Sanal Gezi Turları

İstanbul Arkeoloji Müzesi Sanal Turu: Müze-i Hümayun

İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerede?

Osmanlı’dan Türkiye’ye kalmış eşsiz kurumlardan biri İstanbul Arkeoloji Müzesidir. Bu müzesi gezmek için Arkeoloji Müzesi sanal turu iyi bir fırsat.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Hakkında

İlginizi çekebilir: Türk ve İslam Eserleri Müzesi Sanal Turu

Bu müze 1869 senesinde Müze-i Hümayun ismi ile kurulmuştur. Ayrıca bugün dünyanın en büyük müzelerinden bir tanesidir. Müze kompleksi içerisinde bulunan Çivili Köşk, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’da yaptırmış olduğu sivil mimari örnekleri arasında bulunmaktadır. Günümüzde İstanbul Arkeoloji Müzesi Türk çini ve seramiklerinin sergilenmesi amacı ile kullanılmaktadır. 1881 yılında Osman Hamdi Bey ile birlikte müze büyük bir gelişme kaydetmiş ve müzenin en ünlü eserleri arasında yer alan İskender Lahdi de bu dönemde koleksiyona dahil edilmiştir. Arkeoloji Müzesi sanal turu ile bütün bu eserlere ve müzeye rahatlıkla ulaşabilir ve ayrıntısı ile hepsini görebilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzesi, Türkiye’deki ilk müzecilik çalışmalarını içermektedir. Tarihi eser toplama çalışmaların Fatih Sultan Mehmet zamanında yapılsa da Müze-i Hümayun zamanında sistemli hale geldiğini bilinmektedir. Ayrıca Aya İrini Kilisesi’nde toplanmış olan eserler Arkeoloji Müzesi’nin temelini oluşturmaktadır. Hatta zamanla tarihi eserlerin artması ile mekânın yetersiz kalması sebebi ile Çinili Köşk restore edilerek müzeye çevrilmiştir. Ardından da 1880 yılında hizmete açılmıştır.

Arkeoloji Müzesi Sanal Turu

arkeoloji müzesi sanal turu

Arkeoloji Müzesinde dünyanın en önemli eserleri arasında yer alan pek çok eser var. Müze farklı kültürlere ait bir milyondan fazla eser ile dolu. Bu tarz bir müzeyi gezmeyi çok istiyorum ama zamanım yok diyorsanız, Arkeoloji Müzesi sanal turu kaçınılmaz bir fırsat. Oturduğunuz yerde bilgisayar veya telefonunuz ile müzeyi detaylı bir şekilde gezebilirsiniz. Müzenin içerisinde Simurg Kabartmaları, Mısır mezar buluntuları, Hammurabi Kanunu gibi birçok eser bulunuyor. Boş zamanlarınızı sanal müze gezilerine ayırıp bu tarz birçok eser görebilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Gezisi Nasıl Yapılır?

arkeoloji müzesi sanal turuİstanbul’da bulunan bu müzeye tramvay ve vapur gibi araçlar ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca pek çok toplu taşıma aracını da müzeye ulaşım için kullanabilmeniz mümkün. Müzeye giriş ücreti 60 liradır. Arkeoloji müzesine pazartesi günü hariç haftanın diğer günleri gidebilirsiniz. Yaz ve kış dönemi olarak farklı giriş saatleri olan Arkeoloji Müzesine gitmeden önce bu saatleri kontrol etmelisiniz. Tabii müzeyi gezmenin bir yolu daha var: Arkeoloji Müzesi sanal turu. Bu yol ile nerede olursanız ve saat kaç olursa olsun müzeyi detaylı bir şekilde internet üzerinden gezebilirsiniz. Bu yol ile müzeyi gezmek için aşağıdaki linkten yararlanarak tarih yolculuğunuzu başlatabilirsiniz.

muze butonu

Bu içerikte İstanbul’da yer alan Arkeoloji Müzesi hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Müzeyi, verilen bağlantı aracılığıyla sanal olarak gezebilirsiniz. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri