Sanal Gezi Turları

Çanakkale Kilitbahir Müzesi Sanal Turu

Kilitbahir Kale Müzesi Nerede?

Çanakkale‘yi güvende tutması için Fatih tarafından yaptırılan Kilitbahir Kalesi restorasyonla müze yapıldı. Kilitbahir Müzesi sanal turu ile görebilirsiniz.

Çanakkale Kilitbahir Kale Müzesi Hakkında

Çanakkale Boğazı’nın güvenliğini sağlamak için 1462-1463 yıllarında Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı Kilitbahir Kalesi 7 yıl süren restorasyonun ardından müze oldu.

Bu yaşayan müzeyi gezmek için Kilitbahir Müzesi sanal turu güzel bir fırsat. Müze Sarı Kule ve 7 katlı Ana Kule’den oluşuyor. Bu kuleler aracılığı ile Piri Reis’in hayatından tutun da kale içindeki günlük yaşama, Osmanlı kalelerinin mimarisinden savunmasına ve ticaretten ibadete kadar her unsuru bugünün teknolojisi sayesinde ziyaretçilerine aktarıyor. Ayrıca Kilitbahir Kalesi şu anda Türkiye’de aktif olarak kullanılan tek kale müzesi olmasıyla da biliniyor. Yonca şeklindeki bu müze Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2011 yılında restore edilmeye başladı.

Bu restorasyon 5 yılda tamamlansa de hemen ardından çevre düzenlemesi ve kale müzesi oluşturulması kapsamında çalışmalar başlatıldı. Sahil, otopark, yürüyüş yolu gibi düzenlemelerin de yapılması ile toplamda 7 yılda bitmiş oldu. Bu müze içerisinde farklı birçok bölüm barındırıyor. Bu bölümlerin hepsinin ziyaretçilerinin gözleri önüne serdiği farklı canlandırmalar var. Kilitbahir müzesi sanal turu yaparken görebileceğiniz gibi örneğin Ana Kule’de günlük yaşama şahit olurken Piri Reis bölümünde sizi Piri Reis’in hayatı ve Kitab-ı Bahriye karşılıyor. Ayrıca restorasyon esnasında bulunan Çanakkale Savaş’ına ait eserler ve seramik tabaklarda müzede sergileniyor.

Kilitbahir Müzesi Sanal Turu

Evde otururken ya da herhangi bir yerde dinlenirken yapacak güzel bir aktivitem olsun istiyorum diyorsanız kesinlikle sanal turlara bir göz atmalı ve ile ilk deneyiminizi yaşamalısınız. Müzeye gitmenin tadı bir başka olsa da çeşitli nedenlerle şu anda gidemiyorsanız bile evinizden tarihe güzel bir yolculuk başlatabilirsiniz. Bu sanal turu gerçekleştirirken müzede gördüğünüz birçok bölüm ve 600-700 yıl öncesinin yaşam şeklinin gözlerinizin önüne serilmesinin etkisi ile ilk fırsatta Kilitbahir Müzesine gitmek isteyeceksiniz. Sanal tur aracılığı ile bir telefon ekranından göreceğiniz bu müze sizleri etkilemeyi başaracak.

Kilitbahir Kale Müzesi Gezisi Nasıl Yapılır?

Çanakkale ilinin Eceabat ilçesinde bulunan bu müze Kilitbahir Köyü yakınlarında yer alıyor. Kilitbahir Feribot iskelesinden yola çıkıp Yalı Caddesi güney istikametine doğru devam ederseniz müzeye ulaşabilirsiniz. Özel aracınız yoksa, feribot iskelesinde minibüsler bulunuyor, ulaşım için onları kullanabilirsiniz. Ayrıca müze pazartesi günleri kapalı ve 15 lira gibi bir giriş ücreti var. Müzeyi görmek için başka bir yol ise Kilitbahir Müzesi sanal turu, bu turu gerçekleştirmek için aşağıda linkten yararlanabilir ve tarihte bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

muze butonu

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri