Sanal Gezi Turları

Oturduğunuz Yerden Ahlat Selçuklu Müzesi Sanal Turu!

Ahlat Selçuklu Müzesi Nerede?

Bitlis’te bulunan ve İslam dünyasının en büyük Türk-İslam mezarlığı olan açık hava müzesi ve Ahlat Selçuklu Müzesi sanal turu hakkında bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz!

Ahlat Selçuklu Müzesi Hakkında

Söylediğimiz gibi, Türk-İslam dünyasının en büyük mezarlığı olma özelliğine sahip Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı müzesi, Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunmaktadır. Geçici olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış mezarlığın, yakın zamanda kalıcı olarak listede yer edinmesi bekleniyor.

Ahlat Selçuklu Müzesi

Ahlat Müzesi hakkında daha detaylı bilgi vermeden önce, biraz buraya ulaşımdan ve buranın hikayesinden de bahsedelim. Dilerseniz Tatvan’a tren ile gidip, oradan yaklaşık yarım saat sürecek bir yolculukla, dilerseniz ise Muş havalimanından belirli aralıklarla kalkan otobüslerle Ahlat ilçesine ulaşabilirsiniz.

Kendi aracınızla ziyaretinizi gerçekleştirecekseniz ise, Bitlis şehir merkezinden meydan mezarlığına yaklaşık 65 km yol giderek ulaşabilirsiniz. Bir tepe üzerinde yer alan mezarlık, 1400 adet mezar taşına sahiptir.

Yükseklikleri 3.5 metreye kadar çıkabilen mezar taşları, büyük bir alana yayılmış haldedirler. Bahsettiğimiz mezar taşlarının yaklaşık 600 tanesi üzerindeki yazıların okunması için çalışmalar yapılmış ve bu yazılar incelendikten sonra görülmüştür ki, dönemin kültürü hakkında pek çok bilgiye ulaşılmıştır.

Orta Asya Türk geleneğinin yansımalarının görüldüğü mezarlıktaki taşlar 12. Ve 13. yüzyılda dikilmişlerdir. Şahideli mezarlar, kurganlar ve sandukalı mezarlar olmak üzere iç tip mezarlığın bulunduğu alanı gezmek için Bitlis’e gitmeden de, evinizden Ahlat Müzesi sanal turu yaparak gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Ahlat Selçuklu Müzesi’ni Nasıl Gezebilirsiniz?

Otobüs, diğer toplu taşıma araçları ya da kendi aracınızla gidebileceğiniz Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı Müzesi’ne giriş ücreti vermeden girebilirsiniz. Ancak evinizden dışarı çıkmadan da Ahlat Selçuklu Müzesi sanal gezi turu yaparak burayı gezebilirsiniz. Ayrıca diğer sanal gezi turlarından biri olan Zeugma Müzesi Sanal Tur Nasıl Yapılır? yazımıza da bakabilirsiniz.

Ahlat Selçuklu Müzesi

Ahlat Selçuklu Müzesi için yapmanız gereken tek şey aşağıdaki butondaki internet sitesi üzerinden müzeyi seçmek ve sizlere rehberlik edecek oklar ile gezinizi tamamlamak. Sanal tur boyunca size kolaylık sağlayacak bir menü ve yol gösterecek oklar olacak.

muze butonu

İşte sanal gezi turu yapmak bu kadar kolay! Ayrıca belirttiğimiz internet sitesi üzerinden daha birçok müzeyi gezmeniz, 360 derecelik açıyla dilediğiniz yeri görmeniz mümkün. Yakınlaşmak ve daha detaylı görmek istediğiniz kısımları kolaylıkla göreceksiniz. Anadolu’daki Orhun Yazıtları gibi görülen ve Orta Asya kültürünün Anadolu’ya yansıdığı bu ören yerinde gezmek için siz de verdiğimiz linki ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri