, Görev Talimatnamesi, Mustafa Kemal’in Samsun’a geldiğini gösteren telgraf; Erzurum, Amasya, Havza yolculuğuna dair önemli vesikalarda müzede sergilenmektedir.

Bandırma Vapuru sanal gezisi ile müzenin sergi salonunda bulunan Atatürk’ün Belçika’da yapılan Nagant marka tabancasını görebilirsiniz. Bunun yanında Dolmabahçe Sarayı’nda ve Savarona’da giydiği giysilerin replikaları da görülmektedir.

Bandırma Vapuru ile Geçmişe Yapılan Sanal Yolculuk

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun basınında yer alan vefatının belgeleri, Samsun’da olan yas töreni, vefatının raporu, vasiyetnamesi gibi önemli belgeleri müzede görebilirsiniz. Ayrıca Cumhuriyet arşivi suretlerinin ve yazdığı 14 kitaptan örneklerin de sergilendiği müzeyi istediğiniz her an ve her yerde Bandırma Vapuru sanal gezisi ile ziyaret edebilirsiniz. Müzede, oturduğunuz yerden istediğiniz kadar vakit geçirebilmeniz mümkündür.

bandırma vapuru sanal gezi rehberi

Bandırma Vapuru müzesini ziyaret etmek için Samsun’a gitmenize gerek yok. Evinizde oturduğunuz yerden Bandırma Vapuru sanal gezi rehberi ile müzeyi ziyaret edebilirsiniz. İnternet sitesinden yapabileceğiniz sanal gezi ile müzenin dilediğiniz her yerinden ziyarete başlayabilir, detayları görebilmek için istediğiniz yere yakınlaşabilirsiniz.

Bandırma Vapuru’nun arka güvertesinde Tefriş Salonu diye adlandırılan bir kamara bulunmaktadır. İçinde 5 heykel olan kamarada silah arkadaşları ve Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı toplantıdan bir kesit canlandırılmıştır. Geminin kaptanı, yardımcısı ve Katip’i temsil eden heykellerin bulunduğu vapurun ortasındaki Kaptan Köşkü’nde hız kontrol paneli, pusula, denge pusulası ve benzeri çok sayıda eser vardır.

bandırma vapuru sanal gezi rehberi

İlginizi çekebilir: Şanlıurfa Müzesi Sanal Tur Yediden Yetmişe Herkesi Bekliyor!

1903 yılında müze yapılan Bandırma Vapuru 1905 yılında ise sanal müze haline getirilmiştir. Bu sayede Türkiye’nin dört bir yanından ulaşım sağlanabilen müzeyi sanal gezmek için hemen alttaki alanı kullanabilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri