Sanal Gezi Turları

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Sanal Turu

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Nerede?

Türk ve İslam eserlerini kapsayan ilk müze özelliğine sahip bu müzeyi Türk ve İslam Eserleri Müzesi sanal turu ile gezmeye ne dersiniz?

İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi Hakkında

Türk ve İslam Eserleri Müzesi sanal turu

Müze Tarihi Yarımada’da Hipodrom’ da yer alıyor. Ayrıca Türk ve İslam eserlerini kapsayan ilk müze olmasının yanı sıra Osmanlı Dönemi’nde açılan son müze olma özelliğini de taşıyor ve her gün yerli yabancı binlerce turist ağırlıyor. Bu müzeyi siz de sanal müze turu aracılığı ile gezebilirsiniz. Adı Evkaf-ı İslamiye olan müze Cumhuriyet’in ilanından sonra Türk ve İslam Eserleri Müzesi adını aldı. Bunun ardından ilk kez 1914 yılında ziyarete açıldı.

Müze 1983 yılında 15. yüzyılın sonunda Kanuni Sultan Süleyman Döneminde onarılıp sadrazam sarayı olarak kullanılsın diye İbrahim Paşa’ya tahsis edilen İbrahim Paşa Sarayı’na taşındı. 2012 yılında restore edilen müze 184 yılında Avrupa Konseyi Yılın Müzesi Yarışması Jüri Özel Ödülü’nü almaya değer görülürken 1985 yılında UNESCO’nun çocuklara kültür mirasını sevdire adlı ödülüne almaya hak kazandı. Ayrıca müzenin içinde Memlük, Selçuk, Abbasi ve Osmanlı Dönemlerinin nadir bulunan eserleri sergileniyor.

İlginizi çekebilir: Oyuncak Müzesi Sanal Gezi İlgi Çekici Konsepti ile Sizlerle!

Türk ve İslam Eserleri Sanal Turu

Türk ve İslam Eserleri Müzesi sanal turu

Birçok kültürden nadir eserler barındıran ve barındırdığı bu eserler ile geçmişi önümüze seren bu müze kesinlikle görülmeye değer. Çalıştığınız için veya başka sebepler ile müzeyi gidip görmeye zamanınız yoksa, Türk ve İslam Eserleri Müzesi sanal turu sizin için kaçınılmaz bir fırsat. Gün içerisinde oldukça fazla zaman geçirdiğimiz telefonlarımız ile boş zamanlarımızda müzeleri gezebiliriz. Üstelik oturduğunuz yerden boş zamanlarınızda veya canınızın sıkıldığı bir anda sanal tur ile müzeleri ziyaret edebilir ve tarihin tozlu kapısını aralayabilirsiniz. Sanal tur boş zamanlarınızı değerlendirebileceğiniz güzel bir aktivite. Ayrıca dünyanın en iyi halı koleksiyonlarından birine sahip olan bu müzeye yapacağınız sanal tur ile çeşitli bir sürü halı, cam eşyalar ve toprak eserler gibi birçok esere şahitlik edebilirsiniz.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Sanal Turu Nasıl Yapılır?

İstanbul’un Sultanahmet ilçesinde bulunan bu müzeye çeşitli toplu taşıma araçları ile ulaşabilirsiniz. Müze merkezi ve rahatlıkla bulunabilecek bir konumda yer alıyor. Müze pazartesi günü kaplı ve yaz-kış dönemi olarak farklı giriş saatleri bulunuyor. Gitmeden önce bu giriş saatlerini kontrol etmelisiniz. Ayrıca müzeye giriş ücreti 60 lira. Müzeyi gezmenin bir diğer yolu ise, Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ni internetten gezmektir. Bu şekilde müzeyi gezebilmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

muze butonu

Bu içerikte İstanbul’da yer alan İslam Eserleri Müzesi hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. İstanbul gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken müzeler arasında yer almaktadır. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri